Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Uroczystości pogrzebowe śp. Mamy Arcybiskupa Grzegorza Rysia

O godz. 11:00 w krakowskiej parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej 15 czerwca odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Marii Ryś - Mamy Arcybiskupa Grzegorza Rysia. Mszy Świętej przewodniczył sam arcybiskup wygłaszając do zgromadzonych swoje słowo.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

diecezja.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita Łódzki rozpoczął od wyznania, że mniej więcej dwie godziny po śmierci swojej mamy poprosił Boga, by w tekstach czytań opowiedział życie Jego Mamy swoim słowem. By pokazał, co On mówił Jej życiem i co z Jej życia chce pokazać w czasie dzisiejszej Liturgii.

flickr.com

- Pogrzeb to jest zawsze taki moment wyjątkowej lectio divina, kiedy Bóg czyta swoim słowem ludzkie życie, ale już nie czyni tego dla osoby zmarłej, mama nie potrzebuje a nie tego słowa ani tego kazania, to jest słowo dla nas. Na każdy moment Bóg ma dla nas słowo, czasami to słowo jest też po, to żeby nas poprowadzić dalej. I czasami ono właśnie ma taką formę, że przechodzi przez osobę. W takich momentach jak ten, Pan Bóg nam głosi słowo, które się wypełniło w konkretnej osobie. Ta osoba miała na imię Maria, przeżyła trochę ponad 85 lat z czego prawie 63 lata w małżeństwie. Żona, Mama, Babcia, Prababcia, Siostra.– podkreślił arcybiskup Grzegorz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita Łódzki w swoim słowie nawiązał do życia swojej mamy, do jej dzieciństwa, dorastania, studiowania i życia w rodzinie. Przywoływał sytuacje z domu rodzinnego, które wiele go nauczyły. Bardzo ważnym momentem był ten, kiedy wspólnie z rodzicami odmawiali Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

ks. Paweł Kłys

Reklama

- Taką szczególną lekcje udzielili mi 2 lata temu. Byłem po odwiedziny i była 15:00 - mama z tatą mówią: „ Zmówimy Koronkę”. Wszedłem do pokoju usiadłem na fotelu a mama z tatą uklęknęli. A dla mamy klękanie było bólem fizyczny, strasznym. I to jeszcze nie był koniec, dlatego, że potem zacząłem mówić Koronkę i oni mówili tę Koronkę, w takim recytatywie kamedulskim. Z absolutnym skupieniem, świadomością tego, co mówią i taką absolutną prostotą, bo jakbym zapytał mamę dlaczego, to by odpowiedziała: „no bo tak się robi”. Po prostu tak się robi. Oprócz prostoty miała też właśnie tę zdolność dawania tak, jak o tym napisał Paweł, że najpierw macedończycy oddali siebie, siebie samych Bogu, potem nam, a na końcu dali pieniądze. – powiedział.

Na zakończenie Arcybiskup Grzegorz ponownie nawiązał do słów Ewangelii podkreślając to, że wzorem wszelkiej doskonałości jest rodzicielstwo Boga Ojca, odwołując się do życia swojej Mamy i wyjaśniając czym owa doskonałość jest.

Reklama

- Ewangelia mówi o tym, że wzorem doskonałości jest rodzicielstwo Boga Ojca. Bądźcie doskonali, tak jak Ojciec wasz jest doskonały. Mama nie potrafiła się inaczej definiować jak matka. Nie potrafiła inaczej. Ona zawsze o sobie myślała jak przede wszystkim o matce. Rodzicielstwo Boga jest wzorem wszelkiej doskonałości. Na czym polega doskonałość ludzka? Doskonałość człowieka to ona polega przede wszystkim na rodzicielstwie i to się odnosi do nas wszystkich. Także do tej części kościoła, która żyje w celibacie, także do tych spośród nas którzy żyją radami ewangelicznym i ślubem czystości. I kto wie, czy nawet w naszym przypadku nie jest to jeszcze ważniejsze, by rozumieć, że doskonałość to jest rodzicielstwo a nie skupienie się na sobie i życie wyłącznie dla siebie. To rodzicielstwo takie właśnie jakie prezentuje ojciec niebieski, który każe słońcu świecić dla dobrych i złych, który każe deszczowi padać dla sprawiedliwych i niesprawiedliwych, który szanuje swoje dzieci w ich wolności, który jest przy całej ich wolności dla nich nieustannie do dyspozycji i którego miłość nazywa się miłosierdziem. Miłosierdziem, bo nie może być inaczej, takie rodzicielstwo jest wzorem wszelkiej doskonałości – zakończył.

flickr.com

Po Komunii świętej głos zabrał biskup Ireneusz Pękalski - Biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej.

- W jej sposobie bycia pełnym ciepła pogody ducha wewnętrznego pokoju i serdecznej życzliwości wobec innych znajdowały odbicie cechy serca jej patronki Maryi, Matki naszego Odkupiciela który jest naszym Zmartwychwstaniem i Życiem, dlatego tak szybko zdobyła na szacunek i szczerą życzliwość. – mówił biskup Ireneusz.

- Uczestnicząc dzisiaj w obrzędach Jej pogrzebu, włączamy się w modlitwę zgromadzonych tu osób prosząc Boga, aby przyjął ją do swojej Chwały. W sposób szczególny dzisiaj obok księdza arcybiskupa jego taty brata i najbliższej rodziny wstajemy z modlitewnym wsparciem tak że my reprezentujący wspólnotę kościoła Łódzkiego, w osobie księdza kardynała Konrada księdza arcybiskupa Władysława, księdza biskupa Adama który łączy się z nami duchowo, nas, biskupów pomocniczych, kapłanów diecezjalnych i zakonnych, kleryków naszych seminariów, sióstr z różnych zgromadzeń zakonnych i wiernych świeckich. Modlimy się zwłaszcza o to, aby Miłosierny Ojciec obok wszelkiej pociechy ogarnął księdza arcybiskupa i jego najbliższych swoją miłością i doświadczenie ciemności śmierci ich mamy przemienił w jutrzenkę życia – zakończył biskup Pękalski.

Po zakończonej Eucharystii uczestnicy uroczystości pogrzebowych przenieśli się na cmentarz salwatorski. Po uroczystościach rodzina i ksiądz arcybiskup zaprosili serdecznie na spotkanie do auli która znajduje się pod kościołem na mały poczęstunek i spotkanie.

Proboszcz miejsca z wielką wdzięcznością ale i nadzieją, pożegnał w imieniu całej tamtejszej wspólnoty Panią Marię, razem z Różami Różańcowymi do których wiele lat należała oraz z tymi wszystkimi, którzy widzieli codzienne świadectwo jej życia i momenty kiedy tak często razem ze swoim małżonkiem, przychodzili uczestniczyli i tutaj w tej świątyni przed Matką Bożą Fatimska omadlali wiele spraw, również życie i posługę swojego syna Grzegorza. Ksiądz proboszcz złożył na ręce Księdza Arcybiskupa serdeczne i ciepłe pozdrowienia od wspólnoty zapewniając o modlitwie w intencji mamy, która tutaj tyle lat spędziła na modlitwie. Serdeczne pozdrowienia skierował do wszystkich księży kardynałów, arcybiskupów, biskupów i kapłanów zebranych na tej uroczystości oraz wszystkich przybyłych do świątyni dziękując za wspólną modlitwę i świadectwo i wiarę, że życie naszych wiernych się nie kończy tylko się zmienia i że dane nam będzie spotkać Marie tam gdzie jest dom naszego ojca.

2021-06-15 14:26

Ocena: +13 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Szkoła dla spowiedników Penitencjarii Apostolskiej dla łódzkich księży

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W dniach 29 listopada - 2 grudnia br. duchowni diecezjalni i zakonni posługujący na terenie Archidiecezji Łódzkiej wzięli udział w kursie nt. Sakramentu Pokuty i Pojednania, który prowadzili duchowni odpowiedzialni za Trybunał Miłosierdzia w Kościele Katolickim - ks. prał. Krzysztof Nykiel – Regens Penitencjarii Apostolskiej i o. Robert Leżohupski OFMConv. – duchowny posługujący w Penitencjarii Apostolskiej oraz ks. dr Tomasz Liszewski – profesor psychologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.
CZYTAJ DALEJ

Ofiarowanie – posłuszeństwo prawu

Niedziela Ogólnopolska 5/2015, str. 30

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Kościół św. Józefa w Krzeszowie – Michael Willmann /Graziako

"Ofiarowanie Jezusa w świątyni”

Ofiarowanie Jezusa w świątyni”

Obchody Ofiarowania Pańskiego pokazują, że Rodzina Święta była głęboko zakorzeniona w tradycji żydowskiej. Choć z chwilą przyjścia na świat Jezusa Chrystusa mówimy o początkach chrześcijaństwa, ortodoksyjny judaizm był źródłem, z którego późniejsi wyznawcy Jezusa czerpali pełnymi garściami

Kobieta izraelska, po urodzeniu dziecka, musiała się poddać oczyszczeniu. Biblijny opis pierwszych dni Jezusa nawiązuje zatem do przepisów Prawa Mojżeszowego. W Ewangelii według św. Łukasza jest mowa o obrzezaniu, które dokonało się 8. dnia po narodzeniu. Zaś 40. dnia miało miejsce tzw. oczyszczenie, które wiązało się z przyniesieniem do świątyni małego dziecka. W przypadku zaś dziecka pierworodnego, jak o tym decydowało prawo, trzeba było je poświęcić Bogu, co w życiu Świętej Rodziny miało miejsce przy okazji Ofiarowania. Według Prawa, należało wówczas ofiarować baranka i gołębia lub baranka i synogarlicę. Ubodzy mogli składać jako ofiarę dwa gołębie lub dwie synogarlice. Odnotowanie przez Ewangelistę czynności rytualnych ma na celu wskazanie, że misja Jezusa wyrasta na gruncie posłuszeństwa jego rodziców Prawu.
CZYTAJ DALEJ

Diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie

2025-02-02 10:32

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Rokitno

diecezjalne obchody

Karolina Krasowska

W diecezjalnych obchodach Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie wzięły udział osoby konsekrowane - zakonnicy i zakonnice oraz dziewice i wdowy konsekrowane - z terenu diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

W diecezjalnych obchodach Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie wzięły udział osoby konsekrowane - zakonnicy i zakonnice oraz dziewice i wdowy konsekrowane - z terenu diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

„Konsekrowani pielgrzymami nadziei dla Kościoła i świata" – pod takim hasłem w sobotę 1 lutego w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbyły się diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego. Wzięli w nich udział osoby konsekrowane - zakonnicy i zakonnice oraz dziewice i wdowy konsekrowane - z terenu diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Spotkanie rozpoczęło się w Domu Rekolekcyjnym konferencją wygłoszoną przez ks. dr. Tadeusza Kuźmickiego i adoracją Najświętszego Sakramentu w kaplicy domu rekolekcyjnego. Głównym punktem obchodów była uroczysta Msza św. z odnowieniem ślubów zakonnych sprawowana w bazylice rokitniańskiej pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego, a po Eucharystii Różaniec z rozważaniem w ramach I soboty miesiąca.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję