Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prymas Polski o Roku 2002

Reklama

"W 2002 r. otrzymaliśmy wiele łask i dobrodziejstw: wizytę Jana Pawła II w Polsce, orędzie o Bożym Miłosierdziu i spotkanie Papieża z młodzieżą w Toronto" - stwierdził kard. Józef Glemp, Prymas Polski.
Wśród pozytywnych zjawisk minionego roku wymienił także rozwój działalności charytatywnej w Polsce - troskę o potrzebujące dzieci, bezrobotnych czy pomoc ofiarom klęsk żywiołowych poza granicami Polski. Wymienił także rozwój wyższego szkolnictwa katolickiego, aktywność ruchów katolickich oraz wciąż wysoką liczbę powołań kapłańskich i zakonnych.
Za niepowodzenia minionego roku uważa Ksiądz Prymas przede wszystkim słaby postęp w dialogu ekumenicznym. "Choć są próby zbliżania się i dialogu, jednak efekty są dosyć nikłe" - stwierdził. Wyraził ubolewanie z powodu złych kontaktów z prawosławnymi w Rosji i niezrozumiałą dla Kościoła w Polsce koncepcję "terytorium kanonicznego", lansowaną przez tamtejszy Kościół prawosławny. Ksiądz Prymas nie zgadza się także z zarzutami o prozelityzm. "Przecież my nie chcemy nawracać wierzących prawosławnych, a jeżeli ktoś niewierzący przyjmuje katolicyzm, to ma do tego prawo" - powiedział. Jednocześnie zwrócił uwagę, że Kościół katolicki jest otwarty na współpracę z prawosławnymi w sferze charytatywnej, niestety, brak jest otwartości na tę współpracę z drugiej strony.
Inną polską słabością, na jaką zwrócił uwagę Ksiądz Prymas, jest "utrwalający się zlaicyzowany styl życia, w którym pryncypia wiary nie wpływają na konkretne działania". Problem ten jest wielkim wyzwaniem dla kapłanów, którzy powinni stawiać wymagania i - zwłaszcza w duszpasterstwie rodzin i młodzieży - nie ulegać tendencjom laicyzacyjnym, szczególnie w sferze czystości. "Rodzina powinna być ideałem, który przenika miłością małą, ale zdrową społeczność" - zaznaczył Ksiądz Prymas.

Prymas Polski wezwał do modlitwy w intencji budowy świątyni Opatrzności Bożej

"Apeluję do Kół Różańcowych, by modliły się w 2003 r. w intencji powstawania świątyni Opatrzności Bożej" - powiedział kard. Józef Glemp podczas Mszy św. dziękczynnej za rok 2002. Prymas Polski wyraził nadzieję, że Koła Różańcowe staną się "żywym łańcuchem modlitwy, który otoczy ideę budowy i pracę nad nią". Dziękczynną Liturgię sprawowano 31 grudnia 2002 r. w kościele św. Augustyna w Warszawie.
"Oby Bóg wyplenił nienawiść i uwolnił od niej świat, który boi się terroru i który szerzy terror - mówił kard. Glemp. - Niech uwolni też ludzkość od nałogów i otoczy swymi łaskami chorych" - dodał. Na koniec Prymas Polski powierzył budowę świątyni Opatrzności Bożej Maryi, która zaufała Opatrzności.
Podczas Mszy św. dziękczynnej homilię wygłosił bp Marian Duś. Dziękował za zachowanie Ojczyzny od żywiołów i wojny, za to, że Kościół mógł w warunkach pokoju głosić Ewangelię, za papieską pielgrzymkę, nowych błogosławionych i rozpoczęcie budowy świątyni Opatrzności. Przypomniał wiernym, że rozpoczynający się rok będzie przebiegał pod hasłem: Umiłować Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pokojowe starania Kościoła i ogłoszenie Roku Różańca - wydarzeniami Roku 2002

Reklama

Starania podejmowane przez Kościół dla zachowania pokoju oraz ogłoszenie przez Jana Pawła II Roku Różańca to najważniejsze wydarzenia roku - według abp. Józefa Michalika.
Stwierdził on, że w minionym roku świat znalazł się na bardzo niebezpiecznym zakręcie, polegającym na relatywizowaniu koncepcji pokoju, np. w stosunku do Iraku. Metropolita przemyski przypomniał, że Kościół nie zgadza się na koncepcję wojny prewencyjnej i broni praw człowieka, nawet niechrześcijan. "Kościół w każdym miejscu zapalnym na świecie okazywał się bezinteresownym obrońcą człowieka. W ten sposób pokazał, że nie zamyka się tylko do własnego podwórka" - wyjaśnił postawę Kościoła.
Za bardzo ważne wydarzenie 2002 r. abp Michalik uważa także ogłoszenie nowych tajemnic Różańca i Roku Różańca. "Maryjność Kościoła katolickiego i nowe tajemnice Różańca rozwijają i odświeżają tę metodę modlitewną Kościoła, a przecież siła chrześcijanina płynie z modlitwy i zjednoczenia z Bogiem" - zauważył.
Wśród ważnych wydarzeń w Kościele w Polsce abp Michalik wymienił pielgrzymkę Ojca Świętego do Ojczyzny, podczas której Jan Paweł II niejako odkrył przed nami nową relację do Pana Boga: ufność w Miłosierdzie Boże.
Abp Michalik przyznał, że dla niego osobiście bardzo dużym wydarzeniem były rekolekcje dla biskupów na Jasnej Górze, które prowadził kaznodzieja Domu Papieskiego - o. Raniero Cantalamessa.
Mówiąc o słabościach minionego roku, Ksiądz Arcybiskup wskazał na zbyt małe zaangażowanie w troskę o innych ludzi, szczególnie potrzebujących pomocy. Za wprost tragiczne uważa on brak reakcji na wielkie zło, jakie się wokół nas dzieje. Jako przykład podał ogłoszenie Kościoła katolickiego wrogiem Rosji i jednocześnie milczenie świata wobec takiego postępowania.

Msza św. dla polskich uczestników Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię

Reklama

Polacy byli najliczniejszą grupą odbywającego się w dniach od 25 grudnia 2002 r. do 1 stycznia 2003 r. w Paryżu 25. Europejskiego Spotkania Młodych. Przybyło ich prawie 30 tys. Po Polakach najliczniej reprezentowani byli Francuzi (20 tys.).
Mszę św. dla polskich uczestników Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię odprawił w ostatnim dniu kończącego się roku ks. Stanisław Jeż, rektor Polskiej Misji we Francji.
"Jezusa możemy porównać do świecy - mówił w kazaniu ks. Tadeusz Śmiech, wiecerektor Polskiej Misji w Paryżu, pokazując uczestnikom świecę. - Pewnie nawet słabo ją widać z daleka. Jeśli tę świecę postawimy za plecami, to w ogóle jej nie zobaczymy. Podobnie jest z Jezusem. Jeśli odwrócimy się do Jezusa plecami, nie zobaczymy Go; z daleka będzie się nam wydawać bardzo nikły i niegodny zainteresowania, ale gdy się do Niego zbliżymy, oświeci nam drogę, ogrzeje ręce, a co najważniejsze, w płomieniu Jego Miłości to, co słabe, spopieli się, a to, co mocne - ulegnie oczyszczeniu".
Przed Mszą św. polscy uczestnicy Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię dzielili się swoimi doświadczeniami pomocy innym. "W Kosowie doświadczyłem przede wszystkim, co to znaczy wdzięczność" - mówił Tomek, który wielokrotnie wyjeżdżał z pomocą humanitarną do Kosowa. Swoimi doświadczeniami z przygotowania Spotkania dzielili się tzw. Permamenci, czyli młodzież, która od września przygotowywała parafie do przyjęcia uczestników Pielgrzymki Zaufania. Na trzydziestu członków ekipy, siedmiu było Polakami. "Mogę z czystym sumieniem powiedzieć - mówił Kuba - że Polacy w parafiach sprawują się bardzo dobrze i nie ma na nich żadnych skarg".
Francuzi, podobnie jak Polacy, przed Mszą św. dzielili się doświadczeniami pomocy innym. "W Kambodży może ludzie są o wiele biedniejsi, ale możemy zadziwić się ich wiarą" - mówił Dawid. "Ludzie niepełnosprawni, chociaż są tak bardzo uzależnieni od nas, obdarzają nas swoją duchowością" - mówiła Aurelia, dzieląca się doświadczeniami z pracy wśród niepełnosprawnych.

Sympozjum o bł. s. Sancji J. Szymkowiak

Reklama

7 grudnia br. odbyło się w Auli Krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego sympozjum poświęcone sylwetce duchowej bł. s. Sancji Janiny Szymkowiak, serafitki - zorganizowane przez Katedrę Teologii Duchowości PAT i Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej. Konferencję otworzył dziekan Wydziału Teologicznego PAT - ks. prof. Stefan Koperek. Mówiąc o życiu bł. s. Sancji, bp Stanisław Smoleński podkreślił, że wyróżniało ją to, co Ojciec Święty nazywa "wyobraźnią miłosierdzia" i wskazał, że fakt jej beatyfikacji jest próbą przypomnienia, że prawdziwa miłość Boga musi się łączyć z ofiarną miłością wobec bliźnich.
Ks. prof. S. Koperek, przedstawiając biografię s. Sancji, przypomniał słowa, które wypowiedziała przed śmiercią, w których wyraża się jej niezwykłość, piękno, zdumiewające człowieczeństwo i świętość: "umieram z miłości, a Miłość miłości niczego nie może odmówić". Bł. Sancja może być patronką naszych czasów, gdy współczesnemu światu grozi zanik wartości, a wielu, zwłaszcza młodych ludzi, jest zagubionych i poranionych z braku miłości.
O drodze do świętości bł. s. Sancji mówiła s. Nella Stasiowska, przełożona generalna CMBB. Franciszkański rys duchowości Błogosławionej przedstawił o. prof. Zdzisław Kijas OFMConv. O modlitwie w życiu duchowym s. Sancji mówił ks. dr Wojciech Zyzak z Instytutu Teologicznego św. Jan Kantego w Bielsku-Białej.
Organizator konferencji - ks. prof. Jan Machniak stwierdził, że dla wielu ludzi beatyfikacja s. Sancji Szymkowiak była zaskoczeniem. "Beatyfikacja jest zawsze wielką łaską, ukazującą świętość człowieka jako wzór do naśladowania. Siostra Sancja ducha ofiary uczyła się od Serca Jezusowego. Miłość do Jezusa była treścią jej życia, nie przeszkadzając w podejmowaniu miłości bliźniego. W jej notatkach uderza duch prostoty, którego uczyła się od św. Franciszka. Posłuszeństwo, czyli oddanie własnej woli Bogu, było dla niej na pierwszym miejscu".
Konferencja zakończyła się uroczystą Mszą św. w bazylice Mariackiej pod przewodnictwem bp. Kazimierza Nycza, który w wygłoszonej homilii wskazał na znaczenie beatyfikacji s. Sancji Szymkowiak dla Kościoła i na świadectwo jej drogi do świętości, które może być wzorem życia konsekrowanego.
Bogusława Stanowska-Cichoń

Wigilia Bożego Narodzenia

O godz. 17.10 konwent jasnogórski zgromadził się w kaplicy klasztornej na uroczyste Nieszpory, po odśpiewaniu których podprzeor Jasnej Góry - o. Sebastian Matecki odczytał życzenia świąteczne generała Zakonu - o. Izydora Matuszewskiego. Wieczerza wigilijna tradycyjnie rozpoczęła się w jasnogórskim refektarzu kolędą, po której odczytano fragment Ewangelii wg św. Łukasza, opisujący noc Bożego Narodzenia. Po życzeniach ojca przeora Mariana Lubelskiego ojcowie i bracia jasnogórscy łamali się opłatkiem, składając sobie życzenia. Wieczerzy wigilijnej towarzyszył śpiew kolęd. Jasnogórski refektarz udekorowany był piękną choinką, była też bożonarodzeniowa szopka.
O godz. 20.00 w Kaplicy Matki Bożej Mszę św. dla osób samotnych i bezdomnych odprawił o. Szymon Botul. Jasna Góra, wzorem lat ubiegłych, urządziła także Wigilię dla samotnych i potrzebujących. Ok. 120 osób, na co dzień doświadczających pomocy materialnej ze strony Zakonu Paulinów, zgromadziło się w barze Domu Pielgrzyma na wieczerzy.

Boże Narodzenie na Jasnej Górze

Reklama

O północy jasnogórskiej Pasterce przewodniczył generał Zakonu - o. Izydor Matuszewski, z którym koncelebrowało 58 ojców. W słowie Bożym Ojciec Generał zwrócił uwagę na prawdę, że Bóg z miłości "oddał się w ręce człowieka", ale nie był i nie jest ciągle przez wszystkich rozpoznawany. "Rozpoznali Go i złożyli Mu hołd biedni pasterze i prawdziwi mędrcy. Ówcześni władcy, bogacze, ludzie interesu i rzekomi urzędowi uczeni - ci wszyscy, których Pismo Święte określa słowem świat - nie zdołali rozpoznać swego Zbawiciela (...). Ta dramatyczna nieufność do Jezusa trwa po dzień dzisiejszy. Wielu ludzi układa sobie życie tak, jakby Bóg nie istniał". Na koniec Ojciec Generał zapytał: "Stając wobec tajemnicy Bożego Narodzenia, stawiamy sobie pytania: Jak odpowiemy na Bożą miłość? Czy w świecie jest więcej dobra czy zła?". Przed błogosławieństwem życzenia mieszkańcom Częstochowy i wszystkim przybyłym złożył przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. "Niech Bóg swoje miłujące oblicze, objawione dziś światu w Jezusie Chrystusie, ukaże wszystkim tutaj zgromadzonym - mieszkańcom Częstochowy oraz pielgrzymom - mówił Ojciec Przeor. - Niech je rozpromieni nad wszystkimi duchowo pielgrzymującymi na Jasną Górę - słuchaczami Radia Maryja i Radia Jasna Góra. Niech w sposób szczególny ukaże je wszystkim chorym, cierpiącym samotnym, bezdomnym i pozbawionym nadziei".
Pasterkę poprzedziła Godzina Czytań, odśpiewana przez konwent jasnogórski o godz. 23.15 w Bazylice. Pasterce koncelebrowanej w Kaplicy św. Józefa na Halach przewodniczył o. Dariusz Nowicki, a homilię wygłosił kustosz Jasnej Góry - o. Marian Waligóra.
W dzień Bożego Narodzenia uroczystej Sumie Pontyfikalnej o godz. 11.00 w Bazylice przewodniczył metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak, którego na początku Mszy św. powitał przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. Słowa powitania Ojciec Przeor skierował także do ojca generała Izydora Matuszewskiego oraz prezydenta miasta Częstochowy Tadeusza Wrony. Arcybiskup Metropolita w słowie Bożym, analizując opisy ewangeliczne o Bożym Narodzeniu, zwrócił uwagę, że historia nieprzyjmowania Jezusa dokonuje się także we współczesnym świecie. Mówiąc o Ojczyźnie, Ksiądz Arcybiskup zauważył ogromny wkład polskiej tradycji bożonarodzeniowej wraz z bogactwem kolęd w kulturę ogólnoludzką: "Nikt nie stanął tak blisko Jezusa narodzonego, jak Polska - przez swoje zwyczaje, opłatek, Wigilię, nabożeństwa i kolędy".
Bożonarodzeniową Mszę św. dla duszpasterstwa młodzieżowego "Hale" odprawił w Kaplicy św. Józefa bp Antoni Długosz z Częstochowy. W drugi dzień świąt Mszę św. odprawił na Halach i kazanie wygłosił o. Jan Pach.
W okresie Bożego Narodzenia mieszkańcy Częstochowy licznie odwiedzali jasnogórską szopkę.

W skrócie

21 grudnia:

W Bazylice odbył się ostatni z czterech Jasnogórskich Wieczorów Organowych. Wystąpili w nim: o. Marcin Ciechanowski - paulin z Włodawy - organy i Jasnogórski Oktet Dęty pod dyrekcją Marka Piątka. Koncert poprowadził podprzeor Jasnej Góry - o. Sebastian Matecki.

W nocnym czuwaniu wzięło udział po raz 11. ok. tysiąca członków Wspólnoty Krwi Chrystusa oraz ok. 15 księży z całej Polski. Organizatorem spotkania był kapłan Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa Winfried Wermter.

26 grudnia:

O godz. 17.30 w Kaplicy Matki Bożej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy. Z racji przypadających w następnym dniu imienin życzenia Księdzu Biskupowi złożył przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski.

Zapowiedzi

16 -17 stycznia - Ogólnopolskie Sympozjum Mariologiczno-Maryjne: Światło tajemnic różańcowych w nauczaniu Jana Pawła II.

18 stycznia - Liga Polskich Rodzin - Sympozjum nt. Ojczyzna w nauczaniu Jana Pawła II.

19 stycznia - Uroczystości odpustowe ku czci św. Pawła I Pustelnika; godz. 11.00 - Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego - abp. Stanisława Nowaka; godz. 17.00 - Ostatnie "Pawełki" i błogosławieństwo dzieci - przewodniczy bp Antoni Długosz z Częstochowy.

19 stycznia - godz. 12.00 - Msza św. z udziałem Orkiestry Dętej z Mszany Dolnej i Piekiełka.

O. Stanisław Tomoń Osppe - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

Czytajmy "Jasną Górę"!

Redakcja Jasnej Góry w najnowszym numerze tego miesięcznika przybliża nas do Bożej Rodzicielki, abyśmy przez modlitwę i kontemplację mogli wejść w tajemnicę narodzenia Jej Syna. Zachętą do częstszego i żarliwszego odmawiania Różańca jest opublikowany list apostolski Jana Pawła II Rosarium Virginis Mariae.
O Matce Bożej jako patronce klerykatu paulińskiego pisze br. Tomasz Wilk. Interesującą lekturą dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji poznania sanktuarium Matki Bożej w Niepokalanowie, jest obszerny artykuł poświęcony miejscu, które z czcią nawiedzali Prymas Polski - kard. Stefan Wyszyński oraz Ojciec Święty. "Odkryć oblicze Boga! Czy to nie jest zbyt śmiałe wyzwanie?" - tak rozpoczynają się rozważania o. Andrzeja Napiórkowskiego, zatytułowane: Człowieczeństwo Jezusa Chrystusa odsłania oblicze człowieka. Historię świąt Bożego Narodzenia prezentuje ks. Bernard Peyrous. Lektura niezwykle interesującego artykułu o. Emilio Cárdenasa pt. Maryja czytająca Biblię po Narodzeniu Jezusa Chrystusa pozwoli lepiej zrozumieć malarskie dzieła przedstawiające Świętą Rodzinę.
W rozważaniach apelowych o. Kazimierz Maniecki przypomina, że pokrzepieni darem narodzenia Pańskiego, powinniśmy otworzyć serca na Chrystusa, który jest jedyną drogą prowadzącą wszystkich do Boga. W cyklu: Komentarz do codziennego pacierza znajdziemy kolejny artykuł bp. Kazimierza Romaniuka. W nowym numerze Jasnej Góry jest również wzruszające świadectwo 78-letniej pątniczki, która pieszo przeszła drogę z Włoch do Jasnogórskiej Matki. Grudniowy numer został ubogacony poezją religijną, nad którą warto się zadumać, rozważając tajemnicę Bożego przyjścia na świat.
A. W.

Tydzień w Polsce

Mszę św. dziękczynną za kończący się rok odprawili 31 grudnia 2002 r. w kościele pw. św. Augustyna w Warszawie Prymas Polski - kard. Józef Glemp i warszawscy biskupi pomocniczy - Marian Duś, Piotr Jarecki i Tadeusz Pikus. Za zachowanie Ojczyzny od żywiołów i wojny, za to, że Kościół mógł w warunkach pokoju głosić Ewangelię, za papieską pielgrzymkę, za nowych błogosławionych i rozpoczęcie budowy Świątyni Opatrzności Bożej - dziękował w homilii bp Marian Duś. Przypomniał on wiernym, że rozpoczynający się rok 2003 będzie przebiegał pod hasłem: Umiłować Chrystusa.

W Internecie rozpoczął działalność portal tematyczny Chrześcijańska Europa. Jego celem będzie zarówno informowanie o interesujących środowiska katolickie elementach procesu jednoczenia Europy, jak też przedstawianie stanowiska Kościoła katolickiego (Stolicy Apostolskiej, Konferencji Episkopatu Polski, organizacji i ruchów katolickich) w kwestii integracji europejskiej. Serwis będzie też miejscem debaty nad tym, jaki kształt winna przyjąć przyszła zjednoczona Europa.

Przedstawiciele władz Kongresu Polonii Amerykańskiej w oświadczeniu w sprawie przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej napisali m.in.: "Uważamy, że przyjęcie Polski do UE niesie ze sobą daleko idącą utratę suwerenności politycznej i ekonomicznej. Decyzje w naszych polskich sprawach będą podejmowane w Brukseli, Frankfurcie i Strasburgu i przekazywane Polsce do realizacji".

Patron Fundacji Batorego George Soros został skazany za udział w aferze finansowej we Francji.

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie odniosła sukces w wyborach samorządowych.

Według doniesień prasy, polski batalion obrony przeciwchemicznej ma udać się w rejon Zatoki Perskiej, gdzie zgrupowane są amerykańsko-brytyjskie siły koalicji antyirackiej.

Minister obrony Jerzy Szmajdziński ogłosił, że przetarg na samolot wielozadaniowy dla polskiej armii wygrał amerykański Lockheed. Za 48 najnowszych maszyn F-16 MON zapłaci 3,5 mld dol., a Amerykanie zainwestują w naszym kraju równowartość kontraktu.

Minister sprawiedliwości Grzegorz Kurczuk nakazał wszczęcie śledztwa w sprawie próby wymuszenia przez Lwa Rywina 17,5 mln dol. łapówki od Agory, wydawcy Gazety Wyborczej. Rywin żądał tej sumy w zamian za "załatwienie" korzystnej dla Agory wersji ustawy o radiofonii i telewizji. Obecny projekt nowelizacji tej ustawy uniemożliwia Agorze m.in. rozwój na rynku telewizyjnym. Śledztwo wszczęła Prokuratura Apelacyjna w Warszawie.

Marszałek Sejmu Marek Borowski ogłosił, że specjalna komisja, złożona z sejmowych i rządowych prawników oraz szefów KRRiT i sejmowej Komisji Kultury, zajmie się poprawieniem w trybie natychmiastowym projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

Poznań świętował 84. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego - jedynego w historii Polski zakończonego sukcesem powstania narodowego. Odbyła się tam m. in. barwna inscenizacja przyjazdu Ignacego Paderewskiego do stolicy Wielkopolski.

Celnicy ze Świecka przechwycili na tamtejszym przejściu granicznym 200 kg heroiny o czarnorynkowej wartości ok. 60 mln zł. Transport jechał ze Wschodu do Wielkiej Brytanii.

Zmarł Kazimierz Dejmek, wybitny reżyser teatralny, minister kultury i sztuki w latach 1993-96.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu "sprawiedliwości klimatycznej"

2025-01-09 21:33

[ TEMATY ]

ekologia

Szwecja

kościoły

fot. Canva

Luterański Kościół Szwecji zamknie siedem kościołów na wyspie Gotlandia, w tym zabytkowe kościoły z okresu średniowiecza, od października do maja każdego roku w ramach programu "sprawiedliwości klimatycznej", który ma na celu wyeliminowanie wykorzystania paliw kopalnych - informuje portal lifesitenews.com.

Kościół Szwecji zamyka zabytkowe kościoły w chłodniejszych miesiącach roku, aby zrealizować swoje cele klimatyczne.
CZYTAJ DALEJ

Zmarła aktorka Barbara Rylska

2025-01-11 13:56

[ TEMATY ]

śmierć

Karol Porwich/Niedziela

Zmarła aktorka Barbara Rylska - poinformował w sobotę prezes Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) Krzysztof Szuster. "Odeszła wspaniała koleżanka, wielki talent komediowy" - dodał.

Prezes ZASP-u przypomniał, że Rylska była pierwszą "My Fair Lady", w przedstawieniu granym w Teatrze Komedia w latach 60-tych. Zaznaczył, że była bardzo popularną aktorką, którą starsi widzowie i słuchacze mogą pamiętać m.in. z "Podwieczorku przy mikrofonie", czyli audycji radiowej nadawanej m.in. w Programie I Polskiego Radia.
CZYTAJ DALEJ

Strefy wolne od dzieci. Dlaczego normalizujemy takie postawy?

2025-01-12 20:01

[ TEMATY ]

dzieci

Fot.canva

Jako ludzie jesteśmy dziwni. Z jednej strony bowiem mamy możliwości, by robić rzeczy piękne, wzniosłe, bohaterskie, ubogacające świat wokół i świadczące o Bożej iskrze w nas, a z drugiej – jesteśmy zdolni do robienia największych głupot, od których „ręce opadają” i wkładania sobie samym „kijów w szprychy”.

Kiedy zajrzymy do Księgi Rodzaju i sprawdzimy, jakie były pierwsze słowa Pana Boga do człowieka, z zaskoczeniem możemy przeczytać, że powiedział On: „Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną” (Rdz 1,28). Rozumiecie – Bóg stworzył niebo i ziemię, puścił w ruch planety, porozpalał gwiazdy, poukładał je w galaktyki, powtykał gdzieniegdzie czarne dziury, rozpędził komety, plotąc za nimi warkocze, napełnił wodą zagłębienia na Ziemi i wybrzuszył Himalaje, potem stworzył rośliny i zwierzęta, tchnąc w nie życie, a na końcu człowieka, ukoronowanie stworzenia. Kosmiczny spektakl życia.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję