Lek. med. Zbigniew Łebek - kardiolog, prezes Stowarzyszenia "Twoje Serce" - mówi o zagrożeniu schorzeniami serca i układu krążenia
- Anna Wyszyńska: Czy na podstawie badań prowadzonych wśród uczniów klas maturalnych przez lekarzy należących do działającego w Częstochowie Stowarzyszenia "Twoje Serce" można już mówić o stopniu zagrożenia młodych ludzi chorobami serca?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Lek. Med. Zbigniew Łebek: - Wiosną przebadaliśmy ok. 400 osób - uczniów klas maturalnych i okazało się, że w tej grupie najczęściej występującym czynnikiem ryzyka jest otyłość i nadwaga, które dotyczą 10-12 proc. badanych. Drugim problemem było palenie papierosów, do czego przyznało się ok. 10 proc. badanych. Znacznie podwyższony poziom cholesterolu - u niektórych osób nawet w granicach ok. 300 mg/proc. - miało ok. 6 proc. badanych. Mimo młodego wieku co dziesiąta osoba miała co najmniej dwa czynniki ryzyka choroby wieńcowej. Oczywiście, osoby te zostały poinformowane, że powinny się zgłosić do swojego lekarza rodzinnego i podjąć systematyczne leczenie. Zaskoczeniem było dla nas, że badani uczniowie słabo znali zasady diety przeciwmiażdżycowej. Wydaje się, że tak wiele mówi się i pisze na ten temat, a jednak młodzież twierdziła, że diety tej nie zna i nie stosuje. Dlatego po zakończeniu badań młodzi ludzie otrzymywali od nas ulotki z zaleceniami dietetycznymi. Od października kontynuujemy badania w szkołach. Teraz prowadzone są one w znacznie szybszym tempie niż poprzednio. Zbadaliśmy już ok. 400 osób, a do końca roku szkolnego chcielibyśmy przebadać ok. 2 tys. uczniów.
- Na ile zbadana grupa może być reprezentatywna dla całej populacji?
- Te wyniki trzeba traktować jako pewien sygnał. Na razie zbadaliśmy młodzież z kilku liceów. Sądzę, że na uogólnienia i wnioski przyjdzie czas, kiedy przeprowadzimy badania wśród 18-, 19-latków w technikach i zasadniczych szkołach zawodowych. Niemniej już teraz należy przypominać młodym ludziom o zasadach zdrowego stylu życia. Stąd apelujemy do rodziców i nauczycieli o pomoc w walce z nałogiem palenia wśród młodzieży, o pomoc w zachęcaniu do większej aktywności fizycznej i do przestrzegania diety ubogotłuszczowej.
- Profilaktyka jest niezmiernie ważna. Jednak w obecnej sytuacji, kiedy choroby serca są w Polsce główną przyczyną przedwczesnych zgonów, postęp w lecznictwie specjalistycznym jest sprawą palącą.
Reklama
- Na Oddziale Kardiologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie, gdzie pracuję, we wrześniu tego roku rozpoczęliśmy wykonywanie nowego rodzaju zabiegów. Jest to bardzo ważny etap w dziejach naszego oddziału. Nasz konsultant - prof. Lech Poloński, kierownik Kliniki Kardiologicznej w Zabrzu, powiedział, że jest to największe wydarzenie w kardiologii częstochowskiej od kilkudziesięciu lat. Chodzi o zabiegi przezskórnej plastyki naczyń wieńcowych (PTCA), popularnie zwane balonikowaniem naczyń. Ze statystyki wynika, że co roku zabieg ten trzeba wykonać u ok. 200 pacjentów zgłaszających się na nasz oddział. Jest więc niezmiernie ważne, że osoby te nie będą już musiały jeździć do klinik na Śląsku, że zabieg ten będziemy mogli wykonać na miejscu. Mamy, niestety, problemy ze sprzętem, bowiem aparat, na którym pracujemy, jest aparatem starej generacji. Brak nowoczesnego sprzętu może być przeszkodą dla dalszego rozwoju kardiologii inwazyjnej w Częstochowie, zwłaszcza że w dalszym etapie chcielibyśmy leczyć tą metodą chorych z niestabilną chorobą wieńcową i świeżym zawałem serca. Stąd nasze zabiegi o zakup nowego aparatu, prośby do władz miejskich i wojewódzkich, apele do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie naszych starań w sprawie utworzenia ośrodka kardiologii interwencyjnej w Częstochowie. Już raz, wiosną tego roku, otrzymaliśmy od Czytelników Niedzieli wspaniały dar serca w postaci licznych wpłat finansowych na ten cel. Korzystając z okazji, chcę podziękować wszystkim darczyńcom, którzy odpowiedzieli na apel umieszczony w kwietniu br. na łamach Tygodnika. Odpowiedziało na niego wiele osób z całej Polski - osób najprawdopodobniej niezbyt zamożnych, ponieważ wpłaty nie były wysokie. Szczególnie wzruszająca jest jednak wrażliwość na potrzeby innych i zrozumienie naszej idei. Wyrazem naszej wdzięczności będzie Msza św. odprawiona 17 listopada br. o godz. 9.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze przez redaktora naczelnego Niedzieli - ks. inf. Ireneusza Skubisia w intencji tych osób.
- Jak zaawansowane są starania o zakup nowego angiografu?
- Do tej pory udało nam się zgromadzić tylko niewielką część potrzebnej kwoty. Ponieważ jednak zakup nowego angiografu jest dla naszych pacjentów sprawą podstawową, chcielibyśmy ponowić prośbę o włączenie się w zbiórkę funduszy na ten cel. Ośrodek kardiologii interwencyjnej w Częstochowie jest bardzo potrzebny. Mimo że nasza współpraca z klinikami na Śląsku układa się bardzo dobrze, to jednak trzeba wziąć pod uwagę, że placówki te są odległe i dowiezienie tam pacjenta trwa dość długo. W leczeniu zawału czas jest czynnikiem decydującym - o uratowaniu życia często decydują minuty. Dlatego jesteśmy tak mocno zdeterminowani i tak konsekwentnie staramy się o utworzenie ośrodka w Częstochowie.
- Dziękuję za rozmowę.
Wszystkim, którzy chcieliby pomóc w zakupie nowego angiografu dla Oddziału Kardiologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryii Panny w Częstochowie, podajemy numer konta: Stowarzyszenie Pomocy w Zapobieganiu i Leczeniu Chorób Serca "Twoje Serce", ul. Michałowskiego 17, 42-200 Częstochowa, ING Bank Śląski, O. Częstochowa 10501142-2254485481.