Kadrówka przejdzie 120 kilometrów. Uczestnicy przejdą przez Jędrzejów, Chęciny, aż 12 sierpnia Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej dotrze do Kielc. Uroczystości kieleckie odbędą się na Placu Wolności i przed dawnym Pałacem Biskupów Krakowskich.
Większość trasy marszu przebiega przez tereny diecezji kieleckiej, gdzie Kadrówka zatrzymuje się w wielu kościołach i miejscach pamięci. Msze św. sprawowane są zazwyczaj w Wodzisławiu i Jędrzejowie oraz w Chęcinach. W tym roku i w 2020 przemarsz odbywa się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dzisiaj trwają inauguracyjne uroczystości w Krakowie. Odbył się apel przy Kwaterze Legionowej Cmentarza Rakowieckiego, odwiedzano miejsca związane z marszałkiem Józefem Piłsudskim, a wieczorem odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w Katedrze Wawelskiej.
Wyjątkowe okoliczności będą towarzyszyły wejściu do Wodzisławia, w niedzielę 8 sierpnia. Zostanie tam upamiętniony Czesław Bankiewicz, ps. Skaut, który spoczywa na lokalnym cmentarzu - kładka dla pieszych nad trasą ekspresową otrzyma jego imię. Został on uwieczniony na znanym zdjęciu, gdy składa meldunek marszałkowi Piłsudskiemu wkraczającemu do Kielc.
Historyczna I Kompania Kadrowa liczyła 160 żołnierzy. Wyruszyli z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego w nocy z 5 na 6 sierpnia 1914 r. Był to pierwszy od czasów Powstania Listopadowego wymarsz wojska w polskich mundurach. I choć w sensie militarnym był to raczej epizod, wydarzenie miało duże znaczenie społeczne i polityczne jako wyraz woli walki o niepodległą Polskę, a nawet jako kontynuacja etosu powstania styczniowego.
Pierwszy pamiątkowy marsz drużyn strzeleckich z Krakowa do Kielc zorganizowano w 1924 r. Przed wojną odbyło się 15 marszy. W PRL przez dziesięciolecia Kadrówki były zakazane. Wznowiono je w 1981 r., przy zaangażowaniu m.in. kielczan, gdyż w ich mieście przetrwały silne tradycje legionowe.