Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z USA

Amerykanie modlą się o rychłe zakończenie wojny

W wielu kościołach w USA odbyły się Msze św. i nabożeństwa w intencji rychłego zakończenia wojny w Iraku i o pokój na świecie. Podczas Liturgii w bazylice Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie bp Wilton Gregory, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich USA, zaapelował, by nie tracić nadziei i wzorem Jana Pawła II modlić się o pokój.
"Jak św. Józef uciekajmy od przemocy, chrońmy niewinnych, pokładajmy nadzieję w Bogu" - modlił się bp Gregory, klęcząc przed obrazem tego Świętego w stołecznej bazylice. Msza św. zgromadziła kilkuset wiernych, wśród których byli także studenci i wykładowcy Uniwersytetu Katolickiego w Waszyngtonie.
"Wyrażamy głębokie ubolewanie, że nie udało się uniknąć wojny" - napisali biskupi USA w opublikowanym 19 marca br. oświadczeniu. Episkopat USA na kilka godzin przed wybuchem wojny z Irakiem zaapelował do żołnierzy amerykańskich i ich sprzymierzeńców o "poszanowanie życia irackiej ludności cywilnej". "Traktujcie ich, jakby byli członkami waszych rodzin i mieszkańcami waszego kraju" - wezwali amerykańscy biskupi.

Z Kuby

Biskupi potępili falę prześladowań

Reklama

Katoliccy biskupi Kuby skrytykowali nową falę ucisku i prześladowań w kraju. Specjalny list w tej sprawie opublikował 26 marca br. kierujący komisją biskupów "Iustitia et Pax" bp Adolfo Rodrîguez Herrera.
"Głęboko ubolewamy, że ludzie w naszym kraju są prześladowani, a nawet aresztowani tylko za to, że myślą i postępują wbrew panującej ideologii" - napisał Biskup. Dodał, że dysydenci polityczni nie mogą być traktowani jak osoby skazane za czyny karalne. Jednocześnie opowiedział się za potrzebą dalszego dialogu nad polityczną przyszłością kraju.
Wcześniej Oswaldo Jose Paya Sardinas, kubański obrońca praw człowieka i ubiegłoroczny laureat Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli Parlamentu Europejskiego, zarzucił kubańskiemu przywódcy Fidelowi Castro, że prowadząc nową kampanię represji, chce przeszkodzić pokojowym przemianom w kraju. Wśród aresztowanych przez policję polityczną znajdują się także członkowie założonego przez Payę w 1988 r. Chrześcijańskiego Ruchu Wyzwolenia (MCL), dążącego do osiągnięcia metodami pokojowymi demokracji i poszanowania praw człowieka na Kubie. Katolicki Opozycjonista zaapelował do przywódców politycznych z krajów europejskich, aby - w dobrze pojętym interesie Kuby - zareagowali na ostatnie wydarzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z Włoch

Wojna rodzi ekstremizmy

Wojna w Iraku przyczyni się do narodzin "wszelkich możliwych ekstremizmów", "wywoła terroryzm" i "zada poważny cios dialogowi chrześcijaństwa z islamem" - powiedział m.in. abp Jean-Louis Tauran w wywiadzie dla włoskiego tygodnika Famiglia Cristiana.
Szef dyplomacji watykańskiej przypomina, że wśród muzułmanów istnieje tendencja do utożsamiania Zachodu z chrześcijaństwem. Dlatego, jak dodaje, "niektórzy komentatorzy arabscy mówią już o dziesiątej wyprawie krzyżowej". "To oczywiście propaganda, ale znajdzie ona posłuch" - zaznaczył watykański Hierarcha. Według abp Taurana, źle się stało, że osłabiono ONZ, gdyż "to jedyne narzędzie, jakim dysponujemy, by regulować życie narodów". "Organizacja Narodów Zjednoczonych jest owocem tragicznych doświadczeń II wojny światowej. Ci, którzy przyjęli jej kartę, zapewnili świat, że wojna nie będzie więcej wykorzystywana do rozwiązywania problemów" - powiedział m.in. abp Tauran.

Z Iraku

Katolickie organizacje humanitarne pomagają Irakijczykom

Reklama

"Katolickie organizacje pomocy humanitarnej już pomagają «ofiarom niesprawiedliwej przemocy» w Iraku" - poinformował abp Paul Josef Cordes, przewodniczący Papieskiej Rady "Cor Unum". Stwierdził, że działa już wiele centrów pierwszej pomocy w pełni zaopatrzonych w środki medyczne. Budynki kościelne służą m.in. jako punkty pomocy zaopatrzenia w wodę pitną. W wielkich miastach, takich jak Bagdad czy Basra, brakuje wody i energii elektrycznej. Mieszkańcy korzystają z zanieczyszczonych wód rzek, istnieje więc groźba epidemii - zwraca uwagę Caritas. Według informacji Caritas Internationalis we Fryburgu, z Ammanu w Jordanii wysłano już do Basry 20 skrzyń zawierających tabletki do oczyszczania wody. Przy ich pomocy można oczyścić 1,5 mln litrów wody. Jeśli sytuacja pozwoli, z Jordanii do Bagdadu i Basry zostanie wysłanych dalszych 80 skrzyń z tymi preparatami. "Dzięki pomocy Caritas międzynarodowej i narodowych oddziałów tej organizacji, w krajach sąsiadujących z Irakiem: Turcji, Syrii, Jordanii i Iranie powstały już obozy dla uchodźców" - poinformował abp Cordes. Na przyjęcie uchodźców przystosowano już 87 świątyń.

Włochy

Oświadczenie zatytułowane Wołanie o pokój - wydane w Mediolanie oraz w Łodzi - ogłosił kościelny Ruch "Komunia i Wyzwolenie". "Rozpoczęła się ta obłędna wojna. Apele Ojca Świętego do uczestników konfliktu nie zostały wysłuchane - czytamy w oświadczeniu. - Wielką odpowiedzialność wzięli na siebie ci, którzy ocenili, że zostały wyczerpane możliwości rozwiązania problemu na drodze ustanowionej przez prawo międzynarodowe".
"Komunia i Wyzwolenie" wzywa do modlitwy różańcowej i postu, aby wyprosić u Boga pokój przez nawrócenie serc. To wezwanie nigdy nie było tak ważne jak dzisiaj. Pragnienie pokoju może zostać ocalone i przynieść owoce nie tyle na drodze niewiele dających protestów, które pomnażają nienawiść, ile na drodze wychowania opartego na decydującym przesłaniu, które zabrzmiało na Placu św. Piotra: "Tylko Chrystus może odnowić serca i przywrócić nadzieję narodom" - napisano m.in. w oświadczeniu.

Francja

Reklama

"Porażką ludzkości i niebezpieczną okazją do wybuchu konfliktów i napięć religijnych" nazwała Rada Kościołów Chrześcijańskich Francji toczącą się obecnie wojnę w Iraku. 20 marca br. ogłosiła ona oświadczenie zatytułowane: Aby wojna nie miała ostatniego słowa!, w którym odniosła się do najnowszych wydarzeń na Bliskim Wschodzie. "Wojna ta nie była konieczna, inne drogi nadal pozostawały otwarte. Długa czy krótka, powietrzna czy prowadzona na ziemi, wojna ta będzie zabijać ludzi i będzie jeszcze jednym nieszczęściem dla dzieci, kobiet i mężczyzn już przygniecionych przez długotrwałe embargo i tyranię" - stwierdza m.in. dokument.

Rosja

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Rosji - abp Antonio Mennini spotkał się ostatnio z kilkoma duchowymi przywódcami tego kraju i planuje dalsze spotkania. 24 marca br. odwiedził naczelnego rabina Rosji, przewodniczącego Kongresu Żydowskich Gmin i Organizacji Religijnych Rosji Adolfa Szajewicza, a 25 marca br. - naczelnego muftiego tego kraju, szejka Rawila Gajnutdina. Podczas obu tych spotkań Nuncjusz interesował się szczegółowo życiem i sytuacją żydów i muzułmanów w Rosji, stanem dialogu międzyreligijnego i jego perspektywami. Szczególną uwagę rozmówcy poświęcili konfliktowi w Iraku. Komunikaty ogłoszone po tych rozmowach stwierdzają, że przebiegały one w atmosferze szczerości i wzajemnego zrozumienia.

