Włodzimierz Rędzioch: - Eminencjo, każda wizyta biskupów "ad limina Apostolorum" jest okazją do podsumowania działalności Kościoła w minionych latach. Jakimi osiągnięciami może się poszczycić Kościół katolicki na Białorusi?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kard. Kazimierz Świątek: - Spuścizną po epoce sowieckiej jest zateizowanie znacznej części społeczeństwa Białorusi. 70 lat prześladowań i propagandy antychrześcijańskiej wytworzyło pustkę duchową w ludzkich duszach. Sytuacja polityczna, gospodarcza i społeczna nadal jest trudna i niestabilna. Groźna też jest walka o człowieka ze strony zlaicyzowanych mass mediów i sekt religijnych. Ewangelizacja i katechizacja dzieci, młodzieży i dorosłych, sprawowanie liturgii Mszy św. i innych sekramentów ożywiły witalność religijną i przyczyniły się do właściwej formacji duchowej wiernych. Synod, który odbył się w latach 1996-2000, w swoich statutach uregulował działalność Kościoła w diecezjach, wskazał na kierunki i sposoby rozwoju życia religijnego. Konferencja biskupów katolickich nakreśliła kilkuletni program duszpasterski. Znacznie poszerzył się i pogłębił proces odrodzenia Kościoła przez odbudowę "Kościoła wewnętrznego" w duszach wiernych. Widzialnym i wymownym znakiem tego odrodzenia się Kościoła na Białorusi stała się odbudowana w Mińsku archikatedra.
Reklama
- Czy Kościół na Białorusi może już liczyć na miejscowych kapłanów?
- Przede wszystkim chcę przypomieć o wielkiej roli w odbudowie Kościoła na Białorusi księży z Polski, którzy stanowią znaczną część duszpasterzy parafialnych. Wzrasta też ciągle liczba miejscowych kapłanów dzięki przeszło 100 neoprezbiterom. Pokaźna też jest w 2 seminariach duchownych liczba kleryków.
- Na Białorusi są też grekokatolicy...
- Grekokatolików jest na Białorusi ok. 3 tys. i mają 20 zorganizowanych parafii. Niestety, wszystkie ich kościoły zostały zagarnięte i pozostają w rękach prawosławnych.
- Ostatnio stosunki między Stolicą Apostolską a Patriarchatem Moskiewskim są dosyć napięte. Czy wpływa to negatywnie na stosunki Kościoła katolickiego na Białorusi z miejscową Cerkwią prawosławną?
- Cerkiew prawosławna na Białorusi podlega Patriarchatowi Moskiewskiemu, a tym samym wypełnia jego wskazania. Daje się jednak zauważyć pewne zbliżenie egzarchatu białoruskiego do Kościoła katolickiego. Ze swej strony księża katoliccy w myśl zasad ekumenizmu starają się o poprawne relacje z duchowieństwem prawosławnym.
- Dziękuję za rozmowę.