Tekst dokumentu jest zastosowaniem konstytucji apostolskiej Veritatis gaudium, choć rzecz jasna nawiązuje do sytuacji stworzonej przez pandemię. Stwierdza, że kanoniczne stopnie akademickie będą osiągane dzięki obecności i bezpośrednim relacjom między profesorami a studentami, studentów między sobą, z wykorzystaniem bibliotek i tylko niewielkiej części ewentualnego nauczania online.
Jednocześnie zaleca ona: „wydziały kościelne mogą rozszerzyć swoją ofertę kształcenia akademickie, aby dotrzeć do tych, którzy w taki czy inny sposób są włączeni w działalność ewangelizacyjną”. Są to pracownicy duszpasterscy, zakonnicy i zakonnice, a także „ludzkie peryferie”, czy osoby, które z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w kursach akademickich, ale które w ten sposób mają możliwość lepszego poznania tematyki, by włączyć się w dzieło ewangelizacji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Instrukcja konkretnie wskazuje, w jaki sposób kształcenie na odległość i technologie informacyjne mają być włączone do różnych kursów, a przede wszystkim do stopni akademickich, w tym charakterystyki platform telematycznych i wsparcia finansowego dla osób korzystających z kształcenia zdalnego. Oczywiście pozostaje jasne, że w przypadku rzeczywistej potrzeby (np. klęski żywiołowe, stan zdrowia itp.) wszystko może się zmienić.
Nauczanie zdalne nie jest zwyczajną metodą studiowania, zwłaszcza dla stopni kanonicznych, ale jest bardzo użytecznym środkiem ewangelizacji i formacji, który należy w pełni wykorzystać – czytamy w najnowszej instrukcji Kongregacji Edukacji Katolickiej.