Reklama

Z Panamy-Brazylii:

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zamordowano dwóch duchownych katolickich

W Panamie zamordowano 20 maja br. ks. prał. Jorge Altafullę - proboszcza parafii Matki Bożej z Guadalupe w stolicy kraju. Stało się to, gdy miał on odprawić ostatnią w tym dniu Mszę św. Arcybiskup Panamy JoseM Dimas Ceden]o Delgado wyraził głębokie ubolewanie, podkreślając, że "zabójstwo to jest nieomylnym znakiem rozpadu skali wartości, jakie winny regulować życie społeczeństwa". Policja podała, że aresztowała już podejrzanego o dokonanie zbrodni.
Tymczasem w brazylijskim mieście Salvador de Bahia nie wykryci dotychczas sprawcy zamordowali pracującego tam od ponad 20 lat misjonarza włoskiego - ks. Aloisa Lintnera. Według wstępnych przypuszczeń, chodziło o zabójstwo w celach rabunkowych, ale biuro prasowe włoskiej diecezji Bolzano-Bressanone, z której pochodził misjonarz, nie wyklucza, że mogła to być zemsta za jego zaangażowanie na rzecz ubogich z tego miasta.

Biskupi żądają odniesienia do Boga w przyszłej konstytucji

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej ComECE uważa, że w przyszłej konstytucji europejskiej powinno się znaleźć odniesienie do Boga. - Stanowiłoby to gwarancję wolności i praw człowieka w Unii Europejskiej - powiedział sekretarz generalny ComECE na konferencji prasowej w Brukseli 22 maja br. Stwierdził, że biskupi przekazali swoje stanowisko do prezydium Konwentu Europejskiego i będzie ono dostępne dla wszystkich członków Konwentu.
- Odniesienie do Boga ułatwi obywatelom Europy utożsamianie się z wartościami UE - stwierdzono. Zdaniem ComECE, muszą być uwzględnione przede wszystkim fundamentalne prawa człowieka, które zawierają w sobie również wolność wyznania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sanktuarium w Fatimie otrzymało sutannę Jana Pawła II z dnia zamachu

Sanktuarium maryjne w Fatimie poinformowało, że otrzymało od Jana Pawła II sutannę, którą Ojciec Święty miał na sobie w chwili zamachu na jego życie 13 maja 1981 r. na Placu św. Piotra w Rzymie. Kustosze sanktuarium podkreślają, że jest to nie tylko dar papieski, ale także jeden z najcenniejszych symboli tych wizji, jakie miały dzieci. Ukazuje on istotę tzw. trzeciej tajemnicy fatimskiej.
Sutanna była pierwotnie przeznaczona dla klasztoru Karmelitanek w Koimbrze, w którym mieszka jedyna żyjąca jeszcze uczestniczka objawień z 1917 r. - s. Łucja. W kilku rozmowach z najwyższymi przedstawicielami Kościoła oświadczyła ona, że "biała szata męczennika", którą widziała w swym widzeniu sprzed 85 lat, jest sutanną papieską. W sanktuarium fatimskim jest także jedna z kul, wystrzelonych do Papieża 21 lat temu.

Reklama

Protest Kościoła przeciwko ustawie o eutanazji

Zdecydowany protest przeciwko uchwalonej przez parlament ustawie o eutanazji wyrazili katoliccy biskupi Belgii. Podkreślili, że ich kraj jest jednym z nielicznych na świecie, w którym będzie dozwolone warunkowe zabijanie ludzi. - Dokonuje się wybór nowej cywilizacji, w której jednostka dominuje nad solidarnością. Niepokoi mnie to przejście od humanizmu
obejmującego wszystkich, biednych, umierających do humanizmu selektywnego - przeżywają tylko ci, których naprawdę warto utrzymywać przy życiu. To debata między totalną autonomią jednostki a ludzką solidarnością - powiedział m.in. Prymas Belgii. Również belgijska Caritas, utrzymująca szpitale w regionie Flandrii, zdecydowanie odrzuciła ustawę o eutanazji. W oświadczeniu opublikowanym 20 maja br. zaapelowała o rozbudowę ośrodków hospicyjnych i opieki paliatywnej w kraju. W głosowaniu w 150-osobowej Izbie Reprezentantów za ustawą opowiedziało się 86 deputowanych, głównie ze współrządzących partii liberalnych, socjalistycznych i zielonych. Przeciwnych było 51 posłów z opozycyjnych partii chrześcijańsko-demokratycznych i skrajnie prawicowego Bloku Flamandzkiego. 10 deputowanych wstrzymało się od głosu.

Napad na polskich księży

Polski ksiądz pracujący w Albanii - salwatorianin Dariusz Nowak został ranny podczas napadu na ośrodek Caritasu w miejscowości Bilaj, 30 km na północ od stolicy Albanii Tirany. Był to napad z bronią, poinformował prowincjał Księży Salwatorianów - ks. Bogdan Giemza.
Do prowadzonej przez ks. Nowaka Centrali Pomocy Humanitarnej wdarł się 19 maja br. w godzinach wieczornych zamaskowany, uzbrojony napastnik. W wyniku szamotaniny ks. Nowak został raniony nożem w okolice płuc. Obecnie przebywa w szpitalu wojskowym w Tiranie. Drugi ksiądz, Ireneusz Kiełbasa, jest lekko rany w nogę i przebywa w domu zakonnym w Bilaj. Wszystko wskazuje na to, że napad miał charakter rabunkowy. Policja albańska prowadzi śledztwo w sprawie napadu.

Reklama

USA

Episkopat amerykański z zadowoleniem przyjął rozpoczęcie prac nad poprawką do konstytucji Stanów Zjednoczonych, określającą małżeństwo jako związek wyłącznie kobiety i mężczyzny. W tekście projektu podkreślono, że żaden akt prawny nie może przyznawać statusu małżeństwa innym parom czy grupom. Zdaniem kard. Anthony´ego Bevilacqua z Filadelfii, proponowana poprawka będzie prawnym wsparciem dla instytucji małżeństwa i rodziny, które stanowią podstawę amerykańskiego społeczeństwa i kultury. Kard. Francis George z Chicago podkreślił, że akt ten umocni społeczeństwo i sprzyjać będzie dobru wspólnemu, które jest celem państwa. Zatwierdzenie poprawki do konstytucji wymaga w USA przyjęcia jej większością 2/3 głosów, zarówno przez Izbę Reprezentantów, jak i Kongres, oraz następnie ratyfikację przez trzy czwarte stanów.

ROSJA

- Katolicy w Rosji ciągle mają nadzieję na przyjazd Ojca Świętego do ich kraju - powiedział w Moskwie abp Tadeusz Kondrusiewicz. Zapytany 22 maja br. przez dziennikarzy o ocenę obecnej wizyty papieskiej w Azerbejdżanie i Bułgarii abp Kondrusiewicz powiedział, że ta wizyta pozwala katolikom mieć nadzieję, iż "pewnego dnia" Ojciec Święty przyjedzie także do nich. Przykład Bułgarii, zamieszkanej głównie przez wyznawców prawosławia, świadczy, że "dialog między prawosławiem a katolikami jest możliwy". - Każda wojna kiedyś się kończy, co wykazała choćby wojna stuletnia - stwierdził Metropolita w
Moskwie, odnosząc się do obecnych napięć między prawosławiem a katolikami w Rosji.

Reklama

CHINY

"Gdyby Papież był teraz w Chinach, ugotowalibyśmy mu tradycyjne danie urodzinowe ´spagetii długiego życia´, zrobione z jednego długiego kawałka ciasta" - zapewnił chiński rolnik w swoich życzeniach urodzinowych nadesłanych Janowi Pawłowi II.
"Codziennie modlimy się za Ojca Świętego, szczególnie zaś w jego urodziny - powiedział z kolei agencji Fides bp Xu z diecezji Wanxian. - Jest on dla nas nie tylko przewodnikiem duchowym, głową Kościoła katolickiego. Stanowi dla nas pociechę i wsparcie moralne. Dodaje nam sił i odwagi niezbędnej do stawienia czoła codziennym trudnościom. Jest dla nas bardzo ważne, aby wiedzieć, że Ojciec Święty jest zawsze blisko nas" - dodał bp Xu.
Życzenia urodzinowe złożyła Papieżowi również pewna siostra zakonna z Pekinu. "Pragnę, abyś wiedział, Ojcze Święty, że w samym sercu Chin żyje mała, pokorna i stara zakonnica, która nieustannie modli się za Ciebie i która nigdy nie zapomina powierzyć Bogu Ciebie oraz Twoją najważniejszą i najtrudniejszą misję" - podyktowała życzenia dla Papieża w czasie rozmowy telefonicznej z agencją Fides.

ZIEMIA ŚWIĘTA

Na zakończenie pobytu w Ziemi Świętej delegacja Międzynarodowej Caritas zaapelowała o modlitwy w intencji pokoju na świecie. Autorzy apelu, podpisanego przez kościelnego asystenta Caritas Internationalis - ks. Nelsona Violę, przypomnieli za Pawłem VI
i Janem Pawłem II, że pokój jest zawsze i wszędzie możliwy. Zgłosili swój udział i gotowość podejmowania dzieł na rzecz pokoju, opartego na miłości i przebaczeniu. Dokument zachęca, aby nie pozostawać obojętnym na żadną formę cierpienia, przemocy czy niedostatku osób i społeczeństw dotkniętych różnymi konfliktami i tragedią wojny.

TYDZIEŃ NA ŚWIECIE

W Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie odbyła się konferencja międzynarodowa na temat nowych form niewolnictwa u progu XXI wieku. Uczestnicy spotkania, wśród których byli przedstawiciele ponad 150 krajów akredytowanych przy Watykanie, skierowali do wspólnoty międzynarodowej apel o powstrzymanie handlu żywym towarem i o zmianę statusu ofiar tego procederu.

Konferencja Biskupia Litwy w imieniu miejscowych katolików wyraziła solidarność z Episkopatem Rosji i poparcie dla niego w obecnym okresie "prześladowań i ucisku" Kościoła katolickiego w tym kraju. Episkopat Litwy zapewnił w swym liście metropolitę Tadeusza Kondrusiewicza o swej modlitewnej jedności i solidarności z katolikami Rosji.

Duma odrzuciła projekt apelu do prezydenta kraju o wydanie zakazu działalności Kościoła katolickiego na obszarze Rosji. Wniosek w tej sprawie poparło 169 posłów, podczas gdy wymagane do tego minimum głosów wynosiło 226, przeciwko - było 37, a 4 osoby wstrzymały się od głosowania. Projekt apelu zgłoszony został przez członka grupy parlamentarnej "Regiony Rosji" Wiktora Ałksnisa.

Z oficjalną wizytą w komunistycznej Korei Północnej przebywała delegacja z Watykanu, której przewodniczył ks. prał. Celestino Migliore - watykański podsekretarz ds. stosunków z państwami. Delegacja spotkała się m.in. z kierownictwem Stowarzyszenia Katolików Korei Północnej i z miejscową wspólnotą katolicką.

Przebywający na Kubie b. prezydent USA Jimmy Carter spotkał się m.in. z miejscowymi dysydentami, a następnie - w transmitowanym przez lokalne radio i telewizję przemówieniu - wezwał do przywrócenia na wyspie wolności i demokracji.

Amerykanie i Rosjanie zredukują o dwie trzecie liczbę swoich głowic jądrowych. Podczas wizyty prezydenta USA George´a W. Busha w Moskwie zostanie podpisany traktat w tej sprawie. Iran, Irak, Korea Północna, Kuba, Libia, Sudan i Syria znów znalazły się na liście państw wspierających terroryzm, opublikowanej przez Departament Stanu USA.

Policja nowojorska otrzymała od FBI informację o zagrożeniu Nowego Jorku kolejnym atakiem terrorystycznym.

Brytyjska Izba Gmin zniosła zakaz adoptowania dzieci przez pary nie będące małżeństwem, także homoseksualne. Jednocześnie brytyjscy parlamentarzyści opowiedzieli się za zdecydowanym złagodzeniem polityki walki z narkomanią.

Dawna kolonia portugalska, a potem prowincja Indonezji - Timor Wschodni - została 192. niepodległym krajem świata.

Pakistan i Indie znów stanęły na krawędzi wojny, po zamachu na przywódcę separatystów kaszmir-skich.

Kraje Unii Europejskiej doszły do porozumienia w sprawie dalszego losu 13 Palestyńczyków, którzy po zakończeniu oblężenia Bazyliki Narodzenia w Betlejem przebywali tymczasowo na Cyprze: po trzech przyjmą Hiszpania oraz Włochy, po dwóch - Grecja i Irlandia, a po jednym - Portugalia i Belgia. Nie wiadomo jeszcze, co stanie się z ostatnim Palestyńczykiem z tej grupy.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele

2024-05-03 14:57

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

@VaticanNewsPL

bp Krzysztof Józef Nykiel

bp Krzysztof Józef Nykiel

Pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele. Serce Ojca, to serce w którym jest miejsce dla każdego, dlatego pragnieniem jest to, aby moja posługa, jako następcy Apostołów, była właśnie w ten sposób przeżywana i realizowana - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu regens Penitencjarii Apostolskiej, biskup nominat Krzysztof Józef Nykiel, którego 1 maja Papież Franciszek mianował biskupem.

Motto biskupie ks. prałat Nykiel zaczerpnął z tytułu listu apostolskiego Ojca Świętego „Patris Corde” („Ojcowskim sercem”) ogłoszonego w 2020 roku i związanego z zapowiedzianym wówczas Rokiem św. Józefa. „Niewątpliwie ważną rolę w moim życiu i posłudze kapłańskiej odgrywa postać św. Józefa. Czuję się duchowo z nim związany” - podkreślił ks. Nykiel. Biskup nominat zaznaczył, że owocem przemyśleń i studiów nad postacią św. Józefa i jego rolą w życiu Maryi i Józefa jest książka jemu poświęcona, która w polskim tłumaczeniu ukaże się w najbliższych dniach.

CZYTAJ DALEJ

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

abp Tadeusz Wojda SAC

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

W kazaniu abp Wojda, przywołując obranie Matki Chrystusa za Królową narodu polskiego na przestrzeni naszej historii, od króla Jana Kazimierza do św. Jana Pawła II i nas współczesnych, podkreślił że nasze wielowiekowe złączenie z Maryją nie ogranicza się jedynie do wymiaru historycznego a jego wymowa jest znacznie głębsza i „mówi o więzi miedzy Królową i Jej poddanymi, miedzy Matką a Jej dziećmi”. Wskazał, że dla nas „doświadczających słabości, niemocy, kryzysów duchowych i ludzkich, Maryja jest prawdziwym wzorem wiary, mamy więc prawo i potrzebę przybywania do Niej”.

CZYTAJ DALEJ

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Witając wszystkich zebranych o. Samuel Pacholski, przypomniał, że „Matka Syna Bożego może być i bardzo chce być także Matką i Królową tych, którzy świadomym aktem wiary wybierają ją na przewodniczkę swojego życia”. Przywołując postać bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który tak dobrze rozumiał, że to właśnie Maryja jest Tą, „która zawsze przynosi człowiekowi wolność, wolność do miłowania, do przebaczania, uwolnienie od grzechu i każdego nieuporządkowania moralnego”, zachęcał wszystkich, by te słowa stały się również naszym programem, który będzie pomagał „nam wierzyć, że zawsze można i warto iść ścieżką, która wiedzie przez serce Królowej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję