W niedzielne popołudnie nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy. Obecni na tym wydarzeniu byli: dr Katarzyna Pawlak - Weiss p.o naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, ks. kan. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry wrocławskiej oraz ks. prof. Grzegorz Sokołowski, prezes Fundacji Obserwatorium Społeczne.
W swojej przemowie Katarzyna Pawlak - Weiss nawiązała do czasów życia kard. Wyszyńskiego, które przypadły na komunizm w Polsce. Mówiła o jego zmaganiach z ówczesną władzą oraz troską o Kościół w naszym kraju - Chcemy tą wystawą przypomnieć myśl i słowa Prymasa Wyszyńskiego, które stały się wyznacznikiem drogi do prawdy i wolności człowieka. Jest to wspaniała okazja, aby przypomnieć o roli Prymasa Tysiąclecia, jako charyzmatycznego przewodnika - mówiła K. Pawlak - Weiss.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Z kolei ks. Paweł Cembrowicz nawiązał do dwóch wizyt Kardynała Wyszyńskiego we Wrocławiu. Była to uroczystość poświęcenia odbudowanej Katedry oraz w ramach obchodów 1000-lecia Chrztu Polski. - Bardzo się cieszę, że przed beatyfikacją Prymasa Wyszyńskiego ta wystawa odbywa się tutaj, przy naszej katedrze. Myślę, że wiele osób przechodząc obok tego miejsca, zatrzyma się, aby dowiedzieć się czegoś o nauczaniu Prymasa.
Jako ostatni przemawiał ks. Grzegorz Sokołowski. Na początku podziękował za współpracę Oddziału IPN we Wrocławiu z archidiecezją wrocławską. Zachęcił także do obejrzenia wystawy - Plansze przedstawiają historię naszego narodu, związku Polski z Bogiem i Kościołem, a także są inspiracją do osiągnięcia doskonałości, świętości i wcielenia tych prawd w swoje życie - mówił kapłan.
Zanim wystawa dotarła do Wrocławia, mogli ją zobaczyć mieszkańcy: Trzebnicy, Wołowa, Milicza, Obornik Śląskich czy Głogowa.