Mieszkańcy miasta Częstochowy i naszej archidiecezji zgromadzili się u Królowej Wniebowziętej na Jasnej Górze 15 sierpnia po to, by zbliżyć się do Chrystusa i Jego Matki, by Ją naśladować. Dlatego uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Wśród konselebransów był m.in. ks. Krzysztof Nykiel z Penitencjarii Apostolskiej.
W homilii abp Wacław mówił, że pielgrzymi są obrazem Kościoła pielgrzymującego na wzór Maryi i przypomniał sierpniowe rocznice, jak np. Powstania Warszawskiego, Cudu nad Wisłą, męczeńskiej śmierci o. Maksymiliana Kolbego czy polskiej „Solidarności” oraz 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego. – Pośród dróg pielgrzymich i wspomnianych rocznic mogą powracać na nas pytania wiary: Kim jestem? Jaka jest moja wieź z Chrystusem i Jego Matką? – mówił kaznodzieja. I wyjaśniał, że pielgrzymowanie na to miejsce „jest skrótem naszego życia wiary i życia polskiego narodu”. – Nasza droga pielgrzymia na to miejsce, które jest charyzmatem, to jest fenomen i doświadczenie wiary w Boga, który zadziwia Europę i świat – podkreślił abp Depo.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Ksiądz Arcybiskup przywołał nauczanie kard. Wyszyńskiego i przypomniał program Prymasa Tysiąclecia, który nie został zrealizowany. Metropolita częstochowski przypomniał te zasady: – Pierwsza – zaprzestać zaprogramowanej, choć ukrytej laicyzacji bez odniesienia życia ludzkiego do Boga od początku aż do naturalnej śmierci. 2 – uznać prawa Kościoła do wypełniania jego zadań ewangelizacyjnych w sferze publicznej i społecznej. 3 – podstawą życia narodu jest rodzina. 4 – obrona życia nienarodzonych, szacunek do każdej kobiety i jej godności oraz prawo do wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami rodziców. 5 – człowiek jest istotą społeczną i ma prawo do zrzeszania się. 6 – prawo narodu do własnej tożsamości.
W tym duchu abp Depo z mocą wołał: – Dziękujemy Bogu i będziemy dziękować za dar jego beatyfikacji. Będziemy dziękować również na tym miejscu, bo to był i jest jasnogórski Prymas. My mamy dźwigać ten program nowej ewangelizacji i nowego przylgnięcia do Chrystusa i Jego Matki, aby Chrystus i Jego moc łaski kształtowała nasze życie.
Eucharystię poprzedziła procesja eucharystyczna.