Reklama

Wiadomości z Polski

Niedziela Ogólnopolska 4/2003

Ryszard Czerwiński

Archikatedra Wrocławska

Archikatedra Wrocławska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie kard. Gulbinowicza z "Niedzielą"

8 stycznia br. na zaproszenie metropolity wrocławskiego - kard. Henryka Gulbinowicza ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli, wraz z kilkoma współpracownikami, gościł w Domu Arcybiskupów Wrocławskich.
Ksiądz Kardynał serdecznie powitał zespół redakcyjny, gratulując wysokiego poziomu czytelnictwa naszego pisma, co wyraziło się zajęciem pierwszego miejsca w rankingu popularności tygodników wśród duchowieństwa. "To wielki sukces. Życzę, by tego sukcesu nie utracić" - powiedział. Były też szczególne życzenia dla czytelników naszego tygodnika. "Czytelnikom Niedzieli życzę z okazji Nowego Roku, aby spotkanie się z prawdą Jezusa Chrystusa na łamach tego tygodnika pogłębiło przywiązanie do Boga, pogłębiło naszą wiarę i miłość do Niego i nauczyło dzielić się doświadczeniem wiary z drugim człowiekiem, by ten Nowy Rok dał nam odczuć opiekę Bożą, by w rodzinach panowała radość. Niedziela jest tuż pod sercem Matki Bożej Częstochowskiej - jesteście najbliższymi sąsiadami - niech więc Ona prowadzi, kieruje, błogosławi i wspiera". Podczas spotkania ks. Skubiś został uhonorowany przez kard. Gulbinowicza pierścieniem tysiąclecia archidiecezji wrocławskiej. Uzasadniając to wyróżnienie, kard. Gulbinowicz powiedział: "Ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Niedzieli, został uhonorowany pierścieniem tysiąclecia archidiecezji wrocławski dla zasług służby sprawom Kościoła, wiary, naszym polskim wartościom, jak również dla zasług na rzecz Dolnego Śląska". Zaznaczył również, że Niedziela na Dolnym Śląsku cieszy się dobrą renomą: "Myślę, że z roku na rok liczba rozprowadzanych egzemplarzy rośnie - zauważył. - Ludzie sami szukają, pytają o Niedzielę. To jest dobry znak".
Ksiądz Redaktor z wielką radością przyjął pierścień - symbol uznania: "Dziękuję za życzliwość dla Niedzieli, okazywaną przez Księdza Kardynała od wielu lat" - podkreślił. Podziękował także za wywiad udzielony ekipie studia telewizyjnego Niedzieli i propozycje ze strony archidiecezji wrocławskiej, realizowane na łamach pisma.
Wizyta miała charakter niezwykle ciepły i serdeczny. Gorąco przyjął nas także bp Edward Janiak, który umożliwił nam bliższe poznanie Ostrowa Tumskiego - Domu im. Jana Pawła II, siedziby Caritas Wrocławskiej, Kurii. Gościliśmy również w Wyższym Seminarium Duchownym. Powitali nas tam ks. rektor Marian Biskup i ks. Aleksander Radecki. Podczas spotkania z klerykami Redaktor Naczelny Niedzieli przedstawił wykład ukazujący rzeczywistość naszego tygodnika, przybliżający także rolę prasy katolickiej w pracy duszpasterskiej. Klerycy zostali obdarowani książkami Biblioteki "Niedzieli".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Anna Przewoźnik


Obrady Rady Naukowej KEP

14 stycznia br. w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie obradowała Rada Naukowa Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem biskupa płockiego - prof. Stanisława Wielgusa, przewodniczącego Rady Naukowej KEP. W Skład Rady wchodzą: 10 biskupów, rektorzy uniwersytetów kościelnych, dziekani wydziałów nauk kościelnych (tzn. teologii, filozofii chrześcijańskiej, prawa kanonicznego). Uczestnicy Konferencji przyjęli informację Biskupa Przewodniczącego o procesie tworzenia Komitetu Nauk Teologicznych przy Polskiej Akademii Nauk, wysłuchali sprawozdania sekretarza Rady - ks. prof. Czesława Rychlickiego z sympozjum na temat Kościół i uniwersytet w Europie, zorganizowanego w Madrycie w dniach 27-29 września 2002 r. przez Kongregację ds. Wychowania Katolickiego (Seminariów i Instytutów Naukowych) oraz Radę Episkopatów Europy, a także zapoznali się z relacją na temat prac badawczych prowadzonych w uczelniach i na wydziałach kościelnych. W związku z powstaniem w ostatnich latach 6 nowych wydziałów teologicznych w polskich uniwersytetach państwowych istnieje potrzeba zrozumienia właściwego miejsca tych wydziałów we współczesnych strukturach uniwersyteckich. Temu zagadnieniu był poświęcony referat ks. prof. Wojciecha Góralskiego, zatytułowany Miejsce i rola wydziału teologicznego w uniwersytecie. W dyskusji nad programem kierunków prac Rady Naukowej jej przewodniczący - bp prof. Stanisław Wielgus zwrócił uwagę na statutową powinność Rady przygotowania i zorganizowania VII Kongresu Teologów Polskich. Kongres odbędzie się we wrześniu 2004 r. w Lublinie. Jego organizacją zajmie się Katolicki Uniwersytet Lubelski we współpracy ze wszystkimi ośrodkami teologicznymi w Polsce. Temat Kongresu zostanie ustalony w najbliższym czasie.

Reklama

Ks. prof. Czesław Rychlicki - Sekretarz Rady Naukowej KEP


Uroczystość Objawienia Pańskiego

Uroczystość tę, obchodzoną 6 stycznia, w tradycji polskiej nazywa się świętem Trzech Króli. Podczas Mszy św. na Jasnej Górze poświęcano kadzidło i kredę, którą następnie wierni oznaczyli drzwi swoich mieszkań, wypisując pierwsze litery imion trzech Mędrców K+M+B oraz datę bieżącego roku - 2003. Do zwyczaju Klasztoru Jasnogórskiego należy, że jeden z ojców (w tym roku o. Bogusław Sroka) wraz z kandydatami do Zakonu przebranymi za kolędników przybywają z wizytą do pokoi ojców i braci. "Jestem wdzięczny, że nasi bracia pielęgnują tę tradycję - powiedział generał Zakonu o. Izydor Matuszewski. - Przypominają w ten sposób o tajemnicy, która zatopiona jest w tej tradycji, w polskich pastorałkach, w polskich kolędach".

Spotkanie samorządowców

W ogólnopolskim zjeździe, przebiegającym pod hasłem Liderzy lokalni nadzieją III Rzeczypospolitej, w sobotę 11 stycznia uczestniczyło ok. 200 osób: prezydentów, burmistrzów, wójtów, starostów wybranych w jesiennych wyborach samorządowych.
"Chcemy na progu czwartej kadencji samorządowej tutaj, na Jasnej Górze, zacząć swoją służbę publiczną. Jesteśmy wdzięczni, że możemy spotkać się u tronu Matki Bożej, razem się modlić, nabierać sił i czerpać inspirację do naszej pracy" - wyjaśnił prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona. "Od Waszej postawy, zaangażowania i od Waszej miłości do Boga i Ojczyzny będzie zależało bardzo wiele" - powitał przybyłych o. Marian Lubelski, przeor Jasnej Góry. W Sali Papieskiej samorządowcy wysłuchali wystąpień: o. Mariana Lubelskiego, Tadeusza Wrony, Andrzeja Porawskiego - dyrektora Biura Związków Miast Polskich i ks. inf. Ireneusza Skubisia - redaktora naczelnego tygodnika Niedziela. W czasie Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, celebrowanej przez metropolitę częstochowskiego - abp. Stanisława Nowaka, przedstawiciele władz lokalnych zawierzyli swoją pracę Matce Bożej.

Reklama

Opłatek wspólnoty "Betel"

12 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe Wspólnoty "Betel", czyli Federacji Organizacji Wspólnot Dobroczynnych, w którym wzięło udział ok. 300 niepełnosprawnych wraz z rodzinami i przyjaciółmi. "U stóp Matki Bożej chcemy złożyć wszystkie nasze słabości, niedomagania, ale i radości. Naszemu środowisku potrzeba takiego spotkania na Jasnej Górze, bowiem jesteśmy wyjątkowo naznaczeni niesamodzielnością, niepełnosprawnością, ubóstwem oraz stygmatem cierpienia i potrzebujemy Matczynego ukojenia" - powiedział Andrzej Kalinowski, przewodniczący Federacji i założyciel Ruchu.
W Kaplicy Matki Bożej Mszę św. odprawił metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak wraz z duszpasterzami niepełnosprawnych. Na skrzypcach grała i śpiewała rodzinna kapela góralska Kazimiery i Wojciecha Boguckich, która przybyła z Łącka i Podgrodzic k. Starego Sącza.
Podczas spotkania opłatkowego i kolędowania w Sali Papieskiej abp Nowak wręczył 16 osobom specjalne nagrody za działalność dobroczynną.

Ogólnopolskie Sympozjum Mariologiczno-Maryjne

Światło tajemnic różańcowych w nauczaniu Jana Pawła II - to temat dwudniowego Ogólnopolskiego Sympozjum Mariologiczno-Maryjnego, trwającego w dniach 16-17 stycznia 2003 r. na Jasnej Górze. W spotkaniu, zorganizowanym przez Klasztor Jasnogórski i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego Wydział Teologiczny w Radomiu, brało udział kilkaset osób: wykładowcy uniwersytetów i wyższych szkół, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń oraz pielgrzymi. Wśród referentów byli m.in.: ordynariusz diecezji pelplińskiej - bp prof. Jan Szlaga, bp prof. Antoni Długosz z Częstochowy, o. prof. Jacek Salij - dominikanin, ks. prof. Antoni Tronina, ks. prof. Teofil Siudy oraz ojcowie paulini. Mszy św. koncelebrowanej na rozpoczęcie sympozjum przewodniczył w Kaplicy Matki Bożej abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Uczestników sympozjum powitał o. Marian Lubelski, przeor Jasnej Góry. W drugim dniu sympozjum Mszy św. przewodniczył bp Zygmunt Zimowski - ordynariusz radomski.
"Jan Paweł II nawołuje, aby na progu III Tysiąclecia Chrystus był światłem dla świata przez świętość - powiedział o. prof. Zachariasz Jabłoński OSPPE, główny organizator spotkania. - I właśnie o świętość będziemy się modlić". Sympozjum było odpowiedzią na zachętę Ojca Świętego, zawartą w liście apostolskim Rosarium Virginis Mariae, do pogłębiania modlitwy różańcowej (specjalny egzemplarz tego listu - dar Papieża - od 6 listopada ub. r. znajduje się na Jasnej Górze). Jan Paweł II listem tym, obok trzech XIII-wiecznych części Różańca św., ustanowił IV część - zwaną tajemnicami światła, którym to tajemnicom poświęcono jasnogórskie sympozjum. W trakcie spotkania odmówiono specjalną modlitwę różańcową jako jubileuszowy dar modlitwy dla Jana Pawła II.
Więcej o sympozjum napiszemy za tydzień.

Reklama

O. Mirosław Łukaszuk OSPPE - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry


W skrócie

10 stycznia w Bazylice odbył się recital organowy studentów Akademii Muzycznej z Krakowa. Wystąpili: Marta Dramowicz, Cyprian Jagiełło, Dominik Sprada i Mariusz Waśkiewicz. Koncert prowadził Jan Mroczek. W programie artyści zaprezentowali różne utwory - od dzieł J. S. Bacha do muzyki późnorenesansowej.

12 stycznia w Bazylice, w czasie koncertu zorganizowanego przez Zakon Paulinów i Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater" z dyrektor Małgorzatą Nowak, Wrocławski Chór Chłopięcy "Pueri Consonantes" śpiewał najpiękniejsze kolędy polskie, pastorałki ukraińskie, rosyjskie i łemkowskie. Dyrygował dyrektor chóru - Robert Wajler.

Zapowiedzi

24-25 stycznia - Pielgrzymka Stowarzyszeń Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej

24-26 stycznia - Jasnogórskie Dni Skupienia

26 stycznia - Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Józefa Skrzeka i górali beskidzkich z Istebnej

26 stycznia - Opłatek Franciszkańskiego Zakonu Świeckich Regionu

Paulini zapraszają

Pan Bóg daje czas i okoliczności do odkrywania swojego powołania. Zapraszamy młodzież męską na zimowe rekolekcje powołaniowe, które odbędą się na Jasnej Górze w trzech terminach:

27-30 stycznia 2003 r.

3-6 lutego 2003 r.

10-13 lutego 2003 r.

Zgłoszenia przyjmuje i bliższych informacji udziela:
Referent ds. Powołań
ul. o. A. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa;
tel.: (0-34) 377-73-68
lub 377-73-03;
tel. kom.: 0-501-795-446
lub 0-603-199-756;
e-mail: powolania@paulini.pl
lub dnow@tlen.pl


Tydzień w Polsce

Mszą św. dziękczynną pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce - abp. Józefa Kowalczyka zakończyły się polskie obchody 100-lecia urodzin św. Josemaríi Escrivy. Mszę św. w katedrze na warszawskiej Pradze koncelebrowali księża z Opus Dei, na czele z wikariuszem regionalnym Opus Dei na Polskę - ks. Piotrem Prieto.

Zaniepokojenie działaniami rządu uderzającymi w dobro rodzin wyrazili w liście do premiera Leszka Millera byli przewodniczący parlamentarnych komisji ds. rodziny: Antoni Szymański i Dariusz Kłeczek. Domagają się oni od rządu inicjatywy w sprawie zmiany przepisu ordynacji podatkowej, zgodnie z którym od 1 stycznia br. małżonkowie nie mają prawa występowania o wpis do hipoteki na ich wspólnej nieruchomości. Troskę autorów listu budzi też m.in. likwidacja bądź ograniczenie szeregu świadczeń rodzinnych, podwyższenie podatku VAT na artykuły dziecięce i prace Sejmu zmierzające do "rozszerzenia reklamy piwa".

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych zadeklarował wysłanie naszych wojsk na planowaną przez USA wojnę w Zatoce Perskiej przeciwko Irakowi.

Prezydent RP powołał - na wniosek premiera - na stanowisko ministra zdrowia senatora SLD-UP Marka Balickiego. Jednocześnie prezydent odwołał dotychczasowego szefa resortu Mariusza Łapińskiego.

Senat wniósł poprawki do ustawy o Narodowym Funduszu Zdrowia. Utrzymana została 8-proc. składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Prezydent RP zawetował ustawę o biopaliwach.

Sejmowa Komisja Ustawodawcza przyjęła projekt ustawy o referendach ogólnokrajowych; w projekcie znalazł się m.in. zapis, który stanowi, iż w przypadku, gdy wynik referendum jest wiążący (tj. do urn poszło ponad 50% uprawnionych) i większość głosujących opowiedziało się przeciwko ratyfikacji traktatu akcesyjnego z UE, prezydent nie uzyskuje zgody na ratyfikację traktatu. Projekt nie wyklucza, że referendum może być powtórzone.

Sejmowa Komisja Zdrowia wyraziła oburzenie, iż Ministerstwo Zdrowia wydało co najmniej 1 mln zł na nagrody dla swoich pracowników. Ponadto resort zdrowia kupił dla wiceministrów, za 307 tys. zł, dwie luksusowe limuzyny.

Przewodniczący sejmowej Komisji Europejskiej Józef Oleksy stwierdził m.in., że zwolennicy Unii wygrali wybory, rząd jest proeuropejski - więc ma prawo finansować kampanię proeuropejską z publicznych pieniędzy, natomiast przeciwnicy integracji powinni sami finansować swoją kampanię w mediach. Tymczasem, wg danych CBOS, prawie połowa Polaków uważa, że w kraju brakuje rzetelnej i uczciwej informacji nt. skutków integracji z UE.

Wedle rządowego raportu o sytuacji rodzin młodych i wielodzietnych, zaledwie co czwarta młoda rodzina w naszym kraju posiada 2 dzieci; tymczasem drastycznie zwiększa się liczba rodzin bezdzietnych. Co trzecie młode małżeństwo nie jest finansowo samowystarczalne i utrzymuje się wspólnie z innymi osobami - wynika m.in. z raportu.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Głównym motywem pielgrzymki do tego miejsca kultu maryjnego jest 107. rocznica rozpoczęcia objawień Maryi trzem pastuszkom w Cova da Iria. Według służb porządkowych na rozpoczynające się późnym popołudniem w niedzielę uroczystości do Fatimy może przybyć ponad 500 tys. pątników, głównie Portugalczyków. Uroczystościom tym będzie przewodniczył ordynariusz diecezji Leiria-Fatima biskup José Ornelas. Stoi on na czele Konferencji Episkopatu Portugalii.

CZYTAJ DALEJ

Gwiazdo Jackowa z Przemyśla, módl się za nami...

2024-05-06 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Adobe Stock

Przy południowo – wschodniej granicy Polski, nad rzeką San leży pięknie położone miasto licznych kościołów – Przemyśl. Posiada ono dwa sanktuaria maryjne, w jednym z nich dzisiaj się zatrzymamy. Czas dzisiejszego rozważania spędzimy w bazylice katedralnej, gdzie znajduje się cudowna figura Matki Bożej Jackowej – Pani Przemyskiej.

Rozważanie 7

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: cztery zakonnice będą pielgrzymować prosząc o błogosławieństwo dla USA

2024-05-06 19:07

[ TEMATY ]

świadectwo

Fotolia.com

W ramach przygotowań do ogólnokrajowego Kongresu Eucharystycznego, który w dniach 17-21 lipca odbędzie się w Indianapolis, cztery członkinie Stowarzyszenia Apostolskiego „Córki Maryi” zamierzają odbyć prawie 1000-milową pielgrzymkę, aby prosić m.in. o „błogosławieństwo Chrystusa dla całych Stanów Zjednoczonych”. Będą one szły szlakiem św. Elżbiety Anny Seton (1774-1821) - pierwszej rodowitej Amerykanki, którą kanonizowano

Jest to jedna z czterech tras pątniczych, którymi od połowy maja podążać będą wierni, aby w połowie lipca dotrzeć na wspomniane wydarzenie religijne w stolicy stanu Indiana. Trasy te liczą one łącznie ok. 6,5 tys. mil i obejmują następujące szlaki: Maryjny (Droga Północna), św. Elżbiety Seton (Droga Wschodnia), św. Jana Diego (Droga Południowa) i Sierra (Droga Zachodnia).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję