W tym roku już po raz 56. w dniach 9-12 września, odbędzie się w Szczawnie Zdroju Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego. Festiwal nawiązuje do dwukrotnych pobytów i koncertów Henryka Wieniawskiego, jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków i kompozytora, w latach 1855 i 1857 w Szczawnie Zdroju (wówczas Bad Salzbrunn), na Dolnym Śląsku.
Wieniawski w Szczawnie Zdroju
Oprócz występów znakomitych skrzypków odbywają się tutaj także koncerty młodych artystów, którzy mają okazję zaprezentowania swej sztuki wykonawczej publiczności festiwalowej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Festiwal przybliża słuchaczom i melomanom literaturę skrzypcową polskich i europejskich kompozytorów, twórczość Henryka Wieniawskiego oraz promuje polską i zagraniczną literaturę skrzypcową.
Burmistrz Szczawna Zdroju Marek Fedoruk podkreśla w wypowiedzi dla „Niedzieli Świdnickiej”, że festiwal jest doskonałą promocją tej gminy. - To unikatowe w skali regionu wydarzenie kulturalne jest doskonałą promocją muzyki klasycznej wśród odbiorców, którzy nie mają częstego kontaktu z tym rodzajem sztuki – podkreśla.
Festiwal rozpocznie się 9 września br. o godz. 18.30 złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową Henryka Wieniawskiego znajdującą się w Parku Zdrojowym. Podczas inauguracji usłyszymy Koncert Skrzypcowy d-moll op.22 w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej.
Reklama
W piątek 10 września organizatorzy zapraszają na prelekcję Marka Dyżewskiego pt. „Wieniawskich muzyczna krąg”. Dzień później w Teatrze Zdrojowym o godz. 19.00 zaplanowano koncert kameralny prezentujący pieśni i utwory kameralne Ireny Reginy Wieniawskiej vel Poldowski. W niedzielę zapraszamy czytelników Niedzieli Świdnickiej do Parku Zdrojowego na godz. 15.00, gdzie w koncercie kameralnym będzie można usłyszeć utwory H. Wieniawskiego, A. Dworaka, W.A. Mozarta, A. Komedy, W. Kilara i A. Kurylewicza. O godz. 19.00 rozpocznie się koncert finałowy, w którym będzie można usłyszeć utwory A. Brucknera (uwertura g-moll, WAB 98 w wykonaniu Beaty Bilińskiej, Szymona Makowskiego oraz Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze., J. Wieniawskiego - koncert fortepianowy g-moll,op.20 oraz A. Glazunowa ( III Symfonia D-dur op. 33).
Muzyka Włodka Szomańskiego w Mieroszowie
Z kolei Mieroszowskie Centrum Kultury organizuje już po raz 7. Festiwal im. Włodka Szomańskiego pt. „Nie tylko gospel” objęty Honorowym Patronatem m.in. przez bp. Marka Mendyka. W środę 8 września o godz. 19. organizatorzy zapraszają do Kolegiaty pw. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu na imprezę towarzysząca festiwalowi - oratorium autorstwa Włodzimierza Szomańskiego i Dariusza Czajkowksiego pt. „Litania do Polskich Świętych-Santo Subito” w wykonaniu światowej sławy zespołu gospelowego „Spirituals Singers Band” założonego przez W. Szomańskiego. W piątek 10 września o godz. 18. na mieroszowskim Rynku w koncercie inaugurującym festiwal wystąpi zespół „Roderyk”, a godzinę później w Amfiteatrze Parkowa Góra spektakl pt. „Krzyżacy rock-opera” zaprezentują m.in., Olga Szomańska i Tadeusz Seibert.
W sobotę 11 września organizatorzy zapraszają do Mieroszowskiego Centrum Kultury o godz. 11. na warsztaty wokalne, a o 18. na finał konkursu wokalnego pt „Szklany Szomol 2021”. W niedzielę w ostatnim dniu festiwalu także w siedzibie Mieroszowskiego Centrum Kultury zaplanowano o godz. 18. spektakl komediowy ”Telewizja kłamie” z udziałem Tamary Arciuch, Bartosza Kasprzykowksiego, Bartosza Opani, Adama Fidusiewicza.
-J ego treścią jest realny, dzisiejszy świat zamknięty w dobrej zabawie i z przednim humorem. Po to, aby pokazać całą prawdę o przekłamaniach w telewizji aktorzy wcielają się w postacie znanych prezenterów. Pokazują co dzieje się na oczach telewidza, ale i to co się dzieje po wyłączeniu kamer i zejściu z wizji - powiedziała „Niedzieli Świdnickiej” główna animatorka festiwalu, małżonka ś/p Włodzimierza Szomańskiego Elżbieta Szomańska.
Wstęp na oba festiwale jest wolny.