Reklama

Wolność i widoczna obecność

W wypełnianiu swojej duchowej misji Kościół prawosławny w Polsce - w przeciwieństwie do Kościoła katolickiego w Rosji - cieszy się pełną wolnością. Posiada własne struktury diecezjalne, biskupów i kapłanów, klasztory, ośrodki akademickie, prowadzi działalność charytatywną i kulturalną, wydaje czasopisma. Jest obecny w wojsku, w wielu szkołach i szpitalach.

Niedziela Ogólnopolska 13/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sześć diecezji i Ordynariat Polowy

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny posiada na terytorium Polski 6 jednostek administracyjnych: archidiecezję warszawsko-bielską oraz diecezje białostocko-gdańską, łódzko-poznańską, wrocławsko-szczecińską, przemysko-nowosądecką oraz lubelsko-chełmską. Liczbę prawosławnych w Polsce szacuje się na ok. 600 tys. Należą oni do ponad 220 parafii, w których pracuje 240 księży. Episkopat liczy 8 biskupów. W jurysdykcji Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego jest metropolia Portugalia (obejmująca parafie prawosławne w tym kraju, a także w Hiszpanii i Brazylii) oraz prawosławny dekanat Sardynii we Włoszech.
Od 1993 r. istnieje w Polsce Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego. Jest on zrównany prawnie i kanonicznie z innymi diecezjami Kościoła prawosławnego, posiada własnego prawosławnego ordynariusza wojskowego, któremu jest powierzona troska o wiernych tego wyznania, związanych ze służbą w Wojsku Polskim. Jest nim obecnie bp Miron Chodakowski, który posiada tytuł biskupa hajnowskiego i stopień generała brygady (tak wysoki stopień wojskowy jest rzadkością nawet w krajach prawosławnych). 19 kapelanów, którzy pełnią swą służbę, działa głównie na Białostocczyźnie, Podkarpaciu i we Wrocławiu. Niedawno bp Chodakowski wystąpił o dodatkowy etat dla kapelana wojskowego na Warmii.
Oprócz kapelanów wojskowych na Białostocczyźnie są kapelani prawosławni w policji i w straży pożarnej. Księża prawosławni pełnią też funkcje kapelanów w straży granicznej.

W szkole, szpitalu i więzieniu

Od kiedy w sierpniu 1990 r. minister edukacji narodowej wydał instrukcję dotyczącą wprowadzenia religii do szkół, powstała możliwość, aby naukę religii w placówkach oświatowych mogli podjąć także uczniowie wyznania prawosławnego. Wprowadzenie katechizacji w szkołach znacznie zwiększyło liczbę dotychczas katechizowanych osób. Jeśli np. w roku szkolnym 1989/90 w czterech dekanatach diecezji białostocko-gdańskiej z katechizacji przy świątyniach korzystało 4 320 uczniów, to w dwa lata po wprowadzeniu religii do szkół ich liczba na tym obszarze zwiększyła się przeszło dwukrotnie.
Obecnie - jak nas poinformował ks. prof. Henryk Paprocki, rzecznik prasowy Kancelarii Metropolitalnej metropolity Sawy, zwierzchnika Kościoła prawosławnego w Polsce - katechizacja prowadzona jest niemal we wszystkich szkołach na terenie Białostocczyzny, w wielu placówkach oświatowych w rejonie Bieszczad oraz w niektórych na Ziemiach Odzyskanych, np. w rejonie Legnicy. W pozostałych częściach Polski katechizacja prowadzona jest przy parafiach. Taka sytuacja jest np. w Warszawie. Możliwość katechizacji w szkołach gwarantuje ustawa o stosunku Państwa do Kościoła prawosławnego z lipca 1991 r.
Wspomniana ustawa gwarantuje też obecność kapelanów prawosławnych w szpitalach. Mają oni możliwość posługi kapłańskiej wśród wiernych prawosławnych we wszystkich szpitalach w Polsce. Na Białostocczyźnie niektórzy księża prawosławni mają w szpitalach etaty kapelanów. W innych miejscach kapłani z parafii prawosławnych - jeśli są proszeni - bez przeszkód mogą docierać do swoich wiernych przebywających w zamkniętych placówkach opieki zdrowotnej.
Duchowni prawosławni mają też możliwość odwiedzania z posługą kapłańską swoich wiernych przebywających w więzieniach. Z ich posługi (zwłaszcza w okresie świąt) korzystają też umieszczeni w polskich więzieniach skazani z Ukrainy, Rosji czy Białorusi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Uczelnie i klasztory

Kościół prawosławny ma możliwość kształcenia swoich kadr w Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie, w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz w Katedrze Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku. Ponadto działają cenione szkoły: Policealne Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim oraz Szkoła Psalmistów i Dyrygentów Cerkiewnych w Hajnówce.
Życie monastyczne koncentruje się w klasztorach męskich - w Jabłecznej, Supraślu i Ujkowicach oraz w żeńskich - w Grabarce, w Białymstoku-Dojlidach i w Wojnowie. Wkrótce powstanie monastyr w Sakach na Białostocczyźnie.

Reklama

Bractwa

Działalność laikatu żywo widać w istniejących na terenie Polski bractwach cerkiewnych. Są one w naszym kraju od XVI wieku. Ich działalność po II wojnie światowej była zakazana przez władze komunistyczne. I choć były próby ich wskrzeszenia w latach siedemdziesiątych (bez formalnych struktur), to rzeczywisty ich rozwój nastąpił dopiero po 1989 r. Co prawda, już w 1982 r. władze zgodziły się na istnienie Bractwa Młodzieży Prawosławnej, wyłonionego z Koła Teologów Prawosławnych ChAT, ale wierni w parafiach musieli czekać na zgodę do 1989 r. Wtedy powstało Bractwo Świętych Cyryla i Metodego. Dziś bardziej znane - obok wspomnianych - to: Bractwo św. Mikołaja, Bractwo Trzech Świętych Hierarchów, Bractwo św. Atanazego i Bractwo św. Grzegorza Peradze. Istnieje również wiele mniejszych bractw, działających niezależnie lub wchodzących w skład większych. Bractwa w różny sposób uczestniczą w życiu Cerkwi: parafialne dbają o wygląd i dobry stan świątyń, inne prowadzą działalność charytatywną, wydawniczą, organizują pielgrzymki, włączają dzieci i młodzież do życia Cerkwi.

Nie tylko festiwal w Hajnówce...

Któż nie słyszał o Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, o Zespole Muzyki Cerkiewnej przy Warszawskiej Operze Kameralnej czy nie podziwiał twórczości Jerzego Nowosielskiego? Ale to tylko najbardziej znane przejawy działalności kulturalnej prawosławnych w Polsce. Na co dzień działalność kulturalna koncentruje się w bractwach oraz w centrach kultury prawosławnej, które powstały w Białymstoku, Siemiatyczach i Hajnówce. W Centrum w Białymstoku każdego roku odbywa się Wszechnica Kultury Prawosławnej, której zadaniem jest poszerzanie i popularyzowanie wiedzy na temat prawosławnej religii, kultury i sztuki w aspekcie teologicznym i historycznym. Celem Instytutu Kultury Prawosławnej w Hajnówce jest szerzenie duchowej kultury prawosławia poprzez działalność oświatowo-wychowawczą.

Reklama

Działalność charytatywna i opiekuńcza

Przez cały powojenny okres aż do lat 90. działalność charytatywna Kościoła prawosławnego w szerszym zakresie była niemożliwa. Faktyczne jej początki to druga połowa lat 90. Powstają wtedy domy opieki, a w Białymstoku rozwija działalność Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia "Eleos". Ten ostatni najpierw zajmuje się dziećmi z rodzin patologicznych (organizuje dla nich półkolonie, świetlice), a następnie obejmuje opieką ludzi starszych i samotnych. Zimą pomaga bezdomnym i ubogim. Włącza się w działalność humanitarną na rzecz nieszczęśliwych w innych krajach. Już od czterech lat w Adwencie "Eleos" uczestniczy w akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, organizowanej przez Caritas Polską.
Obecnie Kościół prawosławny w Polsce prowadzi 10 domów opieki, m.in. w Hajnówce, Stanisławowie, Cieplicach, Grabarce, Lublinie i Kożynie.

Prasa, programy radiowe i telewizyjne

Regularnie ukazuje się kilka tytułów czasopism o zasięgu ogólnopolskim bądź diecezjalnym, a także wiele tytułów pism parafialnych. W Białymstoku działa prawosławne Radio Orthodoxia oraz zespół redakcyjny w Telewizji Białystok, przygotowujący dla Redakcji Ekumenicznej II Programu TVP prawosławne programy religijne. Ogólnopolskimi czasopismami są: miesięcznik Wiadomości Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Cerkownyj Wiestnik oraz bardzo ceniony wśród wiernych miesięcznik Przegląd Prawosławny. Bractwo Młodzieży Prawosławnej wydaje kwartalnik Arche. Wiadomości Bractwa, a Prawosławny Ordynariat Polowy - Polskiego Żołnierza Prawosławnego. Ukazują się też czasopisma diecezjalne, a także naukowe. Z tych ostatnich warto wymienić Elpis, wydawany przez Katedrę Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku, będący kontynuacją ukazującego się przed wojną czasopisma o tym samym tytule, wydawanego przez Studium Teologii Prawosławnej przy Uniwersytecie Warszawskim.
Wspomniane Radio Orthodoxia propaguje kulturę i tradycje prawosławne wśród mieszkańców regionu - zarówno prawosławnych, jak i nieprawosławnych, którzy się prawosławiem interesują. Wyznawcy prawosławia korzystają też z przygotowanych dla nich cyklicznych audycji radiowych w Polskim Radiu.
W Polsce działa kilka wydawnictw specjalizujących się w literaturze prawosławnej. Najbardziej znane z nich to: Wydawnictwo Kościoła Prawosławnego (wydaje kalendarze i książki), Orthdruk, Wydawnictwo Bractwa Młodzieży Prawosławnej i Wydawnictwo "Światłość Przemienienia". Warto dodać, że książki dotyczące prawosławia ukazują się też w wydawnictwach katolickich. To właśnie WAM wspólnie z Wydawnictwem Kairos opublikował Katechizm Kościoła Prawosławnego. Również katolickie wydawnictwa - M, Verbinum, a także Instytut Wydawniczy PAX i Znak opublikowały wiele tytułów klasyków prawosławia.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: Via Appia Antica zostanie wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO?

2024-07-18 11:45

[ TEMATY ]

UNESCO

Ks. Zbigniew Chromy

Rzym, Via Appia Antica – Grobowiec Cecylii Metelii (I w. p.n.e.)

Rzym, Via Appia Antica – Grobowiec Cecylii Metelii (I w. p.n.e.)

Kiedy Rzymian ciągnie na wieś, często trafiają na południowy wschód od swojego miasta, gdzie stada owiec znajdują niekończące się pastwiska, ścieżki rowerowe i szlaki turystyczne prowadzą przez 2000-letnie bloki bazaltowe, a nieokiełznana różnorodność roślin zbliża się do chrześcijańskich grobowców, pogańskich świątyń i rzymskich willi. Na 4580 hektarach największego miejskiego parku regionalnego w Europie archeologia i przyroda łączą się w cieniu cedrów, cyprysów i sosen parasolowych, tworząc wyjątkową „Via Appia Antica”.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 16-kilometrowe „muzeum pod gołym niebem”, które od czasów przedchrześcijańskich było „królową dróg” i rozciąga się aż do pięty włoskiego buta, zostanie wkrótce dodane do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO jako numer 60. dla Włoch, co jeszcze bardziej zwiększy wiodącą pozycję kraju z największą liczbą miejsc wymagających ochrony. Decyzja zostanie podjęta przez Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO na spotkaniu w New Delhi w niedzielę (21 lipca).

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski: miesiąc abstynencji dobrą okazją, aby postawić na trzeźwe życie

2024-07-18 15:35

[ TEMATY ]

trzeźwość

abstynencja

sierpień

Adobe.Stock.pl

W duchu odpowiedzialności za swoje życie, za szczęście bliskich i pomyślność naszej Ojczyzny podejmijmy decyzję o sierpniowej abstynencji. Niech ten czas będzie sprawdzianem naszej wolności wewnętrznej i okazją do przywrócenia właściwej hierarchii wartości - napisał przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych bp Tadeusz Bronakowski w Apelu na sierpień - miesiąc abstynencji 2024.

W tym roku sierpniowej inicjatywie przyświecają słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, że „trzeźwość jest polską racją stanu”. „Nauczanie bł. Prymasa Tysiąclecia na temat konieczności troski o trzeźwość narodu, a także przykład jego abstynenckiego życia, to dla nas współczesnych Polaków wielkie wyzwanie. Pragniemy podążać jego śladami, a także śladami innych wielkich mężów stanu, patriotów, którzy usilnie dążyli do tego, aby naród był wewnętrznie wolny i niepodległy” - podkreślił bp Bronakowski.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Potrzebujemy odpoczynku

2024-07-18 21:14

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co wyróżnia naszego Boga na tle innych? W tym odcinku odkryjmy najpiękniejszą cechę Boga - Jego nieskończoną czułość i troskliwość.

Poznasz historię apostołów, którzy po ciężkiej pracy zostali zaproszeni przez Jezusa na odpoczynek. Zobaczysz, jak mimo zmęczenia, Jezus lituje się nad tłumami ludzi, którzy przyszli do Niego, ucząc nas, że Bóg zawsze ma dla nas czas i współczucie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję