"Anioł Pański" z Papieżem
Reklama
27 października br. w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II modlił się w intencji ofiar zamachu terrorystycznego w Moskwie. Zachęcił wiernych do częstego odmawiania w Roku Różańca modlitwy różańcowej, a zwłaszcza do kontemplowania ogłoszonej przed kilku dniami nowej jej części, zawierającej pięć tajemnic dotyczących publicznej działalności Chrystusa.
Oto słowa Ojca Świętego:
"Zbliżamy się do końca października, miesiąca poświęconego świętemu Różańcowi. Jak wiecie, najbliższe miesiące, aż do końca października 2003 r., tworzą specjalny Rok Różańca. Pragnąłem, aby 25. rok mojego pontyfikatu upłynął pod znakiem tej modlitwy.
Najważniejszym motywem ponownej zachęty do odmawiania Różańca jest fakt, że stanowi on ważny środek, pomagający wiernym kontemplować oblicze Chrystusa, do czego zachęciłem na zakończenie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.
Niedoścignionym wzorem chrześcijańskiej kontemplacji jest Najświętsza Maryja Panna. Od chwili poczęcia aż po zmartwychwstanie i wniebowstąpienie Jezusa niepokalane serce Matki nieustannie wpatrywało się w Boskiego Syna spojrzeniem zawsze pełnym adorującego zadziwienia, spojrzeniem przenikliwym, pełnym bólu, rozpromienionym. Każdy chrześcijanin i wspólnoty kościelne patrzą tym maryjnym spojrzeniem, pełnym wiary i miłości, właśnie wtedy, gdy odmawiają Różaniec.
Aby rozwinąć chrystologiczny wymiar Różańca, list apostolski Rosarium Virginis Mariae uzupełnia trzy tradycyjne części: radosną, bolesną i chwalebną o nową część - tajemnice światła, które dotyczą publicznego życia Jezusa. Jak każda prawdziwa modlitwa, Różaniec nie odchodzi od rzeczywistości, lecz pomaga ją przeżyć w wewnętrznym zjednoczeniu z Chrystusem, świadcząc o miłości Boga. Wspomniany dokument zachęca ponadto do odkrycia piękna modlitwy różańcowej w rodzinie. Rodzina, która się modli zjednoczona - pozostaje zjednoczona. Różaniec jest również modlitwą nastawioną na pokój. W Roku Różańca chrześcijanie są wezwani do nieustannego wpatrywania się w Chrystusa - Księcia Pokoju po to, aby w sercach i między narodami przeważały myśli i gesty sprawiedliwości i pokoju.
Szczególnie przyzywamy dziś wstawiennictwa Maryi, tak bardzo umiłowanej przez naród rosyjski, który w ostatnich dniach tak wiele wycierpiał. Modląc się za ofiary ostatnich bolesnych wydarzeń, prosimy Najświętszą Maryję Pannę, aby podobne wydarzenia nigdy się nie powtórzyły. Maryjo, która dajesz nam do ręki modlitwę różańcową, naucz nas odmawiać ją tak, abyśmy w Twojej szkole stali się prawdziwymi ludźmi kontemplacji i świadkami Chrystusa".
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jan Paweł II do Polaków
"W tych dniach będziemy przeżywali uroczystość Wszystkich Świętych i liturgiczne wspomnienie Wiernych Zmarłych. Kiedy nawiedzamy groby bliskich i przyjaciół, w szczególny sposób przeżywamy katechizmową prawdę o rzeczach ostatecznych człowieka: śmierć, Sąd Boży, niebo, czyściec, piekło. Dzisiejsza katecheza poświęcona była Kantykowi z Księgi Izajasza, który właśnie zapowiadał Boży Sąd. Prorok twierdzi, że ten, kto postępuje sprawiedliwie, kto mówi uczciwie, kto odrzuca zyski bezprawne i nie jest skorumpowany, bez obawy może siebie powierzyć Bożej sprawiedliwości. Niech ta świadomość towarzyszy wszystkim rodakom i będzie źródłem nadziei eschatologicznej. Wieczne odpoczywanie racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Wszyscy, na wszystkich cmentarzach Polski i świata".
Audiencja generalna 30 października 2002 r.
Watykan otwiera archiwa Piusa XI
Reklama
Watykan zamierza udostępnić historykom materiały archiwalne dotyczące polityki niemieckiej papieża Piusa XI (1922-39). Znajdą się tam akta Nuncjatury Apostolskiej w Berlinie, którą przez pewien czas kierował Eugenio Pacelli, późniejszy Pius XII. Poinformował o tym 29 października br. w Watykanie Bibliotekarz Rzymskiego Kościoła Świętego - kard. Jorge Mejía.
Kard. Mejía powiadomił jednocześnie, że materiały z czasów pontyfikatu Piusa XII (1939-58) będą udostępnione za trzy lata. Zapowiedział też, że ukażą się na sześciu CD-romach oraz w sześciotomowym wydawnictwie Archiwum Biura Więźniów Wojennych, działającego w latach 1940-46 przy Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.
Kard. Mejía wziął udział w prezentacji nowej strony internetowej Watykańskiej Biblioteki Apostolskiej, która powstała przy współpracy z firmą komputerową Hewlett-Packard Company. Dostępny materiał podzielono na pięć grup: historia i struktura biblioteki, katalog, usługi, skarby biblioteki, varia. Watykański Bibliotekarz podkreślił, że inicjatywa ma na celu z jednej strony ułatwienie dostępu do Biblioteki Watykańskiej, z drugiej - poznanie jej dziejów i zbiorów.
Rozpoczęcie roku akademickiego na uczelniach kościelnych w Rzymie
25 października br. z udziałem Jana Pawła II odbyła się w Bazylice Watykańskiej tradycyjna Msza św. z okazji rozpoczęcia roku akademickiego na wyższych uczelniach kościelnych Rzymu. Przewodniczył jej kard. Zenon Grocholewski - prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, a homilię wygłosił Ojciec Święty.
"Patrząc na Was, Drodzy Bracia i Siostry, myślę z wdzięcznością: oto, Panie, takie jest pokolenie tych, co szukają Twego oblicza (por. Ps 24[23], 6) - powiedział Ojciec Święty. - Czymże bowiem są studia teologiczne, jak nie szukaniem oblicza Boga? Podobnie jest w przypadku innych nauk, wykładanych na Waszych uczelniach, które są niczym innym, jak zapoznawaniem się z rzeczywistością człowieka, Kościoła, historii, w której Bóg objawia samego siebie i swoją niezgłębioną tajemnicę zbawienia".
Nawiązując do perykopy ewangelicznej, Papież podkreślił, że istnieją dwa szczeble poznania: "pierwszy z nich polega na zdolności rozpoznawania wyglądu ziemi i nieba (Łk 12, 56), to znaczy dostrzegania więzi przyczynowo-skutkowych zjawisk natury. Na innym szczeblu, znacznie głębszym, znajduje się umiejętność oceny czasu, w jakim rozwija się historia zbawienia, czasu, w którym Bóg działa i oczekuje współpracy ze strony człowieka".
Ojciec Święty zauważył, że surowa uwaga, jaką w czytanym fragmencie Ewangelii św. Łukasza Chrystus skierował do rzeszy, "doskonale pasuje do naszych czasów, kiedy to ludzkość osiągnęła niezwykłą zdolność analizy i interpretacji zjawisk w sposób, który można nazwać powierzchownym, a jednocześnie stara się unikać głębszych pytań o ostateczny sens, dotyczący życia i śmierci, dobra i zła w historii. (...) Pogardliwy zarzut: Obłudnicy! (Łk 12, 56), jaki pada z ust Jezusa, mówi wyraźnie, że chodzi tutaj nie tylko o brak umiejętności oceny tego, co słuszne, ale także o brak woli przyjęcia Go. Obłuda polega więc na fałszywej wiedzy, która chełpi się posiadaniem wielu wiadomości, ale unika konfrontacji z kwestiami natury religijnej i moralnej" - podkreślił Jan Paweł II. Jego zdaniem, lekarstwem na obłudę jest "stałe przenikanie się tego, co się wie, z tym, czym się żyje, orędzia prawdy otrzymanego w darze wraz z chrześcijańskim powołaniem i konkretnymi postawami indywidualnymi i wspólnotowymi. Innymi słowy - znajomości wiary ze świętością życia".
Przesłanie z okazji święta hinduistów
Jak co roku, z okazji przypadającego 4 listopada święta hinduistów Diwali przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego - kard. Francis Arinze wystosował przesłanie do wiernych tej religii. Podkreśla w nim, że święta religijne "są w pierwszym rzędzie wyrazem pragnienia pokonania mroków przy pomocy światła, zwyciężenia zła dobrem, kłamstwa - prawdą, a śmierci - życiem".
Kard. Arinze zastanawia się, czy technika przyczyniła się do poprawy jakości ludzkiego życia. "Postęp techniki sprawił, że paradoksalnie życie wydaje się bardziej zagrożone aniżeli kiedyś (...). Nowoczesna genetyka stała się narzędziem w rękach człowieka. Może on z niej korzystać bądź jej nadużywać. Człowiek - kuszony wielokrotnie, ażeby stać się manipulatorem życia czy nawet nosicielem śmierci - musi na nowo odkryć swoją fundamentalną rolę w stworzeniu, to znaczy, że został stworzony przez Boga - Bóg zaś jest jedynym Stwórcą wszystkiego, co istnieje". Kardynał przypomina ponadto styczniowe spotkanie przywódców religii w Asyżu, którzy wraz z Papieżem modlili się o pokój na świecie, i jedno z podjętych tam zobowiązań - do wychowywania we wzajemnym szacunku, "tak aby możliwa była pokojowa i solidarna koegzystencja ludzi i narodów". Nigeryjski Kardynał kończy swój list konkluzją: "Na tyle, na ile górę w społeczeństwie wezmą wskazania etyczne i religijne, można będzie mieć nadzieję, że zasada poszanowania życia będzie mieć odzwierciedlenie w postawach i prawodawstwie".