Reklama

Niedziela Lubelska

Potrzeba świadków. Jubileusz w Kawęczynie

Archiwum parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W liturgiczne wspomnienie św. Antoniego Padewskiego, 13 czerwca 1921 r., w nowo postawionej świątyni w Kawęczynie została odprawiona pierwsza Msza św. Tak rozpoczęła swą pracę duszpasterską powołana do istnienia nowa parafia. W stulecie tych wydarzeń na uroczystej Eucharystii zgromadzili się parafianie, by podziękować Bogu za dar kościoła i wspólnoty. Choć pogoda tego dnia nie sprzyjała, wdzięcznej radości ludzkich serc dla Pana Boga nic nie zdołało przyćmić.

Przed Mszą św. Orkiestra Dęta z Domu Kultury w Trawnikach zagrała „Barkę”. Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył bp Mieczysław Cisło, koncelebrowali m.in. proboszcz ks. Edward Duma, dziekan ks. Stanisław Duma i rodak ks. Mariusz Wójcik. Na Liturgii były obecne władze gminy i dyrekcja Zespołu Szkół w Bystrzejowicach I. Wyjątkowym gościem był Antoni Król, emerytowany organista, który na chórze przy organach spędził 58 lat. Nie zabrakło pocztów sztandarowych Ochotniczej Straży Pożarnej i Zespołu Szkół w Bystrzejowicach.

Pierwsza Msza św.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

14 maja 1920 r. na ręce ówczesnego proboszcza piaseckiego wpłynęło od bp. Mariana Fulmana pismo: „Wiadomość o zamierzonej budowie świątyni w Kawęczynie przyjąłem z wielką radością i przesyłam komitetowi oraz księdzu proboszczowi i przyszłym parafianom serdeczne błogosławieństwo z gorącymi życzeniami, aby zamiary swoje najpomyślniej doprowadzili do skutku”. - A więc zaczęło się - zapisane przed stu laty słowa przypomniał ksiądz proboszcz. Drewniany kościółek zakupiono wiosną 1920 r. od parafii w niedalekim Siedliszczu. Gospodarze zwieźli go w częściach na 38 furmankach. Budowa trwała prawie rok. Nie zachowały się żadne zapiski z 13 czerwca 1921. Najstarsi parafianie znają z ustnych przekazów swoich mam, że tego dnia warunki jeszcze były dość surowe. Był tylko jeden ołtarz do odprawiania Mszy, a na podłodze klepisko wyrównane piaskiem.

Misjonarz Europy

W homilii bp Mieczysław Cisło odniósł się do patrona dnia i jednocześnie drugiego patrona świątyni, św. Antoniego Padewskiego. Wezwał zebranych do odważnego dawania świadectwa wierze. - Św. Jan Paweł II mówił, że święci się nie starzeją. Święci są wciąż nauczycielami naszej wiary. Ich świadectwo świadczy o działaniu Boga - podkreślił. Święty patron odpowiedział na Boże wezwanie w niełatwych czasach zawirowań XIII wieku. - Św. Antoni był niezwykle utalentowanym człowiekiem. Miał przyszłość, studia uniwersyteckie, ale Chrystus dobijał się do jego serca. W tamtych czasach bogatemu i wykształconemu nie było łatwiej oddać Chrystusowi swoje życie niż dzisiaj. Też były pokusy użycia świata, ale on oddał swoje życie - przypomniał ksiądz biskup. Początkowo Antonii został kanonikiem laterańskim, ale po wieści o śmierci franciszkanów w Afryce zapragnął uzupełnić ich szeregi. Niesprzyjające prądy zawiodły statek do Włoch. On odczytał to, że ma być misjonarzem Europy. Wstąpił do franciszkanów; wędrował po Europie i przemawiał na rynkach.

Potrzeba świadków

Reklama

Mówiąc o konieczności dawania świadectwa, bp Cisło wskazał na postawę niektórych prezydentów Stanów Zjednoczonych, którzy „w swoim społeczeństwie które nie jest tak zlaicyzowane jak Europa, mają odwagę mówić publicznie o Bogu”. - Potrzeba świadków również w naszym życiu społecznym - podkreślił. Przypomniał mocne słowa Mike’a Pence’a wygłoszone w lutym 2019 r. w Warszawie, w których „zarysował prawdziwie chrześcijańską teologię historii. Mówił rzeczy, których niestety nie jest w stanie wydusić z siebie żaden inny europejski przywódca. Żaden ważny unijny polityk nie odważyłby się powiedzieć, że Panem historii jest Bóg, że utrata wiary pociąga za sobą życiową katastrofę, że wolność człowieka musi być osadzona na fundamencie prawa Bożego, Dekalogu; że naród i państwo odgrywają osobną rolę w planach Opatrzności. Wynika z tego, że chrześcijański polityk ma obowiązki nie tylko wobec wyborców i elektoratu, lecz także przede wszystkim wobec Boga. Czy nie zastanawiają te słowa? A on dalej mówi: Gdyby mi kazano po krótce wskazać główną cechę XX w. w Europie, nie mógłbym znaleźć nic bardziej precyzyjnego niż to: człowiek zapomniał Boga. Ci, którzy chcieli przeobrazić świat nie mieli jednak ostatniego słowa. Wcześniej mówił o oporze wobec jarzma komunistycznego”.

Ksiądz biskup podkreślił, że warto te słowa przywoływać nie dlatego, że są odkrywcze, ale dlatego, że padają z ust człowieka wpływowego. Tak jeszcze do niedawna patrzono na sprawy świata również w Europie. Słowa amerykańskiego, dziś byłego, wiceprezydenta, pokazują, że „chrześcijaństwo jako siła społeczna niecałkiem zginęło”. - Niezależnie od tego, co przedstawiają przedstawiciele wielkich mediów lewicowych, Boga nie dało się wypchnąć z historii świata. Jest nadal jej Panem i wciąż można o tym usłyszeć od najważniejszych przywódców świata. My, Polacy, też mamy naszą misję europejską: głoszenie światu wiary - podkreślił bp Cisło.

Wczoraj i dziś

Biskup Cisło podziękował parafianom za ich wierność Kościołowi i dbanie o kościół parafialny. - Dziś, kiedy świętujemy stulecie parafii, tyle pokoleń przeszło przez tę świątynię. Jesteśmy wdzięczni tym, którzy tworzyli początki parafii i wznosili ściany tej świątyni, przenosząc ją, zakupioną w sąsiedniej parafii. A wiemy, że to było nadrabianie trudnego okresu zaborów, kiedy przez ponad 120 lat nie można było wznosić kościołów, wręcz były niszczone. Nie można było po polsku nabożeństw odprawiać, ale Kościół był jedyną ostoją polskości - przypomniał. Następnie mówił o wyludnianiu się wschodniej strony diecezji. - Niedługo kościoły zostaną gdzieś na pustym polu, bo miejscowości wymierają. Wasza parafia ma przyszłość. Tętni życiem wiary - gratulował. Pasterz zachęcił zebranych, zwłaszcza rodziny, by odważnie dawały świadectwo wierze i przekazywali ją nowym pokoleniom, a to będzie też rodzić nowe powołania. - Potrzeba wielkiej modlitwy o kolejne powołania, bo tam, gdzie jest wiara, miłość Boga i Kościoła, gdzie jest modlitwa, o którą woła Jezus, tam jest łaska powołania - powiedział. - Dziękujmy Bogu za miniony czas, dziękujmy Bogu za ludzi głębokiej wiary, którzy widzieli potrzebę parafii i tej świątyni. Dziękujmy Bogu za waszych rodziców i dziadków, którzy wam przekazali wiarę. Módlmy się, żeby skarb wiary był dalej przekazywany młodemu pokoleniu - zaapelował.

W darach ołtarza został przedstawiony obraz św. Józefa oraz nowe lichtarze, dar władz dla parafii. Na zakończenie przy wystawionym Najświętszym Sakramencie została odśpiewana Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa i uroczyste Te Deum. Szalejąca burza uniemożliwiła przejście dziękczynnej procesjo wokół kościoła.

2021-06-22 12:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Grzegorz Wielki, papież i doktor Kościoła

Wikipedia.org

Grzegorz I znany też jako Grzegorz Wielki

Grzegorz I
znany też jako
Grzegorz Wielki

Jeden z najwybitniejszych papieży i filarów średniowiecznej kultury, znakomity duszpasterza, doktor Kościoła Zachodniego, reformator liturgii i postać, z którą legendarnie wiąże się określenie „chorał gregoriański”.

Grzegorz urodził się w 540 r. w Rzymie. Piastował różne urzędy cywilne, aż doszedł do stanowiska prefekta Rzymu. Po czterech latach rządów opuścił to stanowisko i wstąpił do benedyktynów. Własny dom zamienił na klasztor. Ten czyn zaskoczył wszystkich – pan Rzymu został ubogim mnichem. Dysponując ogromnym majątkiem, Grzegorz założył jeszcze 6 innych klasztorów. W roku 577 papież Benedykt I mianował Grzegorza diakonem, a w roku 579 papież Pelagiusz II uczynił go swoim przedstawicielem, a następnie osobistym sekretarzem. Od roku 585 był także opatem klasztoru. Wybór na papieża W 590 r. zmarł Pelagiusz II. Na jego miejsce jednogłośnie przez aklamację wybrano Grzegorza. Ten w swojej pokorze wymawiał się. Został jednak wyświęcony na kapłana, następnie konsekrowany na biskupa. W tym samym 590 r. nawiedziła Rzym jedna z najcięższych w historii tego miasta zaraza. Papież Grzegorz zarządził procesję pokutną dla odwrócenia klęski. Podczas procesji nad mauzoleum Hadriana zobaczył anioła chowającego wyciągnięty, skrwawiony miecz. Wizję tę zrozumiano jako koniec plagi. Pracowity pontyfikat Pontyfikat papieża Grzegorza trwał 15 lat. Codziennie głosił Słowo Boże. Zreformował służbę ubogich. Wielką troską otoczył rzymskie kościoły i diecezje Włoch. Był stanowczy wobec nadużyć. Ujednolicił i upowszechnił obrządek rzymski. Od pontyfikatu Grzegorza pochodzi zwyczaj odprawiania 30 Mszy św. za zmarłych – zwanych gregoriańskimi. Podziel się cytatemPrzy bardzo licznych i absorbujących zajęciach publicznych Grzegorz także pisał. Zostawił po sobie bogatą spuściznę literacką. Święty Grzegorz zmarł 12 marca 604 r. Obchód ku jego czci przypada 3 września, w rocznicę jego biskupiej konsekracji. Średniowiecze przyznało mu przydomek Wielki. Należy do czterech wielkich doktorów Kościoła Zachodniego.
CZYTAJ DALEJ

Francja: Pożar w kościele w Saint-Omer

2024-09-03 14:01

[ TEMATY ]

Francja

X Visegrád 24 zrzut/w tle: Canva

Spłonęła dzwonnica kościoła Niepokalanego Poczęcia w Saint-Omer we Francji. Ogień wybuchł o czwartej nad ranem i rozprzestrzeniał się po nawie bocznej i głównej, szybko docierając do dachu i dzwonnicy. Mimo interwencji z udziałem niemal stu strażaków, po godzinie konstrukcja dzwonnicy zawaliła się - czytamy w "Le Parisien".

Another church has burnt down in France.Last night, the church of the Immaculate Conception in Saint-Omer was completely destroyed in a blaze.The church was located near Calais and Dunkirk in northern France.� pic.twitter.com/4oDBZnLWCT
CZYTAJ DALEJ

Klucz do zrozumienia świata w nowej książce Wojciecha Reszczyńskiego

2024-09-04 11:07

[ TEMATY ]

Biały Kruk

Mat.prasowy

W czasach, gdy z każdej strony słyszymy o niesłychanym postępie – w medycynie, technice, czy eksploracji kosmosu – równocześnie doświadczamy narastającej fali fałszywego postępu, który zamiast prowadzić ku lepszej przyszłości, cofa nas do epoki pogaństwa, odrzuca Boga, niszczy sumienia i wyśmiewa moralne zasady.

Dechrystianizacja idzie w parze z naciskami wszechmocnych mediów, ograniczających edukację i wynarodowienie. W konsekwencji stajemy się niewolnikami korporacji, członkami utopijnych systemów, które degradują człowieka do roli beznarodowego niewolnika, zawsze podłączonego do małego ekraniku, z którego płyną nakazy bezbożników i cyników.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję