Biskupi Ameryki Łacińskiej przeciw niszczeniu rodziny
W "oświadczeniu z Santo Domingo", ogłoszonym 11 października br. w Watykanie, katoliccy biskupi Ameryki Łacińskiej wezwali wiernych do obrony rodziny, w wielu krajach zagrożonej przez forsowane tam liberalne koncepcje, m.in. takie jak zrównanie w prawach związków homoseksualnych z tradycyjnymi małżeństwami, szczególnie względem możliwości adopcji dzieci. "W chwili obecnej istnieje silny nacisk ideologiczny, nastawiony na stopniowy demontaż społeczeństwa opartego na związku małżeńskim między kobietą a mężczyzną - stwierdza m.in. dokument. - Pod hasłem postępu subtelnymi środkami próbuje się niszczyć podstawowe wartości małżeństwa i rodziny. Dochodzi więc do niszczenia suwerenności i kultury tych narodów, które pragną ochrony rodziny" - piszą biskupi. Biskupi wzywają też do wyrażenia społecznej dezaprobaty wobec prawodawstwa, które skierowane jest przeciwko życiu. Dokument odnosi się także krytycznie do neoliberalizmu w gospodarce, prowadzącego do coraz większego ubóstwa rodzin w Ameryce Łacińskiej.
Oświadczenie zostało przygotowane podczas spotkania delegatów wszystkich Konferencji Biskupów z Ameryki Łacińskiej oraz USA i Kanady, które odbyło się 24 września br. na Santo Domingo.
Protesty przeciw próbom skompromitowania kościoła w Rosji
Reklama
Stolica Apostolska wyraziła stanowczy protest wobec "niegodnych działań mających na celu dyskredytację wspólnoty Franciszkanów Konwentualnych w Moskwie, a przez nich Kościoła katolickiego".
W specjalnej deklaracji, ogłoszonej 14 października br., dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls odniósł się do manipulacji rosyjskich mediów, według których w pomieszczeniach należących do franciszkanów konwentualnych w stolicy Rosji działa obecnie dom publiczny.
Autorka tekstu w moskiewskim dzienniku Komsomolskaja Prawda z 7 października br. świadomie pominęła wiele istotnych faktów. Nie napisała m.in., że franciszkanie, będąc ofiarami oszustwa, od wielu miesięcy próbują z pomocą organów ścigania usunąć organizatorów nierządu z pomieszczeń należących prawnie do duchownych. Mieszkanie będące ich własnością zostało wynajęte osobie prywatnej, która twierdziła, że chce je przeznaczyć na dzieła miłosierdzia. Nie jest wykluczone, że była to prowokacja.
W swoim oświadczeniu w tej sprawie franciszkanie wyrazili przekonanie, że wspomniany artykuł i efekt, jaki miał wywołać, to dalszy ciąg kampanii antykatolickiej, rozpętanej w ostatnich miesiącach w Rosji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Światowe Targi Książki we Frankfurcie
W dniach 9-14 października br. we Frankfurcie n. Menem odbywały się największe na świecie coroczne Światowe Targi Książki. W Targach wzięło udział 6284 wydawców z całego świata, wielu z nich miało swoje stoiska. Przed 11 września 2001 r. w Targach uczestniczyło o ok. 600 wydawców więcej niż obecnie.
W tym światowym gremium dostrzegliśmy stoisko Wydawnictwa "Michalineum" z Polski oraz fotoreportera Grzegorza Gałązkę, autora wielu albumów o Papieżu Janie Pawle II, wydawanych w różnych językach. We Frankfurcie było też stoisko Libreria Editrice Vaticana - wydawnictwa watykańskiego, które już 25 lat uczestniczy w Targach.
A. G.
Włochy
Reklama
W Rzymie rozpoczęto proces beatyfikacyjny sługi Bożego Giovanniego Palatucciego, zasłużonego dla ratowania ofiar faszyzmu. Był on komisarzem policji w należącym przed II wojną światową do Włoch mieście Fiume (dzisiaj Rijeka w Chorwacji) i poniósł śmierć męczeńską w lutym 1945 r. w Dachau, dokąd rok wcześniej zesłali go Niemcy za ratowanie Żydów. Proces beatyfikacyjny toczy się w Rzymie, ponieważ w archiwach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Włoch znajduje się najwięcej dokumentów dotyczących działalności tego policjanta, który "odmówił wyrzeczenia się sumienia i był bohaterem epopei miłosierdzia, która zniweczyła niemieckie łapanki" - jak to podkreślił w czasie uroczystości kard. Camillo Ruini, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch. Dodał, że dzięki działalności Palatucciego miasto Fiume stało się ziemią ratunku dla uciekinierów z całych Bałkanów. Postulator sprawy - kapelan policji ks. Gianfranco Zuncheddu podkreśla, że kandydat na ołtarze troszczył się szczególnie o uchodźców politycznych, ale także o wszystkich potrzebujących.
Wielka Brytania
Trzej duchowni - katolicki, żydowski i islamski - otrzymali wspólnie międzynarodową nagrodę Pokój i Pojednanie, przyznawaną w Coventry w Wielkiej Brytanii. Laureatami zostali: patriarcha łaciński Jerozolimy - abp Michel Sabbah, wiceminister spraw zagranicznych Izraela - rabin Michael Melchior i były minister w Autonomii Palestyńskiej - szejk Tal El Sider. Wyróżnienie przyznano w dowód uznania dla ich wkładu w rozwój pojednania między wyznawcami trzech religii monoteistycznych na Bliskim Wschodzie. Wszyscy trzej laureaci byli współorganizatorami pierwszej konferencji międzyreligijnej, która odbyła się w styczniu br. w Aleksandrii z udziałem zwierzchników religijnych i wysokiej rangi duchownych izraelskich i palestyńskich. W uchwalonej na zakończenie konferencji wspólnej deklaracji podkreślono, że przemocy politycznej nie można usprawiedliwiać względami i argumentami religijnymi. Wezwano zwaśnione narody i strony konfliktów na Bliskim Wschodzie do powstrzymania przemocy, której ofiarami są niewinni ludzie.
Rosja
W Moskwie oficjalnie zaprezentowano informacyjno-analityczną stronę internetową o religii "Portal - Credo. Ru". Portal ten działa już ponad 4 miesiące, przesyłając swój obszerny serwis do wielu redakcji w Rosji i za granicą (m.in. w Polsce). Redaktorem naczelnym portalu jest Aleksandr Sołdatow.
Portal przesyła blok wiadomości i komentarzy dwa razy dziennie; w ramach każdego wydania są liczne rubryki, m.in.: Nowości, Komentarz dnia, Opinie, Myśli, Monitoring mediów (przedruki z prasy bieżącej), Zapowiedzi, Archiwum prasowe (zawierające przedruki artykułów niekiedy sprzed wielu lat, np. z rosyjskiej prasy emigracyjnej nt. życia religijnego w ZSRR czasów Stalina i Chruszczowa). Wiadomości codzienne i niektóre komentarze opatrzone są zdjęciami. Według słów redaktora naczelnego, portal dąży do obiektywnego i bezstronnego przedstawiania wydarzeń. Portal nie jest związany z żadnym z działających na terenie Rosji Kościołów, ale większość podawanych w nim informacji dotyczy Kościoła prawosławnego.
Tydzień na świecie
W Indiach doszło do kolejnego ataku na kościół chrześcijański. "Nieznani sprawcy" napadli podczas nabożeństwa na świątynię w miejscowości Vikhroli w indyjskim stanie Andhra Pradesz, domagając się natychmiastowego zamknięcia kościoła i żądając, by wierni nie przychodzili na nabożeństwa; ranni zostali dwaj wierni.
Premier Wielkiej Brytanii Tony Blair po skandalu w związku z wykryciem siatki szpiegowskiej Sinn Fein w brytyjskim urzędzie ds. Irlandii Płn. zawiesił samorząd w Irlandii Północnej. Zamiast rządu złożonego z protestantów i katolików oraz lokalnego parlamentu Irlandią Północną znowu będą rządzić ministrowie nominowani w Londynie.
Komisja Europejska wystąpiła z propozycją, aby wpisać do przyszłego traktatu o przystąpieniu nowych państw do UE specjalną klauzulę zabezpieczającą Unię przed niedotrzymaniem podjętych przez nie zobowiązań.
Kryzys polityczny w Holandii po upadku rządu premiera Jana Petera Balkenende postawił pod znakiem zapytania rok 2004 jako termin rozszerzenia Unii Europejskiej. Kryzys, który nastąpił na tle rozbieżności w sprawie rozszerzenia UE, doprowadzi najpewniej do nowych wyborów w Holandii, a te mogą przynieść zwycięstwo przeciwnikom szybkiego rozszerzenia UE.
Według doniesień prasy, najnowsze sondaże przeprowadzone wśród mieszkańców Niemiec wskazują, iż chcą oni wycofania z obiegu wspólnej waluty europejskiej euro i przywrócenia marki.
Niemiecki koncern medialny Bertelsmann, właściciel m.in. telewizji RTL, wydawnictw książkowych oraz sieci prasy lokalnej w Polsce, ogłosił raport, w którym przyznaje, że w latach II wojny światowej zarabiał na propagowaniu nazistowskiej ideologii (16 mln nakładu publikacji) oraz korzystał z pracy niewolniczej więźniów III Rzeszy.
Podczas szczytu Wspólnoty Niepodległych Państw w Kiszyniowie Rosja i Ukraina podpisały 30-letnie porozumienie o utworzeniu międzynarodowego konsorcjum ds. zarządzania i rozbudowy ukraińskich gazociągów tranzytowych. Oznacza to, że główny strumień rosyjskiego gazu ziemnego nadal będzie płynąć przez Ukrainę, z pominięciem Polski.
Prokuratura Generalna Ukrainy wszczęła postępowanie karne wobec prezydenta Leonida Kuczmy. Opozycyjni deputowani zarzucili mu m.in. stosowanie zabronionych środków w zwalczaniu przeciwników politycznych i współudział w zamordowaniu opozycyjnego dziennikarza. Jednocześnie opozycyjna Nasza Ukraina powołała specjalny fundusz wsparcia dla prześladowanych przez władze dziennikarzy.
Do najtragiczniejszego w historii Indonezji ataku terrorystycznego, wymierzonego w zachodnich turystów, doszło na wyspie Bali. Jest ok. 200 zabitych, 300 rannych i 200 zaginionych. Najwięcej zginęło Australijczyków, dlatego Canberra najmocniej krytykuje rząd Indonezji za trudną do wytłumaczenia bierność w walce z terroryzmem. Zdaniem ministra obrony Indonezji, zleceniodawcą albo nawet wykonawcą zamachu była al-Kaida. Głównym podejrzanym jest powiązana z nią organizacja Dżemaja Islamija.
Iracki dyktator Saddam Husajn odniósł zdecydowane zwycięstwo w referendum nad przedłużeniem jego kadencji o kolejne 7 lat.