Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Anioł Pański" z Papieżem

Reklama

"Krzyż jest najwyższym wyrazem miłości" - przypomniał Jan Paweł II w przemówieniu poprzedzającym modlitwę Anioł Pański 15 września br. Tradycyjnie, w okresie papieskich wakacji, modlitwa została odprawiona w letniej rezydencji Ojca Świętego w Castel Gandolfo.
Jan Paweł II powiedział:
"Drodzy Bracia i Siostry! Po święcie Podwyższenia Krzyża Świętego, które obchodziliśmy wczoraj, przyszło dzisiaj wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Dwa święta liturgiczne, które wzywają nas do odbycia duchowej pielgrzymki aż na Kalwarię, ponaglają nas, byśmy przyłączyli się do Panny Maryi kontemplującej tajemnicę Krzyża.
Chrześcijaństwo ma w Krzyżu swój główny symbol. Gdziekolwiek Ewangelia zapuściła korzenie, tam Krzyż wskazuje obecność chrześcijan. W kościołach i w domach, w szpitalach, w szkołach, na cmentarzach Krzyż stał się w pełnym tego słowa znaczeniu znakiem kultury, która czerpie z Chrystusowego orędzia prawdę i wolność, ufność i nadzieję.
W procesie sekularyzacji, jaki wyróżnia dużą część współczesnego świata, jest rzeczą istotną jak nigdy, by wierzący utkwili wzrok w tym centralnym znaku Objawienia i zrozumieli jego pierwotne i autentyczne znaczenie.
Również dzisiaj, idąc za nauką starożytnych Ojców, Kościół przedstawia światu Krzyż jako drzewo żywota, z którego można poznać ostateczny i pełny sens każdego indywidualnego życia i całych dziejów ludzkości.
Odkąd Jezus uczynił z niego narzędzie powszechnego zbawienia, Krzyż nie jest już synonimem przekleństwa, lecz przeciwnie - błogosławieństwa. Człowiekowi dręczonemu przez wątpliwości i grzech pokazuje on, że tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, lecz miał życie wieczne (J 3, 16). Jednym słowem, Krzyż jest najwyższym wyrazem miłości.
Dlatego młodzi chrześcijanie niosą go z dumą po drogach świata, zawierzając Chrystusowi wszystkie swoje troski oraz oczekiwania związane z wolnością, sprawiedliwością, pokojem.
U stóp Krzyża Maryja Panna, w sposób doskonały zjednoczona z Synem, dzielić mogła w wyjątkowy sposób głębię bólu i miłości Jego ofiary. Nikt lepiej od Niej nie może uczyć miłowania Krzyża. Pannie Bolesnej zawierzamy młodzież i rodziny, narody i ludzkość całą. W sposób szczególny prosimy Ją o wstawiennictwo za chorych i cierpiących, za niewinne ofiary niesprawiedliwości i przemocy, za chrześcijan prześladowanych za swą wiarę. Chwalebny Krzyż Chrystusa niechaj będzie dla wszystkich zadatkiem nadziei, odkupienia i pokoju".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jan Paweł II do Polaków

Zwracając się do rodaków obecnych na audiencji ogólnej 18 września br., Ojciec Święty zachęcił do śpiewania Nieszporów. "Życzę serdecznie, ażeby śpiew psalmów nieszpornych w Polsce, od pokoleń zakorzeniony, nadal się utrzymywał i rozwijał. Szczęść Boże!".
Jan Paweł II wyraził też radość z perspektywy uniknięcia nowej wojny w Zatoce Perskiej. Jednocześnie wezwał do dalszej modlitwy w intencji pokoju w tym regionie: "Po wichrach wojny, które w ubiegłych dniach groziły wstrząsem na całym Bliskim Wschodzie, nadeszła dobra wiadomość o możliwości podjęcia na nowo przez Irak współpracy ze wspólnotą międzynarodową. Wzywam do kontynuowania modlitwy o to, aby Pan oświecił odpowiedzialnych za narody, otworzył i wspierał spirale dobrej woli i prowadził ludzkość, wystarczająco już udręczoną przez tyle problemów, ku współistnieniu wolnemu od wojny i ucisku przemocy" - powiedział Ojciec Święty.

Wierny świadek nadziei

Kard. François Xavier Nguyen van Thuân (1928-2002)

Nadzieja stała się treścią życia zmarłego 16 września br. w Rzymie kard. Françoisa Xaviera Nguyen van Thuâna, przewodniczącego Papieskiej Rady "Iustitia et Pax". Przez całe swoje kapłańskie życie, z odwagą służąc Kościołowi i drugiemu człowiekowi, był niezłomnym świadkiem nadziei i więźniem komunizmu w Wietnamie.
Urodził się 17 kwietnia 1928 r. w Hue. Powołanie kapłańskie odkrył działając w katolickim ruchu "Krucjaty Eucharystycznej". Wstąpił do seminarium duchownego w Hue, a po jego ukończeniu - 11 czerwca 1953 r. przyjął święcenia kapłańskie. W 1956 r. roku wyjechał do Wiecznego Miasta, gdzie odbywał studia specjalistyczne na Papieskim Uniwersytecie "Urbanianum", które w 1959 r. uwieńczył doktoratem z zakresu prawa kanonicznego. Po powrocie z Rzymu do Wietnamu ks. van Thuân został wykładowcą i rektorem w seminarium. Wielką troską objął sprawę powołań kapłańskich i formacji teologicznej. Papież Paweł VI, dostrzegając jego ogromne zaangażowanie w służbie Kościołowi, udzielił mu święceń biskupich w 1967 r. i mianował go biskupem diecezji Nha Trang na południu Wietnamu. Pełnił także funkcję przewodniczącego Komisji ds. Komunikacji Społecznej i Rozwoju przy Konferencji Episkopatu Wietnamu. Rozumiejąc wielką wagę środków społecznego przekazu, współuczestniczył w zakładaniu katolickiej rozgłośni Azji - Radia "Veritas". Na prośbę papieża Pawła VI od 1971 r. angażował się w prace Papieskiej Rady ds. Świeckich, równocześnie odbywał liczne podróże po świecie, apelując o wsparcie dla katolików w Wietnamie dotkniętych niewolą komunizmu i prześladowaniami. 23 kwietnia 1975 r bp van Thuân został ustanowiony arcybiskupem tytularnym Vadesi i arcybiskupem koadjutorem w Sajgonie w południowym Wietnamie. Jednak gdy w Sajgonie władzę przejęli komuniści, abp van Thuân został aresztowany. Dał świadectwo o tych wydarzeniach w swojej książce Świadkowie Nadziei, która jest owocem rekolekcji watykańskich prowadzonych przez niego w 2000 r. Więziony był przez 13 lat. Przetrzymywano go w różnych "obozach reedukacyjnych". Przez dziewięć lat przebywał w całkowitej izolacji. W tym trudnym okresie chciał też służyć jako biskup powierzonej sobie owczarni. W celi, w więzieniu, nocami spisywał swoje myśli na skrawkach papieru wyrywanych ze starych kalendarzy. Przemycał je z więzienia mały chłopiec, który odwiedzał biskupa każdego dnia. Następnie były one kopiowane ręcznie i rozprowadzane wśród wiernych. Ta szczególna "ewangelia nadziei, ewangelia pisana z więzienia" wydana została w książce Droga Nadziei.
Tak wspomina to sam Autor: "Pewnej nocy oświeciło mnie: "Franciszku, to bardzo proste. Zrób to, co robił św. Paweł, kiedy był w więzieniu: pisał listy do rozmaitych wspólnot". Następnego dnia wcześnie rano zawołałem siedmioletniego chłopca o imieniu Quang, który wracał ze stołówki, i poprosiłem go: "Powiedz twojej mamie, żeby kupiła dla mnie stare kalendarze". Późnym wieczorem, ponownie w ciemnościach, Quang przyniósł mi to, o co go prosiłem, i w ten sposób wszystkie noce października i listopada 1975 r. poświęciłem na pisanie przesłań z więzienia do mojego ludu. Co rano chłopiec przychodził i zabierał do domu zapisane przeze mnie kartki, które następnie przepisywali w wielu egzemplarzach jego bracia i siostry".
21 listopada 1988 r. abp Nguyen van Thuân został formalnie zwolniony z więzienia, ale przez trzy lata przebywał w areszcie domowym w Hanoi, gdzie nie mógł prowadzić żadnej pracy duszpasterskiej. W grudniu 1991 r. władze komunistyczne wydaliły go z Wietnamu i przybył do Rzymu. Tu Ojciec Święty Jan Paweł II 24 listopada 1994 r. mianował go wiceprzewodniczącym Papieskiej Rady "Iustitia et Pax", a 24 czerwca 1998 r. został mianowany jej przewodniczącym na miejsce kard. Rogera Etchegaraya. Na uroczystym konsystorzu 21 lutego 2001 r. abp van Thuân został kreowany i ogłoszony kardynałem.
Kard. François Xavier Nguyen van Thuân był świadkiem cierpiącego Kościoła XX wieku.

Ks. Mariusz Frukacz

Nowy numer "L´´Osservatore Romano"

Ukazał się wrześniowy numer polskiego wydania L´´Osservatore Romano (9/2002), który upamiętnia sierpniową podróż apostolską Ojca Świętego do Ojczyzny. Redakcja poświęca jej w numerze 42 strony. Publikuje przede wszystkim: autoryzowane teksty homilii, przemówień i rozważań Ojca Świętego; słowa powitania i pożegnania skierowane do Jana Pawła II; obszerną kronikę wydarzeń; biografie nowych błogosławionych; artykuły zawierające refleksje po podróży. Zamieszcza również bogaty zestaw kolorowych fotografii, także na wkładce wewnątrz pisma. Jego cena pozostaje bez zmian.
Podróż apostolska Ojca Świętego do Ojczyzny zakończyła się, ale w rzeczywistości trwa nadal. Trwa jako podróż w głąb. Trwa w sercu i w oczach Papieża. Trwa w sercach i w oczach niezmierzonych rzesz Polaków. Nowy numer polskiego wydania L´Osservatore Romano jest dobrym przewodnikiem w tej podróży w głąb, dlatego też nakład wrześniowego numeru został znacznie podwyższony.
Z innych materiałów zamieszczonych w miesięczniku wymienić trzeba przemówienie Ojca Świętego z XVII Światowego Dnia Młodzieży w Toronto (23-28 lipca 2002 r.) i pełną dokumentację tej podróży. Na łamach pisma czytelnik znajdzie również orędzie Jana Pawła II na Światowy Dzień Turystyki, obchodzony 27 września pod hasłem: koturystyka kluczem do właściwego rozwoju. D.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek przewodniczył Pasterce i zainaugurował Rok Święty

2024-12-24 21:39

[ TEMATY ]

jubileusz

papież Franciszek

Rok Święty 2025

czas nadziei

Vatican Media

Papież Franciszek otworzył Drzwi Święte

Papież Franciszek otworzył Drzwi Święte

„Jubileusz, to jest czas nadziei! Zaprasza nas on do ponownego odkrycia radości spotkania z Panem, wzywa nas do duchowej odnowy i zobowiązuje nas do przemiany świata, aby ten czas naprawdę stał się czasem jubileuszu: niech stanie się taki dla naszej matki Ziemi, oszpeconej logiką zysku; niech stanie się taki dla krajów najuboższych, obciążonych niesprawiedliwymi długami; niech stanie się taki dla wszystkich, którzy są więźniami starych i nowych niewoli” - zaapelował Franciszek podczas tradycyjnej „Pasterki” w Wigilię uroczystości Narodzenia Pańskiego w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Wcześniej otworzył Drzwi Święte i w ten sposób zainaugurował obchody Roku Świętego 2025.

„Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi: Bóg stał się jednym z nas, abyśmy się stali jak On, zstąpił między nas, aby nas podnieść i przywieść w objęcia Ojca” - powiedział na wstępie homilii Franciszek.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Świętej Rodziny

[ TEMATY ]

nowenna

Święta Rodzina

Agata Kowalska

Nowenna przed świętem Świętej Rodziny do odmawiania w grudniu lub w dowolnym terminie.

W liście Episkopatu Polski do wiernych z 23.10.1968 r. czytamy: „Dziś ma miejsce święto przedziwne; nie święto Pańskie ani Matki Najświętszej, ani jednego ze świętych, ale święto Rodziny. O niej teraz usłyszymy w tekstach Mszy świętej, o niej dziś mówi cała liturgia Kościoła. Jest to święto Najświętszej Rodziny – ale jednocześnie święto każdej rodziny. Bo słowo «rodzina» jest imieniem wspólnym Najświętszej Rodziny z Nazaretu i każdej rodziny. Każda też rodzina, podobnie jak Rodzina Nazaretańska, jest pomysłem Ojca niebieskiego i do każdej zaprosił się na stałe Syn Boży. Każda rodzina pochodzi od Boga i do Boga prowadzi”.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Bożonarodzeniowe przesłanie abp. Wacława Depo

2024-12-25 13:28

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Boże Narodzenie

Karol Porwich / Niedziela

W tegorocznym przesłaniu na Boże Narodzenie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski przypomina, że przyjście Jezusa oznacza triumf dobra i mocy Bożej nad złem, a także wypełnienie ludzkich serc miłością i nadzieją.

- Dla całego świata nadzieja płynie ze stajenki betlejemskiej. Papież Franciszek ogłaszając Rok Święty zatytułowany „Pielgrzymi Nadziei” wskazuje, że nadzieja jest związana z wiarą, a tam, gdzie jest wiara, tam jest też miłość. Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusa? Nikt. Ani ucisk, ani prześladowanie, ani śmierć, bo po to Jezus stał się człowiekiem, żeby nas zbawić i stał się Bogiem z nami, żeby usensownić naszą drogę życia - wyjaśnia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję