Do podjęcia postu 16 grudnia w intencji pokojowego rozwiązania trudnych spraw na Ukrainie 13 grudnia wezwała duchowieństwo i wiernych konferencja episkopatu rzymskokatolickiego tego kraju.
Przypominając w wystosowanym komunikacie błaganie z Psalmu 122 o pokój dla Jeruzalem biskupi łacińscy napisali, że dzisiaj te słowa można zastosować i odnieść do sytuacji, w jakiej znalazła się Ukraina.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Od 21 listopada tam trwa protest zapoczątkowany przez ludzi młodych, o których w każdym kraju mówi się, że są przyszłością narodu. Dołączyli do nich ich rodzice i dziadkowie, dołączyli ci, co pragną państwa opartego o sprawiedliwość, prawdę i uczciwość. W trosce o dobro naszego kraju oraz narodu ukraińskiego, wzywamy [by] niezwłocznie rozpocząć negocjacje wszystkich stron w celu osiągnięcia porozumienia i kompromisu. Zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego naród ma prawo z odwagą, przezwyciężając strach, stawić czoło próbom i prześladowaniom oraz bronić słusznej sprawy. Ograniczenie praw człowieka, zwłaszcza prawa do wolnego wyrażania swoich przekonań, jest niedopuszczalne i haniebne. Nie tracimy nadziei, że proces pokojowy jednak się zacznie oraz błagamy o to Boga wraz ze wszystkimi naszymi wiernymi. Gdy oczy całego świata zwrócone są w stronę Kijowa, nie pozwólmy aby zabrakło naszego spojrzenia oraz znaku poparcia i solidarności z protestującymi” – napisali biskupi.
Reklama
Zwrócili się do wszystkich wiernych z apelem o nieustanny dar modlitwy. Postanowili, że w trzecią niedzielę Adwentu duchowni będą wzywać każdą wspólnotę parafialną w Ukrainie do modlitwy o pokój, sprawiedliwość, prawdę i uczciwość oraz za ofiary i niesłusznie uwięzionych.
Podali tekst Modlitwy Wiernych na niedzielną Mszę, m.in. „za ludzi walczących w imieniu nas wszystkich o prawdę, dobro i sprawiedliwość, aby wsparci naszą modlitwą, wytrwali w dobrym dziele”, a także „za ludzi młodych, którzy chcąc dobra napotkali na swojej drodze postawę nienawiści wyrażoną w zadaniu im cierpienia fizycznego, aby wracając do zdrowia i wolnego życia, wybaczyli wszystkim, którzy zadali im cierpienie” oraz „za wyrządzających krzywdę, aby zrozumieli, że podnieśli rękę na swoich rodaków i podjęli drogę pokuty wiodącą do wołania o przebaczenie im ich przewinień”.
„Niech w tym dobrym dziele wspiera nas i chroni Patron Ukrainy św. Michał Archanioł, któremu polecamy naszą wspólną teraźniejszość i przyszłość” – wezwali biskupi Kościoła łacińskiego na Ukrainie. Przywołali też słowa bł. Jana Pawła II: „Módlmy się, aby przeciwnicy podali sobie ręce”.
„Wszechmogący Boże przyjmij modlitwę Kościoła w Ukrainie, który woła do Ciebie pragnieniem sprawiedliwości i dopomóż nam abyśmy nie tylko pragnęli, ale mogli żyć według tego pragnienia. Prosimy o to przez Chrystusa Pana naszego” – tymi słowami zakończy się modlitwa Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie.
Biskupi zachęcili też do podjęcia w poniedziałek 16 grudnia postu, który będzie osobistym wyrzeczeniem rzymskich katolików, a także stanie się znakiem solidarności z braćmi i siostrami w Ukrainie.