- W obecnym czasie, kiedy zmagamy się z pandemią koronawirusa i jej wielorakimi skutkami, tym więcej budzi się niepewności, lęku i strachu a w konsekwencji pojawiać się mogą kryzysy w różnych wymiarach życia. To niestety sprzyjać może nadmiernemu sięganiu po alkohol, tym bardziej, że ciągle w naszym polskim życiu nie radzimy sobie z przywarą pijaństwa. Sytuacja jest poważna, bo nietrzeźwość degraduje człowieka, osłabia duchowo i religijnie, podcina jego morale, ostatecznie bardzo zniewala. A przecież tylko prawdziwie wolny człowiek jest zdolny przezwyciężać kryzysy – mówił o tegorocznej pielgrzymce ks. Bronisław Piśnicki diecezjalny duszpasterz trzeźwości w diecezji legnickiej – Dlatego aby radzić sobie z tymi problemami, w naszym życiu i w życiu naszych bliskich, z hasłem „Trzeźwością pokonywać kryzys” już 23 raz przywędrowaliśmy do stóp Maryi w Krzeszowskim Sanktuarium, aby za Jej wstawiennictwem modlić się w intencji trzeźwości naszego Narodu – dodaje ks. Bronisław.
Pielgrzymi przybyli do sanktuarium w godzinach przedpołudniowych, i po zawiązaniu wspólnoty, wyruszyli na tutejszą Kalwarię, aby wziąć udział w nabożeństwie drogi Krzyżowej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Stacje Kalwarii – a jest ich 32 – rozciągają się na przestrzeni ponad 5 kilometrów. Po powrocie z nabożeństwa, wzięli udział we Mszy św. w tutejszej bazylice, której tym razem przewodniczył ks. Wojciech Pawlina neoprezbiter diecezji świdnickiej.
Wszystkich przybyłych, powitał ks. Marian Kopko kustosz miejsca, a wśród nich diecezjalnych duszpasterzy trzeźwości i osób uzależnionych z obu diecezji: ks. Rafała Chudego dla diecezji świdnickiej i ks. Bronisława Piśnickiego dla diecezji legnickiej, oraz pielgrzymów, zachęcając do wspólnej modlitwy w intencji trzeźwości narodu.
Homilię wygłosił jeden z duszpasterzy osób trzeźwiejących o. Paweł Stanisław Tarnowski OFM. Podziękował wszystkim biorącym udział i przypomniał, że wielu z nich przeszło długą i różną drogę, od zagrożenia, od kryzysu, do jego pokonania, do wolności. Ale nie było to proste przejście. Przywołując wydarzenia z wędrówki Izraelitów do Ziemi Obiecanej, skazał że tam gdzie czasem brakuje wiary, tam droga się wydłuża, staje się uciążliwa i wielkim trudem. Czasami też otaczający ludzie mówią: nie dasz rady, nie staniesz się człowiekiem wolnym, po co się wysilasz. Trzeba jednak pokonać te przeciwności, słabości, aby osiągnąć wolność. Pomocą jest tu wiara, a szczególnie w obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii. Jako przykład, przywołał postać czczonego przez o. Franciszkanów św. Antoniego Padewskiego, którego wspomnienie liturgiczne przypada zazwyczaj 13 czerwca. Takiego zaufania i odkrywania Chrystusa w Eucharystii, życzył tez księdzu neoprezbiterowi.
Reklama
Na zakończenie Mszy św., na ręce przewodniczącego liturgii ks. Wojciecha, pielgrzymi złożyli gratulacje i życzenia a ksiądz neoprezbiter udzielił prymicyjnego błogosławieństwa.
Pielgrzymkę zakończył wspólny posiłek, braterskie spotkanie i modlitwa wdzięczności.
W bieżącym roku, podobnie jak w ubiegłym, z racji pandemii, zdecydowano się na jednodniowe spotkanie, nie wiedząc jeszcze o możliwości zmiany tegorocznych obostrzeń. Zazwyczaj, pielgrzymka obejmuje dwa dni pieszej wędrówki, przed przybyciem trzeciego dnia do Krzeszowa.