Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół nieustannie wystawiany jest na próbę. Orędzie, jakie stale płynie do niego od świętych apostołów Piotra i Pawła, jest jasne i wymowne: z łaską Bożą w każdej sytuacji człowiek może stać się znakiem zwycięskiej mocy Boga. Dlatego nie powinien się bać. Kto pokłada ufność w Bogu, uwolniony od wszelkiego strachu, doświadcza krzepiącej obecności Ducha nawet, i szczególnie, w momentach próby i cierpienia.

Jan Paweł II

(Z homilii podczas Mszy św. sprawowanej w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła - 29 czerwca 2002 r.)

Jan Paweł II do Polaków

Wychwalanie potęgi Boga Stwórcy zawarte w Psalmie 93 [92] było tematem katechezy papieskiej podczas audiencji generalnej 3 lipca br. w Auli Pawła VI w Watykanie. Było to kolejne nauczanie z rozpoczętego ponad rok temu cyklu rozważań o modlitwie brewiarzowej Kościoła. Po wygłoszeniu katechezy i streszczeniu jej w kilku językach Papież pozdrowił pielgrzymów z różnych krajów. Biorącym licznie udział w audiencji generalnej grupom z Polski, a także z emigracji Jan Paweł II podziękował za obecność i śpiewy i odwzajemnił się życzeniem: " Dobrych wakacji dla wszystkich!".

"Anioł Pański" z Papieżem

Reklama

Jak w każde święto kościelne, również 29 czerwca, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Jan Paweł II spotkał się w południe z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. Swe rozważanie przed modlitwą poświęcił patronom Wiecznego Miasta. Oto tekst przemówienia papieskiego:
"Obchodzimy dzisiaj uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, ´kolumn i fundamentu państwa Bożego´, którzy ´złączeni męczeństwem, przypieczętowali krwią przepowiadanie Ewangelii´ (Liturgia Godzin) . Raduje się szczególnie Rzym, który ma zaszczyt mieć ich za patronów.
Najserdeczniejsze pozdrowienie kieruję do wszystkich pielgrzymów, przybyłych na to radosne święto i zapraszam ich do udziału we Mszy św., której, jak Bóg da, przewodniczyć będę dziś po południu o godz. 18.00 tu, na Placu św. Piotra.
W tym dniu, tak znaczącym, myślę szczególnie o Was, drodzy wierni diecezji rzymskiej, oraz o wszystkich, którzy mieszkają w tym mieście. Składam życzenia wszystkim, którzy noszą imię Piotra i Pawła, i dla każdego proszę ich niebieskich Patronów o dar pokoju i chrześcijańskiej pomyślności.
Rzymie, bądź wierny swej chrześcijańskiej godności! Światło Ewangelii niczego nie ujmuje rozlicznym składnikom Twoich chwalebnych dziejów. Owszem, wszystkie je sprowadza do ich najwyższego sensu: torować drogę Chrystusowi, zbawieniu ludzkości. W misji tej niechaj Cię wspierają zawsze święci Piotr i Paweł; niech Ci towarzyszy Najświętsza Maryja, Salus Populi Romani, do której z nabożną ufnością się teraz zwracamy".
O potędze modlitwy chrześcijańskiej mówił Jan Paweł II w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański w niedzielę 30 czerwca na Placu św. Piotra w Watykanie. Nawiązując do obchodzonej poprzedniego dnia uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła i czytanych wtedy słów z Dziejów Apostolskich o modlitwie Kościoła za uwięzionego Piotra, Ojciec Święty podkreślił, że sam też odczuwa siłę modlitwy całego Kościoła w swej intencji i pragnie wszystkim za nią podziękować.
"Każdego dnia doświadczam tego, że moją posługę wspiera nieustanna modlitwa Ludu Bożego: tak wiele nieznanych mi, ale bliskich memu sercu osób, które ofiarowują Panu swe modlitwy i swe ofiary według intencji papieża. W chwilach największych trudności i cierpień ta siła duchowa jest cenną pomocą i głęboką radością" - powiedział Jan Paweł II. Zapewnił wiernych Rzymu i całego świata, że stale potrzebuje tej modlitwy, bez której nie mógłby odpowiedzieć na słowa Pana, skierowane do Szymona Piotra: "Wypłyń na głębię!".
Ojciec Święty przypomniał też, że obaj Apostołowie po przezwyciężeniu licznych prób, łącznie ze śmiertelnymi, dzięki pomocy Bożej mogli wypełnić swoją misję apostolską tu, w Rzymie, gdzie tak wiele śladów przywołuje ich pamięć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Watykan zaaprobował statut Drogi Neokatechumenalnej

Stolica Apostolska zaaprobowała statut Drogi Neokatechumenalnej, działającego od blisko czterdziestu lat jednego z bardziej popularnych ruchów w Kościele katolickim. Odpowiedni dekret w tej sprawie wydała 28 czerwca br. Papieska Rada ds. Świeckich. Z rąk przewodniczącego Rady kard. Jamesa Stafforda dekret przyjął inicjator ruchu - Francisco ( Kiko) Arguello, któremu towarzyszyła grupa czterdziestu katechetów oraz ks. Mario Pezzi.
Jak poinformowano w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej, o zatwierdzenie statutu Drogi Neokatechumenalnej prosiło Papieża wielu biskupów z całego świata.
Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej wspólnota, założona w 1964 r. w Hiszpanii, otrzymała strukturę prawną w łonie Kościoła katolickiego. Droga Neokatechumenalna obecna jest w ponad 100 krajach świata i liczy ponad 15 tys. wspólnot. W Polsce działa w 35 diecezjach i liczy ok. 800 wspólnot.

Polskie pielgrzymowanie

Od pewnego czasu docierają do nas spekulacje dotyczące końca obecnego Pontyfikatu. Wielu pyta wprost: "Ustąpi czy nie ustąpi?" . Niektórzy nawet "piszą" scenariusz wydarzeń, jakie miałyby doprowadzić do pierwszego konklawe w trzecim tysiącleciu. I na pewno niejednego zaskoczy, co przyniesie jutro, co dokona się dzięki Bożej Opatrzności.
A główny bohater tych światowych spekulacji, dotknięty signum przemijania i cierpienia, wiernie podejmuje trud pasterskiej posługi. Niestrudzenie przypomina światu o najważniejszej sprawie - prymacie Boga w ludzkich dziejach i w życiu każdego człowieka. Z trudem idzie i głosi Dobrą Nowinę całemu światu; odbywa kolejne pielgrzymki... W planach ma również pasterskie odwiedziny Ojczyzny. Kolejne - po siedmiu dotychczasowych pielgrzymkach do Polski.
W pielgrzymkach tych uczestniczyliśmy na różne sposoby. Niektórzy podążali za Pielgrzymem z Watykanu, udając się w te miejsca, które znalazły się w planie papieskiej wizyty. Inni towarzyszyli mu, korzystając z dobrodziejstwa radia i telewizji. Bezpośrednio po pielgrzymce do naszych rąk docierały teksty papieskich rozważań, od tych zamieszczanych w prasie - po piękne wydawnictwa książkowe i albumowe.
Jakież w nich bogactwo treści! Warto do nich wracać i niejako na nowo odkrywać głęboki sens papieskich słów. Warto. Czy jednak to czynimy? Czy jedynie pozostały piękne wspomnienia, pamiątkowe zdjęcia, może nawet z samym Ojcem Świętym... Dziś, gdy z radością i wielką nadzieją myślimy o kolejnej papieskiej pielgrzymce do naszego kraju, do jego kraju, warto się nad tym zastanowić. Warto powrócić do słów i treści papieskiego przesłania do Rodaków.

Ks. Ireneusz St. Bruski

Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Watykanie

Zgodnie z tradycją, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła Jan Paweł II wręczył podczas Mszy św. w Watykanie paliusze mianowanym w ostatnich 12 miesiącach arcybiskupom metropolitom. Otrzymało je 28 metropolitów, m.in. Stanisław Gąde-cki z Poznania i Tadeusz Kondrusiewicz z Moskwy. Na plac przed Bazyliką Watykańską przybyły też delegacje prawosławne: Patriarchatu Ekumenicznego i po raz pierwszy - z Bułgarii.
Pierwszej z nich przewodniczył metropolita Belgii i egzarcha Holandii i Luksemburga Pantelejmon, a bułgarskiej - metropolita tego Kościoła dla Europy Środkowej i Zachodniej Symeon.
Paliusze - symbol więzi metropolitów z Następcą św. Piotra - wręczał sam Papież, a Mszę św. odprawił sekretarz stanu kard. Angelo Sodano.
W homilii Ojciec Święty nawiązał do epizodu uwolnienia Piotra przez anioła z jerozolimskiego więzienia. "W ten nadzwyczajny sposób Bóg przyszedł z pomocą swemu apostołowi, aby mógł on kontynuować swoją misję. Misję niełatwą, która pociągała za sobą złożone i trudne itinerarium. Misję, która zakończy się męczeństwem właśnie tutaj, w Rzymie, gdzie również dzisiaj grób Piotra jest celem pielgrzymek ze wszystkich stron świata" - powiedział Papież.
Przypomniał też dzieje Szawła-Pawła, który "porażony został przez łaskę Bożą na drodze do Damaszku i z prześladowcy chrześcijan stał się apostołem narodów. (...) również Pawłowi przeznaczony był cel w dalekim Rzymie, stolicy cesarstwa, gdzie miał przepowiadać wraz z Piotrem Chrystusa, jedynego Pana i Zbawiciela świata. I on któregoś dnia miał przelać za wiarę krew tutaj, wiążąc na zawsze swe imię z imieniem Piotra w dziejach chrześcijańskiego Rzymu - stwierdził Ojciec Święty. - Z radością Kościół obchodzi dzisiaj wspomnienie ich obu. ´Skała´ i ´Wybrane narzędzie´ spotkali się ostatecznie tutaj, w Rzymie. Tutaj wypełnili swą apostolską posługę, przypieczętowując ją przelaniem krwi".
Zwracając się do arcybiskupów metropolitów, Papież zaznaczył, że "szczególna więź ze Stolicą Apostolską, jaką wyraża paliusz, jest bodźcem do jeszcze intensywniejszego zaangażowania się w poszukiwanie jedności duchowej i pasterskiej dla dobra wiernych, pobudzając w nich poczucie jedności i powszechności Kościoła. Strzeżcie wiernie w sobie oraz w osobach Wam powierzonych tej świętości życia, która jest nadprzyrodzonym darem łaski Pańskiej".

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy”

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Adobe Stock

CZYTAJ DALEJ

Chrześcijaństwo z przeceny

2024-08-22 17:58

[ TEMATY ]

ks. Marek Studenski

Diecezja Bielsko-Żywiecka

Mówi się, że "Nie ma złych wyborów, są tylko lekcje, które pomagają nam dojrzewać" więc dziś o drodze do mądrych wyborów. Czym się kierować by mądrze wybierać? Wyobraźcie sobie wieśniaka, który po trudach pracy na polu zostaje zaproszony do pałacu, gdzie częstują go wyśmienitym ciastem. Zachwycony smakiem, prosi o przepis i przekazuje go swojej żonie, by upiekła takie samo ciasto w domu. Jednak, będąc oszczędna, postanawia zastąpić najważniejsze składniki tańszymi zamiennikami. Efekt? Niezjadliwe ciasto i gorzkie rozczarowanie.

Podziel się cytatem Dziś przyjrzymy się temu, jak wybory, które podejmujemy, wpływają na naszą relację z Bogiem. Czy oddajemy Jezusowi wszystkie klucze do naszego serca? A może zostawiamy jeden mały "gwóźdź", który staje się przyczyną naszej duchowej zguby? Posłuchajmy razem, jakie lekcje płyną z tej opowieści i jak możemy zbliżyć się do pełnego oddania Bogu.
CZYTAJ DALEJ

Norweg Jakob Ingebrigtsen pobił rekord świata w biegu na 3000 m

2024-08-25 16:32

[ TEMATY ]

rekord

PAP/EPA/LAURENT GILLIERON

Za Norwegiem uplasowali się trzej Etiopczycy. Drugi Berihu Aregawi poprawił rekord kraju na 7.21,28. Trzeci był Yomif Kejelcha (7.28,44), a czwarty Telahun Haile Bekele (7.30,97).

Ingebrigtsen w Paryżu został mistrzem olimpijskim w biegu na 5000 m, a w czerwcu triumfował w mistrzostwach Europy w Rzymie na dwóch dystansach - 1500 i 5000 m.(PAP)
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję