Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Czy to jest normalny świat, w którym pamięta się morderców, a nie pamięta się takich małych–wielkich ludzi?

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Jak to jest, że kiedy rozmawiasz z przeciętnie wykształconym człowiekiem w Polsce, to zna nazwisko dr. Mengele – czyli tego który osobą tego aparatu przestępstwa, zabójstwa, eksterminacji a dlaczego gdy zapytamy ich o Leszczyńską – to nie wiedzą kto to jest! Czy to jest normalny świat, w którym pamięta się morderców, a nie pamięta się takich małych –wielkich ludzi? - mówił arcybiskup Grzegorz Ryś, który sprawował Eucharystię w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w 101. rocznicę Cudu nad Wisłą oraz w przypadające tego dnia Święto Wojska Polskiego.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz rządowych, samorządowych i miejskich, służb mundurowych, poczty sztandarowe i licznie zebrani wierni świeccy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W homilii skierowanej do wiernych metropolita łódzki przywołał postać Józefy Mikowej zd. Machaj z czasów II Wojny Światowej, która aresztowana przez Niemców umiera w krakowskim więzieniu. - Jak niemiecki oficer oddawał jej ciało Józefy Mikowej jej bratu - ks. Ferdynandowi Machajowi, który był na ten czas proboszczem Kościoła Mariackiego w Krakowie – to wówczas powiedział tak: gdybyście mieli w tym kraju dziesięć takich kobiet, to nas by tu nie było. Ten niemiecki oficer miał rację – tzn. Niemcy musieli stąd odejść, bo w tym kraju było dziesięć takich kobiet, i pewnie było by dobrze jakoś je rozpoznać. W tej dziesiątce była także pani Stanisława Leszczyńska. – tłumaczył arcybiskup.

- Dziś będzie mowa o wielu wielkich ludziach, którzy przeprowadzili Polskę przez I Wojnę Światową i przez inne sytuacje zagrożenia naszej Niepodległości, ale to dzisiejsze Słowo, każe nam pomyśleć o tych, których nie ma w podręcznikach, a Słowo pokazuje, że bez nich nie byłoby ocalenia. Nie było by bez tego, co oni w takiej prostocie, słabości, małości i pokorze czynili. – podkreślił hierarcha.

Następnie duchowny zwrócił się do zebranych - jak to jest, że kiedy rozmawiasz z przeciętnie wykształconym człowiekiem w Polsce, to zna nazwisko dr. Mengele – czyli tego, który był osobą tego aparatu przestępstwa, zabójstwa, eksterminacji, a dlaczego gdy zapytamy ich o Leszczyńską – to nie wiedzą kto to jest! Czy to jest normalny świat, w którym się pamięta morderców, a nie pamięta się takich małych –wielkich osób? - pytał.

Odwołując się do Ewangelii o nawiedzeniu św. Elżbiety łódzki pasterz powiedział - Maryja jest jak Arka Boża, która jest przez trzy miesiące w domu Elżbiety i wprowadza na ten dom błogosławieństwo. Bo tak, jak Arka Pańska jest miejscem obecności Boga, tak Maryja w sobie wniosła Go do domu Elżbiety, gdyż miała Go w swoim łonie – pod sercem. Elżbieta to rozpoznała – Maryja wniosła błogosławieństwo i obecność Boga do tego domu. – dodał.

Reklama

Kończąc arcybiskup Grzegorz zaapelował – bracia i siostry, którzy tu jesteście – wszyscy macie w sobie Boga. Wnoście Go w sobie tam, gdzie wchodzicie. Wtedy dokonują się największe przełomy i wtedy Pan Bóg dokonuje największych zwycięstw. – zakończył.

Na zakończenie Mszy Świętej ksiądz arcybiskup pobłogosławił zioła i kwiaty oraz podziękował wszystkim zebranym za obecność i wspólną modlitwę.

Po Eucharystii na placu katedralnym im. św. Jana Pawła II odbyły się uroczystości państwowe. Swoje przemówienie do zebranych wygłosił prof. Zbigniew Rau – Minister Spraw Zagranicznych oraz dr Tobiasz Bocheński - Wojewoda Łódzki. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się tradycyjna zmiana warty, apel pamięci, salwa honorowa oraz tradycyjne złożenie wieńców i kwiatów.

15 sierpnia to dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której to przypisywano cudowną opiekę nad Polskim Wojskiem podczas bitwy. Tego dnia obchodzimy również Święto Wojska Polskiego, ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku, zwanej również „Cudem nad Wisłą”.

2021-08-16 10:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz 750-lecia parafii dobiegł końca

Niedziela łódzka 52/2023, str. III

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum parafii

Na parafialny jubileusz przyjechał bp Wojciech Osial z Łowicza

Na parafialny jubileusz przyjechał bp Wojciech Osial z Łowicza

W kończącym się roku kościół św. Józefa Oblubieńca NMP, na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej, był świątynią jubileuszową, gdzie można było uzyskiwać odpusty zupełne.

Ostatniego grudnia zostanie poświęcona i odsłonięta tablica w prezbiterium, upamiętniająca ten wielki jubileusz. Eucharystii będzie przewodniczył i tablicę poświęci ks. Zbigniew Tracz, kanclerz Kurii Metropolitalnej i były parafianin. Natomiast 1 stycznia 2024 r. zostaną wprowadzone do kościoła parafialnego na stałe relikwie bł. Wincentego Kadłubka, biskupa krakowskiego i mnicha cysterskiego w Jędrzejowie oraz kronikarza. Parafia otrzymała je od o. Rafała Ścibiorowskiego z Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie. Okazuje się, że bł. Wincenty żył w XIII w., kiedy powstawała jeżowska parafia, a wcześniej był klasztor benedyktynów, o którym istnieniu musiał wiedzieć. Zakon cystersów opiera się na duchowości benedyktyńskiej, a w tamtym czasie nie było wielu polskich świętych, dlatego postać bł. Kadłubka wpisuje się w historię wspólnoty. Wierni będą prosić o jego kanonizację, a obecność błogosławionego będzie przypominać o roku jubileuszowym.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Tolentino de Mendonça: otoczmy miłością i modlitwą Ojca Świętego

2025-03-10 07:15

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/FABIO CIMAGLIA

Do otoczenia miłością i modlitwą Ojca Świętego zachęcił wiernych zgromadzonych na wieczornej modlitwie różańcowej na placu św. Piotra prefekt Dykasterii do spraw Kultury i Edukacji, kard. José Tolentino de Mendonça.

Wprowadzając w rozważania części chwalebnej różańca portugalski purpurat kurialny powiedział:
CZYTAJ DALEJ

Liczne globalne awarie platformy X; Musk twierdzi, że to cyberatak

2025-03-10 19:04

[ TEMATY ]

twitter

Adobe Stock

Platforma społecznościowa X odnotowała w poniedziałek liczne globalne awarie – podała agencja AP. Zdaniem Elona Muska, właściciela platformy, był to "potężny cyberatak".

Według platformy analitycznej Downdetector, która zbiera informacje od użytkowników zgłaszających usterki, na terenie Polski odnotowano trzy awarie platformy X o godzinie 11., 15. oraz 17. Łącznie problem zgłosiło ponad 12,6 tys. polskich użytkowników.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję