Reklama

Kościół

Ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach „Beatyfikacja33”

„To nie pierwsze rekolekcje w takiej formule. Powstały w oparciu o organizowane wcześniej rekolekcje „Oddanie33”, przez które przeszło łącznie ponad 500 tysięcy osób z całej Polski. Są więc sprawdzonym narzędziem duszpasterskim – mówi ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bernadeta Kruszyk: Już niebawem, 6 sierpnia, rozpoczną się ogólnopolskie rekolekcje przygotowujące do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Nazwę łatwo zapamiętać „Beatyfikacja33”. Dlaczego 33?

Ks. Marcin Modrzyński: Bo będą trwać 33 dni. To nie pierwsze rekolekcje w takiej formule. Powstały w oparciu o organizowane wcześniej rekolekcje „Oddanie33”, przez które przeszło łącznie ponad 500 tysięcy osób z całej Polski. Są więc sprawdzonym narzędziem duszpasterskim. Mają też rekomendację wielu księży i biskupów. A dlaczego 33 dni? To wynika z duchowości św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, który miał szczególne nabożeństwo do Matki Bożej. Napisał „Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Matki Najświętszej”, w którym szeroko rozwinął i uzasadnił korzyści, jakie daje całkowite oddanie się Maryi. Sam siebie nazywał „niewolnikiem Maryi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

BK: Podobnie jak Stefan Wyszyński.

Reklama

- Rzeczywiście, w swoim synowskim oddaniu Matce Bożej byli bardzo podobni, choć dzieliło ich kilkaset lat. Ludwik urodził się w 1673 roku. Pochodził ze starego francuskiego rodu. Był drugim z osiemnaściorga rodzeństwa. Jego dwóch braci również zostało kapłanami, a dwie siostry wstąpiły do klasztoru. Jeszcze przed święceniami pisał do swojego przełożonego, że odczuwa wielkie pragnienie umiłowania Jezusa i Jego matki, że chciałby jako prosty i ubogi kapłan zachęcać grzeszników do nabożeństwa do Świętej Dziewicy. Jako tercjarz dominikański zakładał bractwa różańcowe. Potem był misjonarzem. W czasie swoich wędrówek po Francji wygłosił około 200 rekolekcji i misji. Każda misja trwała do 5 tygodni. Zmarł mając 43 lata. Wypracował wzór maryjności, za którym podążali późniejsi teologowie, papieże, święci. Akt oddania siebie Maryi podjął m.in. św. Pius X, Benedykt XV i Pius XI, wspomniany kard. Stefan Wyszyński oraz św. Jan Paweł II, który w swoim herbie umieścił zawierzenie Bogurodzicy: Totus Tuus - Cały Twój. On też w uroczystym akcie powierzył Najświętszej Maryi Pannie Kościół i świat. Rekolekcje „Oddanie33”, w oparciu o które powstały rekolekcje „Beatyfikacja33”, są opracowanym w duchu św. Ludwika 33-dniowym przygotowaniem do takiego właśnie aktu oddania się Matce Bożej i przez Jej ręce jeszcze pełniejszego zjednoczenia z Panem Jezusem.

BK: Czytałam na stronie „Oddanie33” historie uczestników rekolekcji. Niektóre są bardzo poruszające. Karolina pisze: „Całkowicie się Komuś oddać? A co z moimi planami na życie?”

- To jest właśnie najlepszy plan na życie – wszystko oddać Panu Bogu.

BK: W jaki sposób można w nich uczestniczyć?

Reklama

- Rekolekcje rozpoczną się 6 sierpnia i będą trwać do 8 września. Można w nich uczestniczyć indywidualnie lub wspólnotowo. Formę przekazu dostosowaliśmy do dzisiejszych realiów, a więc codzienne rozważania w formie dźwiękowej i tekstowej dostępne będą na stronie internetowej beatyfikacja33.pl. Będą również publikowane w mediach społecznościowych m.in. na kanale YouTube i Facebooku. Przygotowaliśmy też książkę. Ponadto każda parafia otrzyma dokładne informacje o możliwości przeprowadzenia rekolekcji stacjonarnie, w kościele, do czego księży proboszczów bardzo zachęcamy. W archidiecezji gnieźnieńskiej chcemy te rekolekcje przeżyć nie tylko jako przygotowanie do beatyfikacji naszego pasterza, ale także jako drogę przygotowującą nas do przyjęcia Matki Bożej, która już wkrótce peregrynować będzie po naszych parafiach w kopii Jasnogórskiego Obrazu. Z doświadczeń w innych diecezjach wiemy, że kiedy księża robili takie rekolekcje w czasie oczekiwania na Obraz, często po ich zakończeniu zawiązywała się grupa ludzi pragnących jeszcze pełniej ofiarować się Matce Bożej i aktywniej włączyć w życie Kościoła. To właśnie cel i zarazem owoc naszych rekolekcji.

BK: 6 sierpnia zakończy się pielgrzymka archidiecezji gnieźnieńskiej na Jasną Górę. Rozumiem, że zbieżność dat nie jest przypadkowa.

- Nie jest. Ksiądz prymas abp Wojciech Polak na jasnogórskim szczycie zakończy tegoroczną pieszą pielgrzymkę i jednocześnie zainauguruje rekolekcje przed beatyfikacją, które – chyba można tak powiedzieć – będą dalszym duchowym wędrowaniem do Matki Bożej.

BK: W czasie trwania rekolekcji proponujecie też, aby kilka z tych 33 dni przeżyć w parafiach w sposób bardziej uroczysty.

Reklama

- Tak, pierwszym takim dniem będzie uroczystość Wniebowzięcie NMP 15 sierpnia, a następnie 26 sierpnia czyli uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Zachęcamy, by w te właśnie dni pomodlić się w parafiach za naszą Ojczyznę, za Kościół i swoją parafię. 27 sierpnia proponujemy zorganizowanie parafialnej drogi krzyżowej, do której rozważania napisał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. W pierwszy czwartek września czyli 2 września zapraszamy parafian do modlitwy o tak potrzebne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Może to być w formie adoracji po wieczornej Mszy św. Natomiast w pierwszy piątek i sobotę miesiąca (3 i 4 września) zachęcamy duszpasterzy, by zaprosili wiernych do pogłębionej spowiedzi, do zrobienia rachunku sumienia w oparciu o nauczanie kard. Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej oraz do uczestnictwa w nabożeństwie pierwszopiątkowym i pierwszosobotnim. W ostatnim dniu rekolekcji, czyli 8 września – w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - zapraszamy do uczestnictwa w Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu oraz uroczystego złożenia aktu zawierzenia Matce Bożej. Można to zrobić również indywidualnie, w domu, jeśli w parafii nie będzie takiej możliwości lub jeśli ktoś przeżyje rekolekcje korzystając z książki lub Internetu.

BK: Po beatyfikacji rozpocznie się kolejna tura rekolekcji – tym razem dziękczynnych.

- Tak. Rekolekcje rozpoczną się 19 września i potrwają do 22 października, czyli do wspomnienia św. Jana Pawła II. Rozważania będą te same, ale intencja tym razem będzie dziękczynna. Podziękujemy za życie kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej. To edycja przygotowana z myślą o tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału w rekolekcjach przygotowujących do beatyfikacji, albo nie będą o nich wiedzieli, a także dla tych, którzy będą chcieli pójść dalej, może już nie jako słuchacze, ale apostołowie.

BK: Kto przygotował rozważania i co będzie ich treścią?

- Rozważania przygotowała Anna Rastawicka, która należała do grona najbliższych współpracowników Prymasa Tysiąclecia, a teksty matki Czackiej opracowały siostry z Lasek. Te pierwsze w formie audio czytać będzie Jerzy Zelnik, a drugie Halina Łabonarska. Będą oczywiście zawierać nauczanie kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Czackiej na każdy dzień. Oprócz tego dostępne będzie m.in. przesłanie z Fatimy, przesłanie biblijne, doświadczenia mistyków i inne treści. Jest ich dużo, ale nie chodzi o to, by je wszystkie przyswoić czy choćby zobaczyć, przeczytać. Chodzi o to, by wybrać sobie jakiś klucz, znaleźć to właściwe ziarno, wziąć je do serca jak Maryja i pozwolić mu zaowocować.

Reklama

BK: Rekolekcje „Beatyfikacja33”, podobnie jak „Oddanie33”, organizuje Fundacja TotaTua. Od niedawna jest Ksiądz odpowiedzialny za jej działanie w archidiecezji gnieźnieńskiej.

- Dokładnie od 1 lipca. To fundacja założona przez świeckich, konkretnie przez trzy małżeństwa. Prowadzi działalność ewangelizacyjną i rekolekcyjną w parafiach, w szkołach, a od jakiegoś czasu bardzo aktywnie w Internecie. Jej głównym celem jest odnowa życia parafialnego. Mamy narzędzia duszpasterskie, które już się sprawdziły i chcemy nimi służyć w każdej diecezji stąd starania, by w każdej diecezji powstał oddział fundacji. Jednym słowem staramy się, by było nam bliżej do siebie – księżom do świeckich i świeckim do księży.

BK: Co osobiście najbardziej do Księdza przemawia z życia Prymasa Wyszyńskiego i matki Czackiej?

- Bardzo porusza mnie i inspiruje dewiza matki Czackiej: zamknąć oczy i dać się Bogu poprowadzić. Ona, która straciła wzrok, odkryła błogosławieństwo w tym, co mogła uznać za przekleństwo. Kiedy z ufnością przyjęła to, co Bóg jej dał, zaczęły dziać się w jej życiu i przez nią rzeczy niesamowite. U kard. Wyszyńskiego z kolei porusza mnie jego męstwo, jego charyzmat przywództwa, który Bóg mu dał. Także jego przyjaźń z Janem Pawłem II, to jak się wzajemnie uzupełniali, jak prowadzili Kościół w trudnych czasach. A drugie – to wielka i czuła miłość prymasa do Maryi. O tym się może zbyt często nie mówi, ale kard. Wyszyński wszędzie jeździł z wizerunkiem Matki Bożej. Czasami zatrzymywał się w środku pola, rozkładał obraz, modlił się. Każdą sobotę przeżywał jako Dzień Matki. Prowadził nas do Niej za życia i teraz również nas do Niej prowadzi.

BK: Dziękuję za rozmowę.

2021-07-26 17:39

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Madonna, przed którą w Watykanie modlono się za Papieża

2025-03-29 16:52

[ TEMATY ]

Maryja

Vatican News

Maryja Matka Kościoła

Maryja Matka  Kościoła

Kiedy lekarze w Klinice Gemelli walczyli o życie Papieża, wierni na Placu św. Piotra gromadzili się co wieczór na modlitwie różańcowej przed wizerunkiem Maryi Matki Kościoła. Obraz ten zajmuje szczególne miejsce w pobożności maryjnej Wiecznego Miasta. To również on stał się wzorem dla mozaiki, którą Jan Paweł II umieścił nad placem św. Piotra w podziękowaniu za ocalenie po zamachu.

Od samych początków chrześcijaństwa wierzący zwracali się do Matki Jezusa o ochronę i pomoc w potrzebie. Modlitwa 'Pod Twoją obronę' jest przez nich odmawiana co najmniej od III w.
CZYTAJ DALEJ

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

2025-03-27 09:40

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Prawdziwym grzechem jest żyć przekonaniem, że gdzie indziej żyje się lepiej, wygodniej, przyjemniej. Przekonanie, jakoby „wszędzie było dobrze tylko nie we własnym domu”.

W owym czasie przybliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie, mówiąc: «Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi». Opowiedział im wtedy następującą przypowieść: «Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: „Ojcze, daj mi część własności, która na mnie przypada”. Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swoją własność, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie, i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał na służbę do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: „Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu przymieram głodem. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mnie choćby jednym z twoich najemników”. Zabrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: „Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i wobec ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem”. Lecz ojciec powiedział do swoich sług: „Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi! Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i weselić się, ponieważ ten syn mój był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się”. I zaczęli się weselić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. Ten mu rzekł: „Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego”. Rozgniewał się na to i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: „Oto tyle lat ci służę i nie przekroczyłem nigdy twojego nakazu; ale mnie nigdy nie dałeś koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę”. Lecz on mu odpowiedział: „Moje dziecko, ty zawsze jesteś ze mną i wszystko, co moje, do ciebie należy. A trzeba było weselić się i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się”».
CZYTAJ DALEJ

USA/ Trump: jeśli Iran nie zawrze umowy o programie atomowym, będzie bombardowanie

2025-03-30 17:11

[ TEMATY ]

Donald Trump

PAP/EPA/SHAWN THEW

Jeśli Iran nie zawrze umowy o programie atomowym, dojdzie do bombardowania "jakiego nikt wcześniej nie widział" - oświadczył w niedzielę prezydent USA Donald Trump w wywiadzie dla telewizji NBC.

"Jeśli nie zawrą umowy, dojdzie do bombardowania. Będzie to bombardowanie, jakiego nigdy wcześniej nie widziano" - powiedział Trump w rozmowie telefonicznej relacjonowanej przez dziennikarkę NBC Kristin Welker, odnosząc się do złożonej przez niego oferty negocjacji na temat irańskiego programu atomowego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję