Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Jutro przypada uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Duchowo pielgrzymuję i ja na Jasną Górę, aby tam wypraszać potrzebne łaski dla Kościoła i dla Ojczyzny. Episkopatowi i pielgrzymom przesyłam serdeczne pozdrowienie i błogosławieństwo".

Jan Paweł II ­ papież

Castel Gandolfo, 25 sierpnia 2002 r.

Jan Paweł II do Polaków

Spotkanie z rodakami podczas audiencji generalnej 28 sierpnia br. było niezwykle żywiołowe. "Witam też pielgrzymów z Polski ­ mówił Ojciec Święty. ­ Bogu dzięki, żeśmy uciekli przed deszczem" ­ tradycyjne pozdrawianie zgromadzonych grup przemieniło się w żartobliwy dialog.
Podobnie jak przed tygodniem, Papież zachęcał polskich pielgrzymów do śpiewu: "Czy to śpiewał chór parafialny (r)Awetkič? Zespół tańca ludowego (r)Warszawač ­ ale nie tańczą". Zaśpiewano więc Papieżowi m.in. jego ukochaną Barkę. "Toż więcej jak tydzień, gdy wróciłem z Polski, z Krakowa, z Kalwarii. Bóg zapłać!". Mówiąc po włosku, raz jeszcze Jan Paweł II zwrócił się do Polaków i zacytował okrzyk, jakim pozdrawiano go niedawno w Kanadzie: "John Paul II, we love you", po czym dodał: "A ja mówię: niech im będzie".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Anioł Pański" z Papieżem

Reklama

Jan Paweł II oczekuje, że odbywający się od 26 sierpnia br. w Johannesburgu w RPA szczyt ONZ na temat zrównoważonego rozwoju "wytyczy skuteczne drogi dla całościowego rozwoju człowieka". "Ten rozwój musi obejmować jednocześnie gospodarkę, warunki społeczne i środowiskowe" ­ powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański 25 sierpnia br. w Castel Gandolfo. Oto słowa Ojca Świętego:
"´O głębokości bogactw, mądrości i wiedzy Boga! Jakże niezbadane są Jego wyroki i nie do wyśledzenia Jego drogi! Albowiem z Niego i przez Niego, i dla Niego jest wszystko. Jemu chwała na wieki! Amen´ ( Rz 11, 33. 36). Tym hymnem uwielbienia, przywołanym w dzisiejszej liturgii, św. Paweł kończy pierwszą część swego Listu do Rzymian. Stojąc wobec majestatu Bożej Opatrznoś-ci objawiającej się w stworzeniu i w dziejach, człowiek czuje się bardzo mały. Równocześnie rozpoznaje, że to on jest adresatem przesłania miłości, które wzywa go do odpowiedzialności. Bóg postawił ludzi jako administratorów ziemi, aby strzegli jej i uprawiali; stąd bierze się to, co możemy określić jako ´powołanie ekologiczne´. Dziś, jak w żadnym innym czasie, pilna staje się jego realizacja.
Rozważając dziś tekst apostoła Pawła, myśl biegnie ku światowemu spotkaniu na Szczycie na temat zrównoważonego rozwoju, które jutro rozpoczyna się w Johannesburgu w południowej Afryce. Wszyscy życzylibyśmy sobie, aby obecni na nim liczni przywódcy państw i rządów oraz inni jego uczestnicy zdołali wytyczyć skuteczne drogi dla całościowego rozwoju człowieka, przy uwzględnieniu wymiaru ekonomicznego, społecznego i środowiskowego.
W dzisiejszym świecie, coraz bardziej od siebie współuzależnionym, pokój, sprawiedliwość i troska o rzeczy stworzone muszą być owocem solidarnego wysiłku wszystkich na rzecz wspólnego dobra".
Następnie Ojciec Święty pozdrowił wszystkich pielgrzymów obecnych w Castel Gandolfo, zawierzył ich Matce Bożej i udzielił apostolskiego błogosławieństwa. "Tydzień temu była Msza św. w Krakowie na Błoniach" ­ powiedział, zwracając się do pielgrzymów z Polski. " Alleluja, słonko świeci, do Papieża przyszły dzieci" ­ skandowali Polacy, dodając: "Zapraszamy, już czekamy". Ojciec Święty długo i z radością przysłuchiwał się śpiewom, po czym sam zaintonował Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo, i powiedział: "Jutro przypada uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Duchowo pielgrzymuję i ja na Jasną Górę, aby tam wypraszać potrzebne łaski dla Kościoła i dla Ojczyzny. Episkopatowi i pielgrzymom przesyłam serdeczne pozdrowienie i błogosławieństwo" .

Rozpoczyna się proces beatyfikacyjny Jana Pawła I

26 sierpnia br., w 24. rocznicę wyboru Jana Pawła I na papieża, w jego rodzinnej diecezji Belluno na północy Włoch rozpoczęto wstępną procedurę, niezbędną do rozpoczęcia jego procesu beatyfikacyjnego. Poinformował o tym w czasie uroczystej liturgii w miejscowej katedrze bp Vincenzo Savio, ordynariusz diecezji, z którą późniejszy papież związany był przez 46 lat.
Jan Paweł I ­ Albino Luciani uważany jest w regionie Veneto za świętego. Jego czciciele masowo pielgrzymują do miejscowości Canale D´Agordo, w której przyszedł na świat. Mówi się o cudach i łaskach za jego wstawiennictwem.
Komentując decyzję diecezji w Belluno, Luigi Accattoli na łamach Corriere della Sera przypomina, że poprzednik Jana Pawła II był człowiekiem niezwykle skromnym i nieśmiałym. Jego wybór na papieża z radością powitali ludzie prości, z rezerwą natomiast ­ intelektualiści katoliccy.
Albino Luciani urodził się 17 października 1912 r. w Forno di Canale d´Agordo w północnowłoskiej diecezji Belluno. Święcenia kapłańskie przyjął 7 lipca 1935 r. i pracował w swej rodzimej diecezji, m.in. był wicerektorem miejscowego seminarium duchownego (do którego wcześniej sam uczęszczał), a w latach 1954--58 ­ wikariuszem generalnym diecezji. 15 grudnia 1958 r. Jan XXIII mianował go biskupem diecezji Vittorio Veneto (sakrę otrzymał 27 grudnia tegoż roku). Jako biskup uczestniczył w Soborze Watykańskim II. Dokładnie 11 lat później, 15 grudnia 1969 r., Paweł VI powołał go na urząd patriarchy Wenecji, a na konsystorzu 5 maja 1973 r. włączył w skład Kolegium Kardynalskiego. Na konklawe 26 sierpnia 1978 r. kardynałowie wybrali go nowym papieżem. Jako pierwszy z dotychczasowych papieży przybrał dwa imiona ­ Jana i Pawła, chcąc w ten sposób złożyć hołd swym dwóm poprzednikom: Janowi XXIII i Pawłowi VI. Również jako pierwszy od wieków następca św. Piotra zrezygnował z uroczystej koronacji, a swój urząd objął podczas oficjalnej inauguracji 3 września 1978 r. Zmarł nagle 28 września 1978 r., po 33 dniach pontyfikatu.

Przedstawiciele Watykanu na konferencji w Johannesburgu

Na odbywającym się od 26 sierpnia br. w Johannesburgu (RPA) Światowym Szczycie Ziemi Stolicę Apostolską reprezentuje 7-osobowa delegacja ze stałym obserwatorem Watykanu przy nowojorskiej siedzibie ONZ ­ abp. Renato Martino.
Z wielkim zainteresowaniem przyjęto na Szczycie publikację Watykańskiego Wydawnictwa (Libreria Editrice Vaticana), zatytułowaną Od Sztokholmu do Johannesburga, zawierającą najważniejsze dokumenty Kościoła w dziedzinie ochrony środowiska. Pierwszym z nich jest soborowa Konstytucja Lumen gentium, a najnowszym ­ Deklaracja o współpracy w dziedzinie ochrony środowiska między Kościołem katolickim a prawosławnym, podpisana niedawno w Wenecji.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Funkcjonariusze ABW ponownie przeszukali mieszkanie rodziców ks. Michała Olszewskiego

2025-01-17 07:21

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

YouTube.com

Funkcjonariusze ABW dokonali przeszukań u przedsiębiorców współpracujących z Fundacją Profeto. To sytuacja bez precedensu – tak mec. Krzysztof Wąsowski ocenia akcję ABW, która przeprowadziła przeszukania u przedsiębiorców współpracujących z Fundacją Profeto. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ponownie przeszukali też miejsce zamieszkania rodziców ks. Michała Olszewskiego - informuje Radio Maryja.

Obrońca kapłana, mec. Krzysztof Wąsowski, potwierdził informacje portalu wPolityce.pl na ten temat. Powiedział, że cała akcja rozpoczęła się o godz. 6.00 rano na polecenie Prokuratury Krajowej.
CZYTAJ DALEJ

MEN zapowiada odstąpienie od niektórych regulacji godzących w uczniów uczęszczających na religię

2025-01-17 07:54

[ TEMATY ]

katecheza

religia

PAP/Radek Pietruszka

Barbara Nowacka

Barbara Nowacka

Trwają prace nad rozporządzeniem Ministra Edukacji, którego projekt przewiduje ograniczenie liczby lekcji religii do jednej tygodniowo oraz narzuca dyrektorom szkół konieczność umieszczania religii przed rozpoczęciem obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym dniu lub po ich zakończeniu - informuje Ordo Iuris.

W październiku ubiegłego roku Instytut Ordo Iuris opublikował analizę poświęconą projektowi rozporządzenia Ministra Edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach w wersji z 30 września 2024 r. (numer w wykazie prac legislacyjnych Ministra Edukacji – 38). Osobny dokument z uwagami został złożony przez Instytut również w ramach konsultacji publicznych dotyczących rozporządzenia.
CZYTAJ DALEJ

"Czy wierzysz w to?" - rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

2025-01-17 14:37

[ TEMATY ]

ekumenizm

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem "Czy wierzysz w to?" (J 11,26), przebiegać będzie rozpoczynający się jutro Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tym razem modlitwy i rozważania zostały przygotowane przez wspólnotę monastyczną Bose w północnych Włoszech. Hasło wydarzenia i tematyka rozważań jest związana z przypadającą w tym roku 1700. rocznicą Soboru Nicejskiego oraz ze sformułowanym podczas tego wydarzenia Credo, które jest wyrazem wspólnej wiary chrześcijan.

Ks. Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu przypomniał, że Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan miał swój początek w roku 1908. Nawiązując do 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego, który odbył się w 325 roku zaznaczył, że owocem tego soboru jest pierwsza część znanego nam z Symbolu Wiary - Wyznania Wiary, czyli Credo Nicejskiego, którego drugą część dopracował kolejny sobór w Konstantynopolu w 381 roku.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję