Eucharystia była sprawowana na zakończenie 40. Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej, która 6 sierpnia wyruszyła z Wiślicy i dzisiaj dotarła na Jasną Górę.
Jak podkreślił w homilii biskup kielecki, wyjątkowość tegorocznej pielgrzymki wynika nie tyle z ograniczeń pandemicznych, ale właściwej dla tego roku liturgicznego refleksji nad Eucharystią. Przypomniał także hasło pielgrzymki: „Jestem tylko dla Ciebie” oraz „duchowe bogactwo Kościoła”, wynikające z trwającego Roku św. Józefa i Roku św. Rodziny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Przez te osiem dni [pielgrzymowania] Jezus Eucharystyczny był dla nas i był obecny pośród nas, bo On jest zawsze ten sam, wczoraj, dziś i na wieki – mówił bp Piotrowski. – Dziś, u stóp Jasnogórskiej Pani w Kaplicy Jej Cudownego Obrazu i w roku jubileuszowym 850 lat bazyliki kieleckiej, pozdrawiam was, utrudzeni pielgrzymi i dzielę z wami tę radość, że tutaj jesteśmy, zgodnie z życzeniem Maryi: uczyńcie wszystko, cokolwiek Jezus wam powie – mówił. Zaznaczył także, że choć wymagania Jezusa nie są łatwe, ale „w nich odzwierciedla się całe życie chrześcijańskie”.
Reklama
Nawiązując do odbytej pielgrzymki kieleckiej, której bp Piotrowski był uczestnikiem, zauważył, że przepowiadanie pielgrzymkowe ks. prof. Stefana Radziszewskiego – proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego w Kielcach-Białogonie, „pomogło do zrozumienia naszego chrześcijańskiego powołania” oraz tego, że „na pielgrzymce rodzi się nowy człowiek”.
Zauważył także, że „Maryja dla Boga nie była narzędziem, ale wypełniała rolę Matki Mesjasza, bo z Niej przyszło na świat Wcielone Słowo (…). Bez Wcielenia nie byłoby krzyża, nie byłoby Eucharystii”.
Bp Piotrowski, stwierdzając liczne możliwości pielgrzymowania do sanktuariów, podkreślił zarazem, że „w sanktuariach trzeba słuchać Jezusa, do którego prowadzi nas Maryja, najlepsza z Matek”.
Przypomniał także liczne tytuły Maryi, przysługujące Jej w cudownych wizerunkach w diecezji kieleckiej, zwrócił uwagę na wymagania wobec chrześcijan z jednej strony, a z drugiej na różne formy restrykcji i prześladowań wobec nich, także w Polsce, gdzie „ciągle komuś przeszkadzają krzyże, kapliczki, bijące dzwony, procesje i pielgrzymki”.
- Nasza pielgrzymkowa szkoła wiary, nadziei i miłości (…) uzdalnia nas do pojednania i przebaczenia. Dziękujemy Maryi za pielgrzymkowe dni – mówił biskup kielecki Jan Piotrowski.