Reklama

Z Gwatemali

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Apel o odnowę duchową przed papieską pielgrzymką

Biskupi Gwatemali w specjalnym liście pasterskim zaapelowali do wiernych o modlitwę i duchową odnowę przed zaplanowaną na 29-31 lipca br. pielgrzymką Jana Pawła II do tego kraju. Biskupi proszą, aby wierni wzorowali się na osobie sługi Bożego Pedro de San Jose Betancur, którego Papież kanonizuje podczas wizyty. "Brat Betancur widział prawdziwie potrzebujących, otwierał przed Bogiem swe serce, a jego postępowaniem kierowało miłosierdzie" - napisali m.in. biskupi.
"Spotkanie z Jezusem Chrystusem wymaga porzucenia życia w grzechu, zrzucenia z siebie szat starego człowieka, opętanego przez żądze świata, i przybrania w szaty nowego człowieka - prawego i świętego" - czytamy w liście.

Ponad 60 tys. dzieci pielgrzymowało do Fatimy

W tegorocznej pielgrzymce dzieci do Fatimy uczestniczyło ponad 60 tys. młodych osób. Pielgrzymi modlili się przede wszystkim w intencji pokoju na świecie. "Jesteśmy tutaj, aby prosić Matkę Bożą Fatimską o to, byśmy stali się przyjaciółmi pokoju" - powiedział m.in. w swojej niedzielnej homilii bp Manuel Madureira Dias. Hierarcha przekazał także specjalne błogosławieństwo Ojca Świętego Jana Pawła II dla uczestników pielrzymki. Biskup diecezji Fatima-Leiria Serafim Ferreira e Silva zaapelował do dzieci, aby "tworzyły przyszłość opartą na pokoju" i były bardziej odpowiedzialne w tej kwestii od swoich rodziców.
Według danych policji, która czuwała nad bezpieczeństwem całej pielgrzymki, do sanktuarium w Fatimie przybyło łącznie ponad 300 tys. osób. Bp Ferreira e Silva wyjaśnił, że "najpierw przyjechały dzieci, a później dołączyły do nich rodziny".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Chrześcijanie masowo emigrują z Moluków

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w związku z wieloma niepowodzeniami rządu indonezyjskiego w zapobieganiu konfliktom międzyreligijnym chrześcijanie zaczną masowo opuszczać archipelag Moluków. Takie ostrzeżenie wystosował bp Petrus Canisius Mandagi z diecezji Ambon, stolicy Moluków. Według biskupa, chrześcijanie z tych indonezyjskich wysp będą szukali schronienia w innych państwach, ponieważ "we własnym kraju traktowani są amoralnie, niesprawiedliwie i nieuczciwie". "Etnicznej czystce zapobiec może jedynie zmiana polityki rządu" - podkreślił hierarcha.
Biskup Mandagi powiedział również, że poprosił sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana o rozmieszczenie na terenie Moluków sił pokojowych i obserwatorów, "dzięki czemu lepiej chronione byłyby prawa człowieka". Aby podkreślić, jak trudna jest sytuacja, hierarcha uznał za zdumiewające to, że "pokoju w stosunkowo małym mieście, jakim jest Ambon, złożonym z trzech dzielnic, nie jest w stanie zapewnić 2 tys. policjantów i 9 tys. żołnierzy".

Reklama

Rebelianci muzułmańscy zabili misjonarza

Amerykański misjonarz ewangelicki Martin Burnham poniósł śmierć w czasie zbrojnej próby odbicia zakładników, przetrzymywanych od ponad roku przez muzułmanów na południu Filipin. Wraz z Amerykaninem zginął też inny zakładnik, a żona pastora, Gracia Burnham, została ranna.
Próba uwolnienia 3 Amerykanów i 17 Filipińczyków przerodziła się w ciężkie walki między siłami bezpieczeństwa tego kraju a ugrupowaniem islamskim Abu Sayyaf. Jak się powszechnie uważa - ma ono powiązania z muzułmańską organizacją terrorystyczną al-Kaida Osamy bin Ladena.

