Reklama

Kanonizacja - 18 maja 2003

Człowiek utrudzony pracą dla Pana

Przyglądając się postaci bł. Józefa Sebastiana Pelczara, można dojść do wniosku, że traktował on czas jako talent dany od Boga, którego nie można zakopać, ale należy wykorzystać w najowocniejszy sposób. Umiejętność dobrego gospodarowania tym darem, wewnętrzna dyscyplina i konsekwencja w realizowaniu postanowień sprawiły, że czas jego życia wydał stokrotny plon świętości. Bp Karol Fischer zaświadczył o nim: "Przechodził bezpośrednio od jednej czynności do drugiej, a tylko przegradzał je wielokrotnie modlitwą". Przez długie lata cierpiał na dolegliwości gastryczne, które znosił z wielką cierpliwością, dlatego jego pracowitość tym bardziej godna jest podziwu. Zaowocowała ona m.in. w postaci 630 drukowanych pozycji: ascetycznych, prawniczych, historycznych, homiletycznych, a także w dużej liczbie rękopisów. Ponadto nawet chronologiczne prześledzenie jego losów budzi niekłamane zdumienie wielością podejmowanych inicjatyw społecznych, wydanych książek, wypowiedzianych mów i kazań przy równoczesnym spełnianiu bez zarzutu obowiązków profesorskich czy biskupich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Życie i działalność

Józef Sebastian Pelczar przyszedł na świat w Korczynie k. Krosna 17 stycznia 1842 r. jako syn Wojciecha i Marii Pelczarów. Dwa dni później został ochrzczony. Po ukończeniu Szkoły Trywialnej w Korczynie uczęszczał do Szkoły Głównej i początkowo do Gimnazjum w Rzeszowie. Myśląc o kapłaństwie, przeniósł się do Niższego Seminarium Duchownego w Przemyślu i tam zdał egzamin dojrzałości. W przemyskim Seminarium Duchownym przygotowywał się do święceń kapłańskich, które otrzymał 17 lipca 1864 r. Po roku wikariatu w Samborze został skierowany do Rzymu, gdzie w dwa lata uzyskał doktoraty z teologii i z prawa kanonicznego. Gdy wrócił do kraju, krótko pracował jako wikariusz w Wojutyczach i ponownie w Samborze. Od 1869 r. pełnił różne funkcje w Seminarium Duchownym w Przemyślu. Był kolejno prefektem i profesorem teologii pastoralnej i prawa kanonicznego, głosił wiele kazań, spowiadał. Działał także na polu społecznym, m.in. współdziałając ze Stowarzyszeniem "Gwiazda", gromadzącym młodych rzemieślników.
19 marca 1877 r. otrzymał nominację na profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Objął tam Katedrę historii Kościoła i Prawa Kanonicznego, a następnie przeniósł się na Katedrę Teologii Pastoralnej. W 1880 r. został kanonikiem katedralnym, dwukrotnie wybierano go na dziekana Wydziału Teologicznego UJ, a w roku akademickim 1882/83 został rektorem tej uczelni. Za jego rektorstwa i jego staraniem rozpoczęto budowę Collegium Novum, a ponadto Uniwersytet uzyskał teren pod budowę klinik uniwersyteckich. Od 1885 r. pełnił ważne funkcje w Kurii Biskupiej, m.in. referenta konsystorskiego, egzaminatora prosynodalnego, obrońcy węzła małżeńskiego, cenzora książek religijnych... Zabłysnął jako kaznodzieja i mówca, a także jako autor licznych dzieł historycznych i ascetycznych, m.in. w "krakowskim" okresie życia napisał trzytomową książkę pt. Pius IX i jego pontyfikat, a czterokrotnie wydał główne dzieło ascetyczne pt. Życie duchowne, czyli doskonałość chrześcijańska. Ponadto prowadził Sodalicję Mariańską kapłanów. Udzielał się także społecznie, będąc m.in. prezesem Towarzystwa Oświaty Ludowej oraz Towarzystwa św. Łukasza czy uczestnicząc w działalności Towarzystwa św. Wincentego à Paulo lub we wspieraniu kuchni studenckiej s. Samueli, felicjanki.
27 lutego 1899 r. otrzymał prekonizację na biskupa w Przemyślu, gdzie krótko pełnił obowiązki sufragana. Po śmierci bp. Łukasza Soleckiego, 2 marca 1900 r., objął zarząd diecezją jako wikariusz kapitulny, a od 13 stycznia 1901 r. - jako ordynariusz. Z wielką gorliwością podejmował duszpasterstwo, wizytował parafie, brał udział w różnych uroczystościach na terenie diecezji i poza jej granicami, kierował liczne listy pasterskie tak do wiernych, jak i do kapłanów, organizował spotkania dekanalne. W 1902 r. zwołał synod diecezjalny, pierwszy na ziemiach polskich od 1723 r., oraz uzupełniał go w dwu kongregacjach synodalnych, w 1908 i 1914 r.
Szczególnie leżały mu na sercu dwie sprawy: pomnożenie placówek duszpasterskich i nauczanie religii w szkołach ludowych. W czasie 25-letniej posługi w diecezji przemyskiej erygował w niej 11 nowych parafii i 60 wikariatów. Spośród wielu budowanych i odbudowywanych kościołów zadbał o remont katedry, odbudowę kościoła Najświętszego Serca Jezusa w Przemyślu i wystrój wewnętrzny nowego kościoła w Korczynie. Nakazał także regularne nauczanie religii w szkołach, poza siedzibą parafii. W 1902 r. założył Małe Seminarium. Wdrożył w życie Kronikę Diecezji Przemyskiej, wybudował dom dla stowarzyszeń rzemieślniczych, takich jak: "Przyjaźń" i "Towarzystwo im. T. Kościuszki". W 1905 r. powołał Związek Katolicko-Społeczny, który w 1910 r. połączył z Bractwem Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej. W 1911 r. zorganizował kongres mariański. Wiele starań włożył w założenie Hospicjum Polskiego dla księży odbywających studia w Rzymie. W czasie I wojny światowej, razem z krakowskim Komitetem Biskupim, zorganizował akcję charytatywną na rzecz ofiar wojny. Do dziś istnieje założone przez niego Muzeum Diecezjalne w Przemyślu, gromadzące zabytki sztuki sakralnej.