Ziemia Święta

Pod przewodnictwem łacińskiego patriarchy Jerozolimy - abp. Michela Sabbaha obchodzono 24 i 25 marca br. w Nazarecie uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Po procesjonalnym przejściu ulicami miasta do bazyliki Zwiastowania i po Nieszporach maryjnych głównym punktem obchodów była pontyfikalna Msza św., której przewodniczył Arcybiskup. Uroczystość Zwiastowania jest świętem całego Nazaretu, który jest największym skupiskiem chrześcijan w Izraelu. W tym roku przebieg i oprawa tego dnia nie były okazałe ze względu na okoliczności zewnętrzne: przygnębiającą atmosferę wojny w Iraku, ciągłe zagrożenie terytorium Izraela przez ewentualny atak irackich rakiet i napięcie w konflikcie palestyńsko-izraelskim. Na zakończenie uroczystości zebrani w bazylice wierni złożyli patriarsze Sabbahowi życzenia z okazji jego 70. urodzin.

Tydzień na świecie

Trwa wojna w Iraku. W L´Osservatore Romano z 26 marca czytamy: "Jak zawsze podczas każdej nowoczesnej wojny, największą cenę płaci w Iraku ludność cywilna, znajdująca się między wycofującymi się wojskami Bagdadu a zmasowanymi bombardowaniami sprzymierzonych. Watykański dziennik obawia się, że w miarę nasilania się działań "warunki życia cywilnych mieszkańców kraju mogą się jeszcze pogorszyć".

Prezydent Francji Jacques Chirac wystosował specjalny list do Jana Pawła II, w którym złożył podziękowania za nieustanne wysiłki Ojca Świętego w celu utrzymania pokoju na świecie. Jednocześnie wyraził życzenie, aby Watykan i Francja nadal wspólnie pracowały na rzecz przestrzegania prawa międzynarodowego, sprawiedliwości i dialogu między narodami.

Dziesiątki listów elektronicznych z modlitwą o pokój na świecie - za wstawiennictwem św. o. Pio z Pietrelciny - napływają codziennie pod adresem Ojców Kapucynów w San Giovanni Rotondo. Wszystkie listy są drukowane, a następnie składane obok grobu słynnego stygmatyka.

Setki tysięcy osób na całym świecie protestowało przeciwko wojnie z Irakiem: ok. 250 tys. w Nowym Jorku i po ok. 200 tys. w Londynie, Madrycie, Barcelonie, Montrealu i w Atenach. Również w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu tysiące Palestyńczyków uczestniczyło w manifestacjach przeciwko amerykańsko-brytyjskiej operacji wojskowej w Iraku.

Rząd USA oskarżył Rosję o dostarczanie Irakowi broni mimo embarga ONZ. Rosjanie odrzucili amerykańskie zarzuty.

W największej od dziesięcioleci obławie kubańska służba bezpieczeństwa na rozkaz Fidela Castro aresztowała grupę działaczy opozycji, niezależnych dziennikarzy i obrońców praw człowieka. Pretekstem było spotkanie opozycjonistów z amerykańskim dyplomatą w Hawanie. 80 aresztowanych oskarżono o udział w antypaństwowym spisku, za co grozi do 20 lat więzienia.

Brytyjska telewizja ujawniła, że Izrael użył w 2001 r. broni chemicznej przeciwko palestyńskim cywilom w Gazie, powodując hospitalizację 180 osób.

Nowym premierem Serbii (w miejsce zamordowanego Zorana Dzindzicia) został inny prozachodni polityk - Zoran Żivković. Tymczasem ujęto zabójcę premiera Dzindzicia, którym okazał się były wiceszef specjalnej policji Slobodana Miloszevicia - Zvezdan Jovanović.

Mieszkańcy Słowenii przegłosowali w referendum wejście ich kraju do Unii Europejskiej oraz NATO.

W Czeczenii odbyło się referendum konstytucyjne, w którym ponad 95% głosujących poparło projekt konstytucji uznającej tę republikę za część Rosji. Referendum otwiera drogę do nowych wyborów parlamentarnych i prezydenckich, które mają przynieść sukces zwolennikom Kremla. Według komentatorów, referendum było sfałszowane. Do jego bojkotu wzywał Asłan Maschadow - czeczeński prezydent i lider antyrosyjskiego ruchu oporu.

