Reklama

Wiadomości z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 21/2003

AG/AP/Paolo Cito

W niedzielę 11 maja br. Papież Jan Paweł II wyświęcił 31 nowych kapłanów podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

W niedzielę 11 maja br. Papież Jan Paweł II wyświęcił 31 nowych kapłanów podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oto wyzwanie, jakie dziś stawia św. Stanisław wszystkim wiernym: wzrastajcie w świętości! Budujcie dom własnego życia w oparciu o skałę łaski Bożej, nie szczędząc wysiłków, aby jego trwałość zasadzała się na wierności Bogu i Jego przykazaniom.
Św. Stanisław świadczy wymownie, że w Jezusie Chrystusie człowiek powołany jest do zwycięstwa. Niech to zwycięstwo dobra nad złem, miłości nad nienawiścią, jedności nad podziałami stanie się udziałem wszystkich Polaków. Modlę się, aby duchowni i wierni świeccy w Polsce coraz bardziej stawali się świętymi i by przekazywali dziedzictwo świętości nowym pokoleniom w trzecim tysiącleciu.
Jan Paweł II - papież
(Z listu na 750. rocznicę kanonizacji św. Stanisława)

"Regina Coeli" z Papieżem

Potrzebę i znaczenie modlitw o liczne i dobre powołania kapłańskie przypomniał Jan Paweł II 11 maja br. w rozważaniach przed modlitwą maryjną Regina Coeli. Nawiązując do przypadającej w tym dniu Niedzieli Dobrego Pasterza i obchodzonego już po raz 40. Światowego Dnia Modlitw o Powołania, Ojciec Święty zachęcił wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra do modlitw w intencji wszystkich kapłanów na świecie, w tym także 31 neoprezbiterów, których wyświęcił rano w Bazylice św. Piotra.
"Obchodzony dzisiaj już po raz 40. Światowy Dzień Modlitw o Powołania ma za temat słowa: «Oto mój Sługa, którego wybrałem; Umiłowany mój, w którym moje serce ma upodobanie» (Mt 12, 18; por. Iz 42, 1-4)" - przypomniał Papież. Dodał, że w tym tak ważnym dniu mógł z radością wyświęcić 31 nowych kapłanów i za "ten tak cenny dar dla Kościoła i świata" należy dziękować Bogu. Następnie pozdrowił neoprezbiterów, ich rodziny i przyjaciół oraz "tych wszystkich, którzy troszczyli się o ich formację". Zachęcił do modlitw w ich intencji oraz w intencji wszystkich kapłanów na świecie, aby "zbliżali się coraz bardziej do Chrystusa, Sługi Pana, «który przyszedł nie po to, aby Mu służono, lecz aby służyć» (por. Mt 20, 28)".
Ojciec Święty pozdrowił oddzielnie liczne grupy młodych Włochów, zgromadzonych w tym czasie w katedrze w Chieti, gdzie odbywały się ogólnokrajowe obchody Dnia Modlitw o Powołania.
Zwrócił następnie uwagę, że chociaż z łaski chrztu i bierzmowania każdy chrześcijanin jest powołany do świadczenia o Ewangelii, to jednak na mocy specjalnego powołania Bóg zaprosił niektórych do całkowitego poświęcenia się sprawie Królestwa. Są wśród nich także młodzi chłopcy i dziewczęta w naszych czasach - powiedział Papież. Zachęcił tych wszystkich, którzy poczuli w swym sercu takie powołanie, aby odpowiedzieli na nie wielkodusznie "tak" i ożywiali je w sobie codziennie przez modlitwę, pozostając w jedności z Chrystusem, dawcą wszelkiego życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jan Paweł II do Polaków

"Przedmiotem dzisiejszej katechezy był kantyk z Księgi proroka Daniela. Jest to świadectwo o tym, jak wielką moc posiada ufna modlitwa i zawierzenie siebie dobremu Bogu. Miesiąc maj jest w szczególny sposób poświęcony Matce Bożej. W czasie nabożeństw majowych - tzw. majówek - wymieniając kolejne wezwania Litanii, uświadamiamy sobie, jak wielka jest rola Maryi w historii zbawienia, w życiu Kościoła i w życiu każdego z nas. Niech tej modlitwie towarzyszy ufność i zawierzenie, jakiego uczy Księga Daniela. Niech opieka Bogurodzicy towarzyszy Wam, Waszym rodzinom i Waszym bliskim".

Audiencja generalna 14 maja 2003 r.

Ojciec Święty o zadaniach kapłanów

Darem i pierwszoplanowym zadaniem biskupów i kapłanów jest "budowa Kościoła przez głoszenie Słowa Bożego i katechezę" - przypomniał 8 maja br. Jan Paweł II uczestnikom odbywającego się w Rzymie międzynarodowego sympozjum na temat katechezy w Europie. Spotkanie, zatytułowane Zadanie kapłanów w katechezie w Europie, zorganizowała Rada Konferencji Biskupów Europy (CCEE) przy współpracy Episkopatu Włoch.
Zdaniem Jana Pawła II, spotkanie było "okazją do refleksji na temat wyzwań, jakie stawia nowa ewangelizacja na kontynencie europejskim". Ojciec Święty stwierdził, że wypełnianiu tego obowiązku przez kapłana grozi "rozproszenie jego energii w tysiącu zajęć i obowiązków", co odbija się na katechezie; tymczasem, "za przykładem apostoła Pawła (por. Rz 1, 14), musi on uważać za swój dług wobec całego Ludu Bożego obowiązek przekazywania Ewangelii i uważnie przygotowywać się do niego teologicznie i kulturowo".
"Wszyscy powołani są do współpracy w nowej ewangelizacji dla zachowania i ożywienia wspólnych chrześcijańskich korzeni. Wiara chrześcijańska stanowi najcenniejsze dziedzictwo, z jakiego narody europejskie czerpać mogą dla dobra realizacji prawdziwego postępu duchowego, ekonomicznego i społecznego" - powiedział Papież.

Reklama

Papież odwiedzi Bośnię i Hercegowinę

W niedzielę 22 czerwca br. Jan Paweł II odwiedzi Bośnię i Hercegowinę - poinformował o tym 8 maja rzecznik prasowy Watykanu Joaquin Navarro-Valls. Rzecznik Stolicy Apostolskiej powiedział, że ta druga już wizyta w tym kraju (pierwszą Jan Paweł II złożył w kwietniu 1997 r.) ograniczy się do Banja Luki, gdzie odbędzie się beatyfikacja sługi Bożego Ivana Merza.
Będzie to 101. podróż apostolska Ojca Świętego od początku pontyfikatu, a druga w tym samym miesiącu.

Spotkanie z przyszłymi dyplomatami watykańskimi

"Dążenie do świętości i doskonałości ewangelicznej winno przenikać wszystkich dyplomatów, reprezentujących Papieża w różnych stronach świata" - powiedział Jan Paweł II do wykładowców i słuchaczy Papieskiej Akademii Kościelnej podczas audiencji dla nich 15 maja w Watykanie. Uczelnia ta, która 2 lata temu obchodziła 300-lecie istnienia, kształci przyszłych dyplomatów Stolicy Apostolskiej.
Witając swych gości z przewodniczącym Akademii abp. Justo Mullorem Garcią na czele, Ojciec Święty pozdrowił zwłaszcza jej słuchaczy, z których część wkrótce zakończy studia i przystąpi bezpośrednio do służby Stolicy Apostolskiej. "Życzę im gorąco owocnego posługiwania i proszę Pana, aby towarzyszył im w każdej chwili ich życia" - powiedział Papież.
"Aby wiernie wypełniać powierzone Wam zadania, niezbędne jest, by już w latach formacji Waszym pierwszoplanowym celem było dążenie do świętości" - stwierdził Papież. "Dążenie do doskonałości ewangelicznej niech będzie Waszym codziennym wysiłkiem, ożywianym nieustannym umiłowaniem Boga w modlitwie, słuchaniu Jego słowa, a zwłaszcza w pobożnym udziale w Ofierze Eucharystycznej" - przypomniał Ojciec Święty. Powiedział, że tu właśnie tkwi tajemnica skuteczności wszelkiego urzędu i posługi w Kościele.
Nawiązując do pochodzenia studentów Akademii z różnych krajów, kultur i doświadczeń, Papież zwrócił uwagę, że wspólne życie w uczelni w Rzymie - centrum katolicyzmu - "wychowuje do dzielenia się i wzajemnego porozumienia, otwiera na powszechny wymiar Kościoła i umożliwia lepsze zrozumienie rzeczywistości ludzkiej naszych czasów". Wszystko to jest wielką pomocą w wypełnianiu przez przyszłych dyplomatów ich zadań wśród narodów różnych zwyczajów, cywilizacji, języków i tradycji religijnych - tłumaczył Ojciec Święty. Podkreślił, że im bardziej prawdziwe będzie życie kapłańskie przyszłych dyplomatów, tym skuteczniej będą się oni przyczyniać do wzrostu Kościołów lokalnych w łączności z Katedrą św. Piotra i dla dobra narodów.

O pontyfikacie Jana Pawła II

Papieski Uniwersytet Laterański zorganizował sympozjum z okazji 25-lecia wyboru Jana Pawła II. "Uważam, że w osobie tego Papieża Kościół znalazł pewnego przewodnika na drodze nowej ewangelizacji" - oświadczył bp Rino Fisichella, rektor Uniwersytetu, przed mikrofonami Radia Watykańskiego. Jego zdaniem, temat spotkania: Kościół w służbie człowieka oddaje istotę pontyfikatu, podobnie jak słowa, którymi Jan Pawel II rozpoczął swoją posługę 22 października 1978 r.: "Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi" oraz tytuł jego książki Przekroczyć próg nadziei.
Wygłoszone referaty utwierdziły słuchaczy w przekonaniu, że Jan Paweł II, "który jest znakiem jedności całego Kościoła", zachowuje wieczną młodość, ponieważ jest zjednoczony z Chrystusem.
Spotkanie z okazji sympozjum na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim przypomniało Ojcu Świętemu lata nauczania akademickiego w Krakowie i Lublinie, którym towarzyszyło pragnienie ustalenia i przemierzenia nowych szlaków służących ewangelizacji.
Ojciec Święty stwierdził, że zdobyta wówczas wiedza była mu przydatna w posłudze duszpasterskiej pełnionej najpierw w Krakowie, a następnie jako następcy św. Piotra. "W każdej fazie i na każdym etapie życia uniwersyteckiego oraz posługi pasterskiej jednym z zasadniczych punktów odniesienia była dla mnie osoba usytuowana w centrum wszelkiego poszukiwania filozoficznego i teologicznego" - powiedział Jan Paweł II. Dlatego, jak podkreślił, z uznaniem powitał wiadomość, że spotkanie z okazji ćwierćwiecza pontyfikatu będzie miało temat: Kościół w służbie człowieka.
W spotkaniu z okazji jubileuszu pontyfikatu Jana Pawła II, które odbywało się w dniach 8-11 maja, wzięli udział m.in.: sekretarz Papieskiej Rady ds. Świeckich - bp Stanisław Ryłko i rektor KUL - ks. prof. Andrzej Szostek MIC.
W związku z 25-leciem pontyfikatu uczelnia zorganizuje jeszcze sympozjum na temat encykliki Fides et ratio, z okazji piątej rocznicy jej ogłoszenia (w dniach 9-11 października), i konferencję o wydanej pięć lat wcześniej encyklice Veritatis splendor (20-22 listopada). 14 października przy Papieskim Instytucie Studiów nad Małżeństwem i Rodziną powstanie Katedra im. Karola Wojtyły.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Czy możemy się tak przygotować by te testy zdać pomyślnie, by one nas nie rozbiły?

CZYTAJ DALEJ

Lubartów. Powołani do służby

2024-05-05 12:27

Ks. Krzysztof Podstawka

Alumni: Mateusz Budzyński z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie, Karol Kapica z parafii św. Wita w Mełgwi, Bartłomiej Kozioł z parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku, Bartosz Starowicz z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie oraz Wojciech Zybała z parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Lubartowie - klerycy 5. roku Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, przyjęli święcenia diakonatu z rąk bp. Artura Mizińskiego 4 maja w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Wielkanoc u Prawosławnych

2024-05-05 09:40

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W trakcie długiego majowego weekendu wierni prawosławni obchodzą Wielki Tydzień i Święta Wielkanocne. W sobotę 4 maja przez cały dzień w cerkwi św. Olgi przy ulicy Piramowicza w Łodzi trwało poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję