W nowym numerze polskiego wydania L´Osservatore Romano (1/2003) wiele miejsca poświęcono problematyce ekumenicznej, która jest szczególnie aktualna przed zbliżającym się Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan. Na łamach miesięcznika Czytelnik znajdzie pełną dokumentację wizyty rumuńskiego Patriarchy Teoktysta w Watykanie. Ożywiła ona dialog obydwu Kościołów, przypomniała to, co je łączy, wzmocniła nadzieję na bliskie zjednoczenie, o które usilnie modlił się Chrystus - ut unum sint.
Cierpienia ludzkości w minionym stuleciu, trud budowania zjednoczonej Europy, postępująca sekularyzacja społeczeństw - to tematy, które wielokrotnie pojawiały się w przemówieniach Papieża i Patriarchy. Ich słowa współbrzmiały zgodnie, świadcząc o tym samym dążeniu do jedności. W ich pamięci żywe jest jeszcze wspomnienie rzeszy wiernych, którzy podczas papieskiej wizyty w Bukareszcie w maju 1999 r. wołali: Unitate! Unitate!
Podróż Ojca Świętego do Rumunii, gdzie większość mieszkańców należy do Kościoła prawosławnego, okazała się wydarzeniem przełomowym. To właśnie wtedy nawiązała się osobista więź między Teoktystem i Janem Pawłem II, której potwierdzeniem była październikowa wizyta Patriarchy w Rzymie.
Pomimo poważnych napięć, które pojawiły się ostatnio w relacjach z niektórymi Kościołami prawosławnymi, obaj Pasterze postanowili nadal iść drogą wzajemnego zbliżenia i dążyć do rozwiązania istniejących problemów. Wizyta potwierdziła postulat Ojca Świętego, wyrażony w liście apostolskim Novo millennio ineunte: "Pamięć o czasach, kiedy Kościół oddychał dwoma płucami, niech przynagla chrześcijan Wschodu i Zachodu, aby szli razem w jedności wiary, szanując uprawnione odmienności, akceptując się wzajemnie i wspomagając jako członki jedynego Ciała Chrystusa" (n. 48).
W numerze redakcja zamieszcza również relację z obchodów 700-lecia urodzin św. Brygidy Szwedzkiej. Dzieje jej życia i walki o jedność Kościoła - podzielonego nie tradycją czy doktryną, ale osobistymi ambicjami - ukazują nam, że ekumenizm jest nie tylko zadaniem posoborowym Kościoła, ale powinnością chrześcijan wszystkich czasów.
Z innych materiałów publikowanych w numerze wymienić trzeba teksty poświęcone nowym błogosławionym Kościoła, Drodze Neokatechumenalnej, a także przemówienia papieskie na temat katechezy, rodziny, kościelnych dóbr kultury, jedności Europy.
Numer zamykają katechezy środowe Ojca Świętego, rozważania przed modlitwą Anioł Pański, dokładna kronika działalności Jana Pawła II oraz Dekret Penitencjarii Apostolskiej o związaniu odpustów z aktami kultu spełnianymi dla uczczenia Bożego Miłosierdzia.
Zamówienia na prenumeratę "L´Osservatore Romano" w 2003 r. należy kierować do parafii, kurii biskupich lub do Księży Pallotynów (ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki k. Warszawy). Nakład pisma nie jest ograniczony - każdy może stać się jego stałym odbiorcą.
Pomóż w rozwoju naszego portalu