– Gdybyśmy się spotkali tydzień wcześniej, byłyby to zupełnie inne dzieci. Atrakcje, które zostały dla nich przygotowane i które udało nam się zrealizować, spowodowały, że zaczęły żyć jak normalne polskie nastolatki, które po prostu są na wakacjach – powiedziała „Niedzieli” Marta Axentowicz-Bohosiewicz, prezes fundacji Armenian Foundation, podczas wizyty w siedzibie Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.
Fundacja postanowiła pomóc dzieciom, które są najbardziej poszkodowane w wyniku wojny o Górski Karabach, która rozpoczęła się we wrześniu 2020 r. między Armenią a Azerbejdżanem. – Te dzieci są półsierotami, ich ojcowie lub bracia zginęli podczas wojny. Temat tego konfliktu jest cały czas obecny w mediach ormiańskich, a nam zależało na tym, żeby zorganizować dla nich wakacje w takim miejscu, gdzie nie będzie ciągłego przypominania o wojnie. Stąd właśnie pomysł, żeby przyjechać do Polski. Tutaj chociaż przez chwilę mogą zapomnieć o dramacie, który ich spotkał – podkreśla organizatorka wyjazdu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zgodnie z jej życzeniem młodzi Ormianie najpierw pojechali nad morze, którego w Armenii po prostu nie ma. Grupa odwiedziła już: Mikoszewo, Gdańsk, Gdynię, Redę, Malbork, Warszawę, Ogrodzieniec i Jasną Górę. Przed nimi jeszcze wycieczka do Krakowa.
Reklama
– Podobały mi się: morze, aquapark w Redzie, Malbork i oczywiście Warszawa, ale tak naprawdę wszystko. Chciałbym tu wrócić w przyszłym roku – przyznał Artur. Rafayel powiedział, że będzie miał o czym opowiadać po powrocie do domu. – Duże wrażenie zrobiły na mnie aquapark i morze – podkreślił młody Ormianin, który bardzo dobrze mówi po rosyjsku. – W Polsce jest bardzo ładnie i dobrze się tutaj czuję. To dobre miejsce – dzieliła się wrażeniami Artsvik. Podobały jej się wszystkie miejsca, które odwiedziła, a szczególnie zamek w Malborku, ponieważ Ormianka interesuje się historią. Ona również chętnie wróciłaby nad Wisłę.
Marta Axentowicz-Bohosiewicz wraz z mężem Maciejem Bohosiewiczem są potomkami polskich Ormian. To oni stworzyli Fundację Armenian Foundation, która przekazuje potomkom historię, wiedzę i tradycję.
Jak czytamy na stronie https://www.fundacjaormianska.pl/, „Fundacja Armenian Foundation jest strukturą organizacyjną środowiska polskich Ormian. Ma status prawny i była bezpośrednio związana z istniejącym od 1981 r. Kołem Zainteresowań Kulturą Ormian, założonym przy Polskim Towarzystwie Ludoznawczym, w całkowicie konspiracyjnym kontekście polityczno-społecznym. Głównym działaniem realizowanym przez Fundację Armenian Foundation jest kultywowanie tradycji i dziedzictwa Ormian polskich. Nie można pozwolić odejść im w niepamięć. Fundacja każdego dnia stara się ratować od zapomnienia i pielęgnować piękne ormiańskie wartości. Działalność fundacji cechuje różnorodność obszarów, na których jest prowadzona”.