Polędwica wołowa ze śliwkami
Pomóż w rozwoju naszego portalu
(Przepis na 6 dużych lub 8 mniejszych porcji)
1 kg dorodnej, świeżej polędwicy wołowej, 2 szklanki suszonych śliwek (bez pestek), 1 cebula, 1/2 łyżki nasion kminku, sól, oliwa.
Wytarte wilgotną ściereczką, lekko nasączoną octem mięso nacieramy solą i odkładamy na godzinę w chłodne miejsce. Po tym czasie kładziemy na dobrze wygrzany tłuszcz, rumienimy ze wszystkich stron i przekładamy do rondla wyłożonego dokładnie opłukanymi śliwkami i pokrojoną w piórka cebulą. Podlewamy połową szklanki wody stołowej (woda z kranu może popsuć smak), posypujemy rozdrobnionymi w moździerzu nasionami kminku i pieczemy na niewielkim ogniu, pod przykryciem, ok. godziny, od czasu do czasu polewając mięso wytworzonym sosem. Gdy sos jest zbyt gęsty, dodajemy - zawsze w niewielkich ilościach - wodę. Polędwicę podajemy na wygrzanym półmisku, pokrojoną w zgrabne plastry, obłożoną śliwkami i polaną przetartym, pozostałym po wyjęciu śliwek sosem - z ziemniaczanym purée i lubianą jarzyną.
Biszkopt staropolski ze śliwkami według cioci Godziszewskiej
Ciasto przygotowane dokładnie wg przepisu uda się nawet najmniej doświadczonej pani domu.
(Przepis na na dużą tortownicę lub średniej wielkości blachę)
Rada: Przed przygotowaniem ciasta należy powoli rozgrzewać piekarnik; ciasto po przygotowaniu od razu wsunąć do gorącego (nagrzanego do 200*C) piekarnika, w przeciwnym razie wytopi się masło i śliwki opadną.
Ile waży pięć jaj w skorupce, po tyle samo mąki tortowej, masła, cukru pudru lub bardzo miałkiego kryształu, duża szczypta soli, śliwki - wg potrzeby, cukier puder do posypania ciasta, tłuszcz do posmarowania formy.
Masło ucieramy na puszystą masę, dodajemy - cały czas ucierając (najwygodniej robotem nastawionym na średnie obroty) - cukier, po jednym żółtku, sól, a gdy składniki dobrze się połączą - ubitą z białek pianę i mąkę (przesianą przez sito). Zarobione, gładkie ciasto (nie należy długo wyrabiać) od razu przekładamy na wysmarowaną tłuszczem blachę, na wierzchu układamy - w sposób dekoracyjny - pozbawione pestek śliwki, posypujemy delikatnie cukrem pudrem i od razu wstawiamy do wygrzanego piekarnika. Pieczemy ok. 45 min - czas pieczenia zależy od wysokości ciasta.
Biszkopt jest najsmaczniejszy zaraz po wychłodzeniu, ale owinięty w aluminiową folię lub pergamin i ułożony w chłodnym miejscu, ale nie w lodówce, równie smaczny następnego dnia.