Podczas Dnia Wspólnoty hierarcha rozważał słowa „Prawda, Krzyż, Wyzwolenie”, składające się na hasło roku formacyjnego 2021/2022 Ruchu Światło-Życie.
Za Pawłem Apostołem biskup wskazał, że tylko człowiek wyzwolony jest w stanie miłować Boga i drugiego człowieka. „Bo nie jest związany z grzechem czy jakimś zniewoleniem. Jest wolny i potrafi w sposób wolny miłować. Może miłować, bo Duch Święty jest nie tylko duchem wolności, ale też duchem miłości” – podkreślił kaznodzieja, odwołując się do słów św. Pawła o miłości Bożej rozlanej w ludzkich sercach przez Ducha Świętego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Jest rozlana w wielkiej obfitości. Nie mamy tej miłości z siebie. Nie potrafimy jej wypracować. Nie potrafimy się jej nauczyć. Możemy trochę podglądnąć, jak kochają nas rodzice, jak kocha człowiek, który jest dla nas punktem odniesienia i dobrym przykładem” – zaznaczył.
Biskup powtórzył, że „tę niezwykłą miarę miłości” jest w stanie wlać w ludzkie serce „wyłącznie Duch Święty”. Odwołując się do 12. rozdziału Pierwszego Listu do Koryntian, duchowny zwrócił uwagę, że Kościół będzie żywy i rozwijający się, jeśli „każdy z nas - ochrzczony, wyzwolony i napełniony Duchem Świętym - będzie posługiwał tymi darami, sposobnościami, zaangażowaniem i miłością”.
Reklama
„Jesteśmy zaproszeni do miłowania. Tak jak Jezus nas umiłował. Jesteśmy zaproszeni do tego, by czynić to w atmosferze przyjaźni z Jezusem” – powiedział hierarcha, życząc, by doświadczenie rekolekcji oazowych owocowało trwaniem w przyjaźni z Jezusem przez cały rok. „Oby ten owoc był umocniony i zmotywowany miłością, którą nosimy w naszym sercu” – wezwał bp Pindel celebrujący Eucharystię m.in. z księżmi moderatorami oazowymi.
Wspólna modlitwa zgromadziła około 300 uczestników rekolekcji oazowych. Byli wśród nich członkowie grup Oazy Rodzin z dziećmi oraz kilku grup oazowych, stacjonujących w ośrodkach na terenie diecezji bielsko-żywieckiej – w Czernichowie, Rajczy, Zarzeczu i w Bystrej.
Hasłem roku formacyjnego 2021/2022 Ruchu Światło-Życie są słowa: „Prawda, krzyż, wyzwolenie”. Stanowią one jedną z głównych idei nauczania ks. Franciszka Blachnickiego.