Na początek nieco statystyki, bo ta najlepiej oddaje skalę i zasięg wakacyjnej aktywności Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich z Częstochowy. Istnieje od 1991 roku; prowadzi blisko 100 szkół (publicznych i prywatnych) w całej Polsce: „podstawówek”, liceów, techników, szkół artystycznych oraz przedszkoli.
Część z nich obejmuje opieką dzieci niepełnosprawne. W naszym Województwie SPSK ma 10 szkół – dużych, jak w Łodzi i małych, wiejskich (m.in. w Piotrkowie, Kutnie, Wieluniu, Klementynowie, Lubieniu, Czernicach). Nauka jest oczywiście nieodpłatna. Na łódzką placówkę, przy ulicy Nałkowskiej 2, składają się: szkoła podstawowa, liceum, szkoła muzyczna I. stopnia i technikum. W tym ostatnim naukę pobiera kilkunastu uczniów z Brodów na Ukrainie. Troska o poziom oferowanej wiedzy jest tu tak samo ważna, jak o formację religijną i obywatelską. Dzieci mają do wyboru całą gamę zajęć nadprogramowych, korzystają ze stołówki, jeżdżą na wycieczki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W tym roku każdy z rekolekcyjnych „turnusów” przyjął ok. 100 osób: nauczycieli, pracowników administracyjnych i technicznych oraz ich współmałżonków i dzieci (które były objęte fachową opieką pedagogiczną podczas, gdy rodzice mieli zajęcia). Rekolekcje odbyły się w Starym Sączu, na Górze Św. Anny (Opolszczyzna) i w Mikoszewie nad Zatoką Gdańską. Ich program był taki sam dla każdego „turnusu”, a treść i wymiar duszpasterski dostosowane do wymogów formacji nauczycielskiej. Był to już dwudziesty „sezon rekolekcyjny” SPSK (w ubiegłym roku epidemia przerwała ustalony tok wakacyjnej przcy, stąd radość i zapał towarzyszące wznowionym spotkaniom).
Miasto Stary Sącz, które gościło „nasz turnus”, zaliczane jest do Pomników Historii. Papież Jan Paweł II nazwał je „jednym wielkim sanktuarium Św. Kingi”. Postać Świętej towarzyszyła nam stale – podczas zajęć i wędrówek po mieście i w regionie. Zajęcia dla nas prowadził Delegat Ziemi Świętej, Franciszkanin – ojciec Feliks Krzysztof Rachwalik. A więc: rano – brewiarz i rozważanie Słowa Bożego, po śniadaniu – katecheza, „dzielenie” i Msza św., potem obiad, czas wolny, a wieczorem – adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa. Katechezy były żywe i inspirujące. Trwało to pięć dni: w Ośrodku Rekolekcyjnym „Opoka”, funkcjonalnym i gościnnym, położonym tuż obok ołtarza, gdzie Jan Paweł II odprawił Mszę św. w 1999 roku.
Strumyk, który wtedy spływał ze szczytu ołtarza, płynie do dziś… ale nie tylko dla niego warto było przyjechać do Starego Sącza. Rekolekcje SPSK, znów odnowiły nauczycielską duchowość, napełniły wiarą i nadzieją na przyszłość.