W Stanach Zjednoczonych regularnie wzrasta liczba aktów wandalizmów wymierzonych w katolickie miejsca kultu. Sytuacja jest na tyle poważna, że episkopat włączył ten temat do obchodów dorocznego tygodnia wolności religijnej.
Według kościelnych danych od maja ubiegłego roku doszło do 75 aktów agresji. W co drugim przypadku było to zniszczenie figury świętego, a w co szóstym podpalenie. Najnowsze dane federalne dotyczą roku 2019 i mówią o 66 zgłoszonych przypadkach agresji. Choć ataków na katolickie miejsca kultu przybywa, to i tak jest ich zdecydowanie mniej niż tych, których doświadcza wspólnota żydowska w Stanach Zjednoczonych. FBI odnotowały 684 przypadki takich przestępstw.
Choć Kościół jest zaniepokojony wzrostem antykatolickiej agresji, to jednak przyznaje, że niekoniecznie muszą to być przestępstwa z nienawiści. Mogły to być wybryki nastolatków, a może stał za tym ktoś niezrównoważony psychicznie czy pijany – mówi w wywiadzie dla NCR ks. Michael Nolan, proboszcz z parafii w Waltham, gdzie chuligani pozbawili głowy figury Najświętszego Serca Jezusowego i św. Karola Boromeusza.
Z kolei ks. David Cassato z parafii św. Atanazego w Nowym Jorku, gdzie nieznani sprawcy obalili krzyż, zauważa, że ataki na kościoły to przejaw przemian zachodzących w społeczeństwie. Chodzi zarówno o ogólny wzrost przestępczości, jak i sposób, w jaki ludzie się do siebie odnoszą.
W zsekularyzowanym społeczeństwie toczy się walka na idee i wartości. Zadaniem chrześcijan jest tę walkę wygrać – powiedział abp Charles Chaput. Metropolita Filadelfii przygotowuje się do zakończenia swej biskupiej posługi. Zabierając głos na forum międzynarodowego Przymierza w Obronie Wolności zaznaczył, że być może jest to jego ostatnie wystąpienie jako arcybiskupa Filadelfii. We wrześniu skończy bowiem 75 lat i złoży rezygnację.
Świadomy znaczenia, jakie mają w tej sytuacji jego słowa, zachęcił on katolików, by nie rezygnowali z udziału w kształtowaniu życia społecznego i by angażując się w działalność publiczną, pozostali sobą, byli wierni swej wierze. Abp Chaput wspomniał o negatywnych doświadczeniach z katolickimi politykami w USA, którzy podporządkowali się mainstreamowej ideologii. Zrobili naprawdę niewiele dla chrystianizacji amerykańskiej kultury, znacznie się natomiast przyczynili do osłabienia gorliwości zwykłych wiernych – powiedział amerykański hierarcha.
PAVIA, WŁOCHY: Obraz "Cud Nakarmienie tłumu" w kościele Bazyliki San Michele Maggiore autorstwa nieznanego artysty z XX w.
Na kartach ewangelii znajdujemy liczne opisy cudów, których dokonuje Jezus, a później także jego apostołowie. Czy to tylko ładne opowieści, jakiś symbol? Co to w ogóle są cuda?
Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Youcat – katechizm Kościoła katolickiego.
Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Michał Probierz
Holandia po porażce z Hiszpanią w rzutach karnych w ćwierćfinale piłkarskiej Ligi Narodów będzie rywalem Polski w eliminacjach mistrzostw świata 2026. Oprócz aktualnych mistrzów Europy do turnieju finałowego LN awansowały Niemcy, Portugalia i Francja.
W pierwszym spotkaniu - w Rotterdamie - Holendrzy zremisowali 2:2. Taki sam wynik był po 90 minutach rewanżu w Walencji, a po dogrywce 3:3. W serii "jedenastek" lepsi 5-4 okazali się gospodarze.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.