Ministrowie spraw zagranicznych państw Ligi Arabskiej potępili na spotkaniu w Kairze agresję przeciwko Irakowi i zażądali natychmiastowego wycofania z tego kraju sił amerykańsko-brytyjskich. Rezolucję przyjęto jednogłośnie, zastrzeżenia wyraził tylko proamerykański Kuwejt.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta i mistyczka

Niedziela Ogólnopolska 41/2022, str. 18

[ TEMATY ]

Święta Teresa od Jezusa

François Gerard PD

Święta Teresa od Jezusa, dziewica i doktor Kościoła

Święta Teresa od Jezusa, dziewica i doktor Kościoła

Jej dzieło "Księga życia" pomogło odkryć Boga św. Edycie Stein.

Pochodziła z zamożnej szlacheckiej rodziny, która zamieszkała w hiszpańskiej Ávili. Jako młoda dziewczyna została oddana do internatu Augustianek w tymże mieście, jednak ciężka choroba zmusiła ją do powrotu do domu. Kiedy poczuła się lepiej, w wieku 20 lat wstąpiła do miejscowego klasztoru Karmelitanek. Podczas długich godzin samotności i cierpienia zaczęło się jej życie mistyczne i postępowało zjednoczenie z Bogiem. W 1557 r., wpatrzona w obraz Chrystusa Ubiczowanego, doznała wewnętrznej przemiany. Ważną rolę w jej przemianie odegrała lektura Wyznań św. Augustyna. Kierownikami duchowymi przyszłej świętej byli św. Franciszek Borgiasz i św. Piotr z Alkantary. Teresa dokonała reformy we własnym zgromadzeniu. W swoich działaniach pokazała mocny charakter, zawsze była posłuszna Majestatowi Boga. Swoje przeżycia mistyczne zawarła w swoich dziełach, m.in. w Księdze życia (1565), Drodze doskonałości (1565-68), Twierdzy wewnętrznej (1577).
CZYTAJ DALEJ

Wybory w USA: czego możemy oczekiwać przez ostatnie dni kampanii?

2024-10-15 14:55

[ TEMATY ]

USA

PAP/EPA

Donald Trump/Kamala Harris

Donald Trump/Kamala Harris

Mniej niż trzy tygodnie dzielą nas od wyborów w Ameryce. Nie trzeba rozwijać stwierdzenia, jak są one ważne zarówno dla samych Stanów Zjednoczonych, jak i dla całego świata. Jak są również ważne dla Polski. Do tych wątków jeszcze wrócę, a zacznę od próby pokazania, w jakim miejscu jesteśmy dzisiaj i czego możemy oczekiwać przez ostatnie dni kampanii - na ten temat pisze prof. Grzegorz Górski.

1. Ogólna tendencja od dwóch tygodni jest korzystna dla D. Trumpa. Jest to zasadniczy zwrot, bowiem po wejściu Harris do gry, trzy czynniki pozwoliły jej osiągnąć przewagę. Po pierwsze był to efekt świeżości i nadziei, po depresji w obozie demokratycznym, jaka panowała po fatalnej serii J. Bidena. Po drugie dyskontowała ona naturalny i występujący w każdej kampanii efekt konwencji wyborczej. Po trzecie wreszcie, panowało chwilowe wrażenie, iż wypadła ona lepiej podczas debaty telewizyjnej z Trumpem.
CZYTAJ DALEJ

Rosja: kard. Zuppi spotkał się z prawosławnym metropolitą Antonim

2024-10-15 18:41

[ TEMATY ]

Watykan

Rosja

Karol Porwich/Niedziela

Kardynał Matteo Zuppi

Kardynał Matteo Zuppi

Przebywający w Moskwie kard. Matteo Zuppi, specjalny wysłannik papieża Franciszka, spotkał się z metropolitą Antonim, przewodniczącym Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. Obecny był nuncjusz apostolski w Rosji abp Giovanni D’Agnello.

Z wydanego przez Wydział komunikatu wynika, że rozmawiano „o problemach humanitarnych związanych z konfliktem w Ukrainie, jak również o innych sprawach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję