Projekt realizowany jest w dzielnicy Ngomba Kikusa, gdzie ponad 85 proc. mieszkańców żyje w skrajnej nędzy. Nie mają dostępu do wody i elektryczności. Są nawet trudności z dostawą podstawowych produktów żywnościowych, ponieważ prowadzi tam jedna trudno przejezdna droga. Mieszka tam wiele samotnych kobiet, które zostały matkami mając 11-17 lat.
„W kraju, który obfituje w bogactwa naturalne, sytuacja jest dramatyczna. Nędza, w której żyją kobiety jest wręcz trudna do opisania” – mówi Radiu Watykańskiemu siostra Rita Mboshu. Jej fundacja uczy kobiety nie tylko pisać i czytać, ale także przybliża im tajniki kroju i szycia, fryzjerstwa czy cukiernictwa.
„Fundacja Papieża Franciszka dla Afryki powstała, by wcielać w życie jego nauczanie społeczne zawarte m.in. w «Laudato sì» i «Fratelli tutti». Celem fundacji jest przyczynienie się do lepszego zaangażowania w życie społeczne młodych kobiet, szczególnie samotnych matek, które nie mają żadnego wykształcenia, a co za tym idzie pracy – mówi Radiu Watykańskiemu siostra Rita Mboshu. – Chcemy zapewnić im podstawową edukację oraz konkretną praktykę zawodową, na koniec dajemy potrzebny sprzęt np. maszyny do szycia. Zależy nam na tym, by stawały się samodzielne i potrafiły zadbać o swoją rodzinę. Projekt kierujemy do kobiet żyjących na peryferiach egzystencjalnych kongijskiej stolicy, przede wszystkim najuboższych. Postanowiliśmy zacząć od Kinszasy, ponieważ żyje tam wiele potrzebujących kobiet, ofiar gwałtów, samotnych i porzuconych matek”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu