Pamięć ofiar
Za tysiące bezimiennych bohaterów walki o wolność i niepodległość Polski w latach 1939-56, pomordowanych w sowieckich i ubowskich kazamatach oraz za żyjących, którzy przeżyli więzienia, modliło się w dniach 23-24 czerwca ok. 450 kombatantów w 10. Pielgrzymce Kombatantów Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Przybyli kapelani organizacji kombatanckich, prezes Zarządu Głównego Jan Gocłowski oraz 30 pocztów sztandarowych. Mszy św. w Bazylice przewodniczył metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. "Nikogo nie potępiamy, nikogo nie przeklinamy na wieki - mówił w homilii. - Przebaczamy, ale pamiętamy, bo kto zapomina głos historii, o wszystkim zapomina! Chcemy przez tę pielgrzymkę przypomnieć się światu".
Nowa Ewangelizacja
Reklama
Ok. 500 osób, m.in. z Polski, USA, Ukrainy, Litwy, Słowacji i Niemiec, uczestniczyło w Konferencji Ewangelizacyjnej w dniach 25-28 czerwca, zorganizowanej przez związane z Odnową w Duchu Świętym Stowarzyszenie Wiernych "Nowa Ewangelizacja". Spotkaniu towarzyszyły słowa: Zgodnie z Prawdą w duchu wiary - idźmy wspólnie bez rywalizacji. "Hasło czerpie swoją inspirację z Listu św. Jana. Chodzi o to, abyśmy ewangelizując, nie rywalizowali między sobą jako świeccy, kapłani czy różne ruchy w Kościele, ale abyśmy wspólnie zjednoczyli swoje siły, by głosić Ewangelię" - mówił o. Tadeusz Hajduk, dyrektor Centrum Duchowości Ojców Jezuitów w Częstochowie. Konferencje głosili: bp Anthony Gbuji z Nigerii, o. Tom Forrest z USA, s. Mary O´Duffy z Rzymu, o. Sergiusz Gajek z Białorusi oraz o. Celestyn Napiórkowski z KUL-u.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Rowerem na Jasną Górę
26 czerwca przed Szczyt wjechało 110 rowerzystów uczestniczących w 10. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rowerowej z Rzeszowa na Jasną Górę. Rowerzyści podążali szlakiem Jana Pawła II przez
sanktuaria maryjne: Tuchów, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Ludźmierz, Zakopane, pokonując w ciągu 6 dni ponad 600 km. Jako hasło wybrano słowa: Aby byli jedno. "Są to słowa bardzo ważne w dzisiejszym
świecie, który przeżywa wiele problemów. Chcieliśmy stworzyć zintegrowaną grupę, w której będzie wzajemne zrozumienie, poszanowanie, życzliwość" - mówił ks. Mariusz Nowak, pomysłodawca pielgrzymki.
Najmłodszy rowerzysta miał 11 lat, najstarszy - 65 lat. Wyprawę zorganizował Katolicki Klub Sportowy Alpin im. Jana Pawła II w Rzeszowie. Nad przebiegiem czuwała rzecznik prasowy Katarzyna
Kolbusz. Mszy św. na Jasnej Górze przewodniczył bp Edward Białogłowski z Rzeszowa.
Nadzieja rzemiosła
Tradycyjnie w ostatnią niedzielę czerwca na Jasną Górę przybyli rzemieślnicy. W 22. pielgrzymce, pod hasłem: Chrystus Miłosierny Drogowskazem Rzemiosła, wzięło udział ok. 6 tys.
osób i ponad 160 pocztów sztandarowych. Tegoroczne spotkanie zorganizowała Wielkopolska Izba Rzemieślnicza. "Cechy były kiedyś bardzo ważne w społeczności miejskiej. Dzisiaj widzimy,
jak przeżywają kryzys - powiedział ks. Wojciech Wolniewicz, kapelan rzemiosła wielkopolskiego. - Każde spotkanie ludzi rzemiosła przy ołtarzu niesie nadzieję, że nie są sami". Mszy św. na Szczycie przewodniczył
bp Grzegorz Balcerek z Poznania. "Często jesteśmy słabi, zawodzimy, nie stajemy na wysokości zadania, a może nawet czasem zdradzamy Jezusa - stwierdził Ksiądz Biskup. - Chrystus
mówi do każdego z Was: «Przestań się lękać!»".
90 rzemieślników z rodzinami ze Skoczowa dotarło pieszo, wędrując 6 dni.
Unia kapłanów
W dniach 23-24 czerwca z udziałem ok. 70 kapłanów odbywała się pielgrzymka księży Unii Apostolskiej Kleru. "Celem spotkań jest uwrażliwienie księży należących do wspólnoty na potrzebę pracy nad sobą. Kapłan, który dużo pracuje w duszpasterstwie, jest zajęty sprawami organizacyjnymi, zaczyna być bardziej działaczem niż duszpasterzem" - wyjaśniał potrzebę organizowania spotkań bp Paweł Socha, wicedyrektor Unii. W programie znalazły się: wspólne nabożeństwa, nocne czuwanie, Msza św. sprawowana przez bp. Gerarda Bernackiego - krajowego dyrektora Unii, konferencje ks. Jerzego Palińskiego i ks. Czesława Podleskiego.
W skrócie
23 czerwca
- Za 30 lat kapłaństwa dziękowali: generał Zakonu Paulinów - o. Izydor Matuszewski, podprzeor Jasnej Góry - o. Ireneusz Pompa, dyrektor "Claromontana" - o. Arkadiusz Niedziułka i o.
Wojciech Tarka.
- Bp Antoni Długosz z Częstochowy wraz z 15 kapłanami dziękował za 38 lat kapłaństwa. W Eucharystii uczestniczył bp Jan Ozga z Kamerunu.
27 czerwca
- Przybył abp John Donghue z Atlanty w USA. 50-osobową grupę towarzyszących pielgrzymów oprowadził po Jasnej Górze o. Szymon Stefanowicz.
- Przyjechało 22 włoskich rowerzystów z miejscowości Monteprandone. Pielgrzymowali 8 dni, pokonując każdego dnia ok. 150 km. Na Jasnej Górze spotkali się z abp. Nowakiem.
- Oktawę Bożego Ciała zakończyły uroczyste Nieszpory w Bazylice. Nabożeństwu z procesją przewodniczył przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski.
- 8 sióstr franciszkanek Rodziny Maryi złożyło na ręce abp. Nowaka śluby wieczyste.
Zapowiedzi
15/16 lipca - Odpust Matki Bożej Szkaplerznej
18/19 lipca - 7. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego