Reklama
Jeszcze Polska nie zginęła... zaśpiewamy nasz hymn narodowy w dniu Święta Niepodległości 11 listopada.
Przypomnijmy listopadowe dni 1918 r.
... Kończy się władza zaborców. Kraków i Cieszyn już uwolnione przez polskie oddziały. 1 listopada Ukraińcy z pomocą austriacką opanowują Lwów. Polacy przystępują do walki o ukochane miasto. 6 listopada w Lublinie powstaje Tymczasowy Rząd Ludowy. 10 listopada w Poznaniu powstaje Naczelna Rada Ludowa...
10 listopada 1918 r., godz. 7.30 - szary, mglisty poranek. Do Warszawy wraca z magdeburskiego więzienia komendant Józef Piłsudski. Więzień Sybiru, Cytadeli Warszawskiej i Magdeburga, twórca i wódz Legionów i podziemnej Polskiej Organizacji Wojskowej, człowiek, który obudził Polaków z letargu, z tańca chochołów, obudził w Narodzie wolę czynu. "Chłopcy! Naprzód! Na śmierć czy na życie, na zwycięstwo czy na klęski - idźcie czynem wojennym budzić Polskę do Zmartwychwstania!" To słowa komendanta Piłsudskiego do żołnierzy I Brygady, wypowiedziane w sierpniu 1914 r.
11 listopada 1918 r. żołnierze POW uwalniają Stolicę od Niemców. Tymczasem 12 listopada przedstawiciel SDKPiL w Rosji oświadczył: "Czekają nas krwawe walki. W interesie Rosji Sowieckiej jest, byśmy weszli do Polski w sposób zorganizowany". 13 listopada Armia Czerwona zgrupowana w okolicach Witebska i Orszy rozpoczęła marsz na zachód w kierunku nadwiślańskim. 16 listopada Józef Piłsudski w telegramach rozesłanych do rządów państw biorących udział w wojnie i państw neutralnych notyfikował powstanie państwa polskiego.
22 listopada 1918 r. został Naczelnikiem odrodzonego państwa. Tego dnia Polacy wyzwolili Lwów. Wkrótce, 26 grudnia, wybuchło Powstanie Wielkopolskie...
W przeddzień Święta Niepodległości przypomnijmy wiersz Kazimierza Wierzyńskiego. Przywołując poruszającą serce i sumienie refleksję Józefa Piłsudskiego, poeta sięgnął do początku tego wszystkiego, co zaowocowało Listopadem 1918 r.
10 listopada 2002 r. o godz. 17.00, w wigilię Święta Niepodległości, spotkamy się w Auli Redakcji Niedzieli przy ul. 3 Maja 12 na Wieczorze przy świecach, poświęconym poezji i wspólnemu śpiewaniu ocalonych od zapomnienia pieśni i piosenek. Tytuł Wieczoru: Kto ty jesteś? - Polak mały.
Wcześniej - o godz. 16.15 - weźmiemy udział w spotkaniu z Janem Wojciechem Wingralkiem, kierownikiem odbudowy Cmentarza Orląt Lwowskich, autorem książki Tam, gdzie Lwowskie śpią Orlęta..., oraz będziemy na otwarciu wystawy linorytów Adama Panka - Droga Życia. Wstęp wolny.
Jeszcze Polska nie zginęła
Mazurek Dąbrowskiego
Polski hymn narodowy od 15 października 1926 r.
słowa: Józef Wybicki
1797 r. w Reggio w Italii
melodia ludowa z Podlasia
Jeszcze Polska nie zginęła,
Póki my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Marsz, marsz, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski!
Za Twoim przewodem
Złączym się z narodem.
Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami,
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.
Marsz, marsz, Dąbrowski...
Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla Ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.
Marsz, marsz, Dąbrowski...
Niemiec, Moskal, nie osiędzie,
Gdy jąwszy pałasza
Hasłem wszystkich zgoda będzie
I Ojczyzna nasza.
Marsz, marsz, Dąbrowski...
Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany:
"Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany".
Marsz, marsz, Dąbrowski...
Na to wszystkich jedne głosy:
"Dosyć tej niewoli.
Mamy racławickie kosy,
Kościuszkę Bóg pozwoli".
Marsz, marsz, Dąbrowski...