W Czadzie rozszerza się kult Ojca Pio

"Kult bł. Ojca Pio nieustannie zyskuje nowych entuzjastów w Czadzie" - powiedział agencji Fides o. Leone di Maggio, włoski misjonarz, który przebywa w tym północnoafrykańskim państwie od 1975 r. Według włoskiego kapucyna, ludność Czadu "coraz częściej odczuwa obecność i opiekę Ojca Pio". "Sam zostałem kilkakrotnie zaatakowany przez bandytów i spojrzałem śmierci w oczy. Modliłem się w takich chwilach do Ojca Pio i dzięki niemu jestem teraz tutaj i mogę opowiadać tę historię" - powiedział duchowny. Pytany o przyczynę tak niebywałej popularności włoskiego błogosławionego wśród katolików w Czadzie, o. Leone powiedział, że "ludzie w tym kraju postrzegają Ojca Pio jako człowieka, który był blisko Boga. Swoimi stygmatami zdobył on tak dużą popularność i przychylność, że czczony jest nawet przez wiernych innych wyznań" - dodał kapucyn.
Dowodem na rozpowszechnianie się kultu Ojca Pio w Czadzie jest także fakt, że w diecezji Gore istnieje już szkoła i dom parafialny, które noszą jego imię.

Reklama

WIELKA BRYTANIA

W obecności królowej Elżbiety II przedstawiciele Kościołów i wspólnot chrześcijańskich w Wielkiej Brytanii podpisali na zamku w Windsorze porozumienie, w którym zobowiązują się do wspólnej pracy na rzecz jedności. Podpisy pod dokumentem złożyli: prymas Kościoła Anglii (anglikańskiego) - arcybiskup Canterbury George Carey, katolicki arcybiskup Westminsteru - kard. Cormac Murphy-O´Connor, pastor Tony Burnham - moderator (przewodniczący) Kościołów Wolnych i pastor Esme Beswick, reprezentujący najmniejsze wspólnoty wyznaniowe na wyspach.

HISZPANIA

"Największym dramatem we współczesnym Kościele jest oderwanie wiary od kultury" - powiedział m.in. kard. Paul Poupard, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, podczas obchodów 25. rocznicy powstania Instytutu Labayru w Bilbao. Kardynał wyraził ubolewanie, że Kościół nie może zabierać głosu w sprawach związanych z kulturą i sztuką. " Nawet tutaj, w Hiszpanii, gdzie 90% społeczeństwa jest katolikami, chrześcijanie żyją jakby w mniejszości kulturowej - powiedział kard. Poupard. - Albo nasza wiara będzie współtworzyła współczesną kulturę, albo będziemy skazani na życie w kulturowym getcie. Musimy tworzyć kulturę, która będzie potrafiła przekazywać w nowy sposób wartości naszej wiary" - dodał kard. Poupard.

SZWAJCARIA

Kościoły i wspólnoty religijne Starego Kontynentu powinny zostać uznane przez Unię Europejską za partnera dialogu społecznego. Jednomyślny apel w tej sprawie wystosowała Rada Kościołów Europy (KEK), skupiająca 169 kościołów, wspólnot i organizacji chrześcijańskich tradycji protestanckiej, prawosławnej, anglikańskiej i starokatolickiej.
Komunikat został ogłoszony w związku z pracami konwentu przygotowującego przyszłą konstytucję Unii. Rada Kościołów Europy zwraca uwagę, że ma do zaoferowania własny wkład w rozwój polityki europejskiej. Stąd wynika potrzeba ustanowienia w Unii odpowiedniego systemu konsultacyjnego, który włączałby wspólnoty religijne w demokratyczną debatę na wszystkich szczeblach.

Reklama

CHINY

W Chinach powstają nowe wydawnictwa katolickie. Niektóre z nich, jak "Sapientia" w Pekinie lub "GuangQi" w Szanghaju reaktywowały swoją działalność po kilkudziesięcioletniej przerwie. Wydawnictwo " Sapientia" założone zostało w 1946 r. i działało tylko przez 2 lata. W roku 1997, dzięki wsparciu ze strony Kościoła niemieckiego, ponownie rozpoczęło swoją działalność. Inne wydawnictwa, jak np. "Wiara" w Habei, od niedawna zaczęły wydawać książki.

ZIEMIA ŚWIĘTA

Z okazji niedawnego Międzynarodowego Dnia Dziecka dowództwo polskiego batalionu sił pokojowych ONZ na Wzgórzach Golan (UNDOF) zorganizowało polskim dzieciom mieszkającym w Izraelu spotkanie świąteczne. Na Wzgórza przybyło kilkadziesiąt dzieci z rodzicami, w tym z ambasady RP oraz szkoły polskiej w Tel Awiwie, z Towarzystwa Polonijnego " Piast" w Hajfie oraz dzieci z rodzin mieszanych polsko-arabskich i polsko-żydowskich. Obecni byli także pracownicy naszej ambasady.
Mszę św. w kaplicy wojskowej pw. Matki Bożej Królowej Polski - Hetmanki Żołnierza Polskiego odprawił ks. mjr Adam Prus.

TYDZIEŃ NA ŚWIECIE

16 czerwca br. odbyła się w Watykanie kanonizacja Ojca Pio. l Pietro Gerardo Violi, konsultant postulacji kanonizacji Ojca Pio, podał, że we wrześniu br. zbierze się specjalna komisja, która zajmie się sprawą orzeczenia autentyczności stygmatów włoskiego zakonnika.

Kard. Oscar RodrtuMguez Maradiaga z Hondurasu oskarżył media amerykańskie (głównie gazety: New York Times, Washington Post i Boston Globe) o prześladowanie Kościoła katolickiego oraz stosowanie " nazistowskich i stalinowskich metod". Jego zdaniem, media te znajdują się w opozycji przeciwko Kościołowi katolickiemu, ponieważ popiera on inicjatywę utworzenia państwa palestyńskiego oraz wyraża głośny sprzeciw wobec eutanazji, aborcji i kary śmierci. Eksperci ocenili, że wybuch "brudnej bomby" radiologicznej, szykowanej przez aresztowanego ostatnio terrorystę z al.-Kaidy zrujnowałby Waszyngton, wywołałby długotrwałą panikę i spowolnił gospodarkę USA. Tymczasem prezydent George W. Bush ogłosił powołanie Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którego zadaniem będzie ochrona obywateli przed terroryzmem. Fidel Castro zwołał w Hawanie wielki wiec przeciwko ingerencji USA i na rzecz zapisania w konstytucji Kuby, że pozostanie ona na zawsze socjalistyczna. To odpowiedź władz na złożony przez opozycję, a podpisany przez 11 tys. osób, wniosek o referendum w sprawie wolności słowa i amnestii dla więźniów politycznych.

Tysiące antyglobalistów manifestowało w Rzymie podczas światowego szczytu Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO. Mimo licznych deklaracji, międzynarodowa pomoc dla głodujących na świecie z roku na rok maleje.

Europejski Bank Centralny wyraził zaniepokojenie systematycznym wzrostem cen towarów i usług w krajach Unii Europejskiej, które wprowadziły wspólną walutę euro (według sondażu opublikowanego w Frankfurter Allgemeine Zeitung, większość Niemców chciałaby powrotu marki). Szwecja jako pierwszy kraj na świecie przyznała parom homoseksualnym nieograniczone prawo do adopcji dzieci (również za granicą). Tymczasem Centralne Biuro Statystyczne w Holandii podało, że (od kwietnia ub. r.) co 13. para homoseksualna w tym kraju adoptowała dziecko.

Litwa zgodziła się zamknąć - na żądanie Unii Europejskiej - swoją jedyną elektrownię atomową, w Ignalinie (nastąpi to w 2009 r.).

Lwowscy radni przyjęli uchwałę o konieczności powołania polsko-ukraińskiej rady, która powinna zdecydować o charakterze Cmentarza Orląt oraz pomnika Ukraińskiej Armii Halickiej.

Po przegranym meczu piłkarskiej reprezentacji Rosji z Japonią na mistrzostwach świata, w Moskwie doszło do groźnych zamieszek: tłum rozwścieczonych i pijanych pseudokibiców tłukł szyby w budynkach publicznych, demolował sklepy, przewracał i podpalał samochody. Milicja okazała się bezradna. W wyniku starć 2 osoby zginęły, a ponad 50 zostało hospitalizowanych. Podczas poświęconego bezpieczeństwu Azji szczytu w Ałma Acie przywódcy Indii i Pakistanu nie rozmawiali ze sobą, a w kuluarach oskarżali się wzajemnie o eskalację napięcia między obu krajami.

W odwecie za kolejne akty terroru Hamasu, izraelskie wojska znów otoczyły siedzibę Jasera Arafata w Ramallah. Ostatnio w szpitalu zmarła 15-letnia izraelska dziewczynka, ranna w wyniku zamachu samobójczego pod Tel Awiwem. W tym samym czasie izraelscy żołnierze zastrzelili 9-letniego palestyńskiego chłopca w Strefie Gazy.

Izrael ponownie odrzucił propozycję ratyfikacji traktatu, dotyczącego powołania Międzynarodowego Trybunału Karnego, mającego sądzić m.in. oskarżanych o zbrodnie przeciwko ludzkości.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

[ TEMATY ]

komunikat

Rada Stała KEP

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Czy możemy się tak przygotować by te testy zdać pomyślnie, by one nas nie rozbiły?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję