Dotychczasowy ordynariusz południowokoreańskiej diecezji Daejeon zapewnił, że jako spadkobierca świadectwa danego przez męczenników koreańskich, będzie „z zapałem służył Kościołowi powszechnemu u boku następcy Piotra”.
Po raz pierwszy w historii Koreańczyk będzie kierował urzędem kurii rzymskiej. W liście do wiernych ujawnił, że Franciszek zaproponował mu to stanowisko już w kwietniu br., jednak on sam bronił się, mówiąc, że pochodzi z małej azjatyckiej diecezji i nie zna wielu języków. Papież odpowiedział mu wówczas, że w Watykanie potrzebny jest ktoś uśmiechnięty, zdolny do tworzenia wspólnoty z innymi, a ponadto, że w kurii rzymskiej jest tylko jeden szef dykasterii pochodzący z Azji – kontynentu, który jest bardzo ważny dla Kościoła powszechnego (kard. Luis Tagle z Filipin, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pisząc o swych nowych obowiązkach hierarcha wskazał, że dotyczą one formacji i życia duchowieństwa w Kościele katolickim. – Wraz z księżmi z całego świata będziemy kontynuować reformę kapłaństwa wiedząc, że wciąż aktualne jest powiedzenie, zgodnie z którym bez odnowy kleru nie ma odnowy Kościoła – zaznaczył abp You.
W czasie swej dotychczasowej posługi nowy prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa kilkakrotnie odwiedzał Koreę Północną w ramach „inicjatyw solidarności i pokoju”, podejmowanych przez Konferencję Katolickich Biskupów Korei. A po swym kwietniowym spotkaniu z Franciszkiem mówił o papieskim pragnieniu odwiedzenia północnokoreańskiej stolicy – Pjongjangu. Pytany o to dzień po swej nominacji na prefekta abp You odparł, że jeśli zostanie mu w Watykanie powierzone zadanie organizowania papieskiej podróży do Korei Północnej, to zrobi co w jego mocy, by tę misję wypełnić.
Nominacji na prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa pogratulował koreańskiemu biskupowi prezydent Korei Południowej. W telegramie, wysłanym ze szczytu G7, odbywającego się w Wielkiej Brytanii, Mun Jae-in napisał, że jest pewien, iż zgodnie ze swym biskupim zawołaniem „Lux mundi” (Światłość świata), będzie on „światłem dla świata bez dyskryminacji, w którym ubodzy są pocieszeni”. Podkreślił też „niezwykłe wysiłki” dotychczasowego biskupa Daejeonu „na rzecz pokoju na półwyspie koreańskim”.