Zakonodawca

Zachęcony przez kard. Albina Dunajewskiego, 15 kwietnia 1894 r. założył Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego dla szerzenia kultu Serca Bożego i posługi służącym i chorym po domach. Sam będąc tercjarzem franciszkańskim, 16 listopada 1908 r. uzyskał dla Zgromadzenia agregację do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Pierwszą przełożoną była służebnica Boża - m. Klara Szczęsna (1863-1916), wierna współpracownica Założyciela.
Za jego życia Zgromadzenie zaistniało w Galicji i Królestwie, a także we francuskiej Alzacji. Z biegiem czasu podejmowało inne jeszcze zadania. Obecnie Siostry Sercanki liczą 550 członkiń pracujących w 72 wspólnotach. Dom generalny ma swą siedzibę w Krakowie. Na terenie Polski istnieją dwie prowincje: Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Częstochowie i św. Józefa w Rzeszowie. Ponadto 6 domów liczy prowincja św. Małgorzaty Marii we Francji; 6 domów - prowincja Najświętszego Serca w USA. Od 1981 r. Siostry Sercanki pracują w Boliwii (4 domy); od 1976 r. - w Benghazi (Libia). Po 5 wspólnot znajduje się zarówno we Włoszech, jak i na Ukrainie. Po 108 latach istnienia Zgromadzenie kontynuuje swą działalność według charyzmatu swego Założyciela.
Bł. Józef Sebastian Pelczar był człowiekiem niezłomnej wiary: "Dzięki Bogu nie pozwoliłem sobie nigdy na najlżejsze nawet powątpiewanie przeciwko wierze" (Autobiografia). Z wiary płynęła nadzieja na życie wieczne, dlatego w ostatniej chorobie powiedział: "Jeżeli wolą Bożą jest, aby ta choroba była ostatnią w moim życiu, gotów jestem na śmierć, na którą zresztą całe życie się gotowałem".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

abp Tadeusz Wojda SAC

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

W kazaniu abp Wojda, przywołując obranie Matki Chrystusa za Królową narodu polskiego na przestrzeni naszej historii, od króla Jana Kazimierza do św. Jana Pawła II i nas współczesnych, podkreślił że nasze wielowiekowe złączenie z Maryją nie ogranicza się jedynie do wymiaru historycznego a jego wymowa jest znacznie głębsza i „mówi o więzi miedzy Królową i Jej poddanymi, miedzy Matką a Jej dziećmi”. Wskazał, że dla nas „doświadczających słabości, niemocy, kryzysów duchowych i ludzkich, Maryja jest prawdziwym wzorem wiary, mamy więc prawo i potrzebę przybywania do Niej”.

CZYTAJ DALEJ

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

[ TEMATY ]

pro life

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Pani Magdalena wraz z mężem Marcinem wygłosiła 2 maja konferencję nt. „Każde życie jest święte i nienaruszalne” w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w ramach comiesięcznych modlitw w intencji rodzin i ochrony życia poczętego.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej dotarli do Łagiewnik

2024-05-04 16:28

Małgorzata Pabis

    Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach w piątek 3 maja dotarła 12. Piesza Pielgrzymka diecezji bielsko-żywieckiej.

    Na szlaku, liczącym około stu kilometrów, 1200 pątnikom towarzyszyło hasło „Tulmy się do Matki Miłosierdzia”. Po przyjściu do Łagiewnik pielgrzymi modlili się w bazylice Bożego Miłosierdzia w czasie Godziny Miłosierdzia i uczestniczyli we Mszy świętej, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Greger.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

iv>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję