Reklama

Jadwiga Staniszkis: o polityce, gospodarce i nie tylko

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nakładem zasłużonej oficyny wydawniczej Fundacja Pomocy Antyk "Wydawnictwo Antyk - Marcin Dybowski" ukazała się interesująca książka, będąca zbiorem artykułów naukowych, publicystycznych oraz felietonów (z lat 1970-2001) znanej i cenionej socjolog - prof. Jadwigi Staniszkis, zatytułowana "Zwierzę niepolityczne". Jednak wbrew tytułowi - książka jest "polityczna", gdyż niemal w całości dotyczy analizy gospodarczo-politycznej rzeczywistości wspomnianego okresu, a w takiej analizie zazwyczaj nie sposób uniknąć także i politycznego wartościowania.
W publikacji zawarto teksty i wypowiedzi autorki pochodzące zarówno z fachowych, socjologicznych czasopism, pism politycznych, tygodników i dzienników, jak i krótkie felietony, drukowane w Gazecie Finansowej czy Tygodniku Solidarność.
Wielość i rozmaitość spraw, do których odnosi się w swych wypowiedziach prof. Staniszkis, odzwierciedla wielość i różnorodność problemów - przede wszystkim okresu tzw. transformacji ustrojowej. Jej oceny, analizy i opinie - jakże często "niepoprawne politycznie" ("Nazwisko wykluczone z listy autorów Gazety Wyborczej" - piszą redaktorzy książki...) - podbudowane są erudycją i argumentacją wysokiej próby. W ten sposób zebrane teksty stają się czymś w rodzaju wprowadzenia do polityczno-gospodarczej "kuchni" wydarzeń dziejących się na naszych oczach, a tak często trudno czytelnych dla przeciętnego obywatela. Rzeczywiście - autorka "próbuje docierać (...) do realnego układu sił, czynników sprawczych", i są to próby trudne i przenikliwe. S. P.

Fundacja Pomocy Antyk "Wydawnictwo Antyk - Marcin Dybowski", ul. Klonowa 10 a, 05-806 Komorów, e-mail: antyk@pol.pl
www.antyk.org.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aptekarka odmówiła sprzedaży specyfiku "dzień po" klientce. Co było dalej?

2025-04-10 10:22

[ TEMATY ]

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

Pigułka dzień po

Pigułka dzień po

W środę Sąd Najwyższy pozostawił bez rozpoznania kasację krakowskiej farmaceutki od orzeczenia sądu aptekarzy. Orzeczenie uznające za przewinienie dyscyplinarne odmowę z powodów światopoglądowych sprzedaży pigułki "dzień po" klientce z receptą jest ostateczne.

"SN uznał, że wniesiona w tej sprawie kasacja jest niedopuszczalna z mocy ustawy, co obligowało sąd do pozostawienia jej bez rozpoznania" - powiedział sędzia SN Marek Siwek.
CZYTAJ DALEJ

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

2025-04-09 14:40

Marzena Cyfert

Okno Życia przy ul. Rydygiera we Wrocławiu

Okno Życia przy ul. Rydygiera we Wrocławiu

9 kwietnia o godz. 10 siostry boromeuszki z fundacji Evangelium Vitae przy ul. Rydygiera usłyszały dzwonek informujący, że w Oknie Życia znajduje się dziecko.

Znalazły w nim zadbanego chłopczyka. – Nie wiemy dokładnie, ile ma lat, wygląda na 2-latka. Chłopczyk jest kulturalny, elokwentny, bardzo grzeczny. Dziękuje za wszystko, nie boi się. Po prostu bardzo fajny dzieciak. Jest to nasze 23. dziecko znalezione w Oknie – mówi s. Ewa Jędrzejak, boromeuszka z fundacji Evangelium Vitae, która prowadzi Okno Życia.
CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Papież nieoczekiwanie przybył do bazyliki Świętego Piotra

Papież Franciszek przybył w czwartek nieoczekiwanie do bazyliki Świętego Piotra - podała agencja Ansa za źródłami watykańskimi. To kolejny niezapowiedziany ruch papieża, który w środę w Domu Świętej Marty przyjął brytyjską parę królewską, a w niedzielę pozdrowił wiernych na zakończenie mszy dla osób chorych i pracowników służby zdrowia.

Jak wyjaśniła Ansa, Franciszek, który przechodzi w Watykanie rekonwalescencję po ciężkiej chorobie, chciał zobaczyć rezultaty prowadzonych w bazylice prac konserwatorskich i podziękować pracującym tam osobom.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję