Reklama

Jubileusz Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Niedziela Ogólnopolska 19/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. DR ZDZISŁAW WÓJCIK: - W tym roku mija 186. rocznica Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Trzeba przypomnieć, że rok akademicki 2001/2002 jest trzecim rokiem działalności tegoż Uniwersytetu. Jednak historia tej uczelni jest bardzo długa i sięga wieku XIX. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat znana była jako Akademia Teologii Katolickiej w Warszawie. Już z tego widać, że historia uczelni jest dość skomplikowana, dlatego prosimy Księdza Profesora o jej przybliżenie.

KS. PROF. STANISŁAW URBAŃSKI: - Dzisiejszy Wydział Teologiczny jest świadomy swego rodowodu i dziedzictwa.
Powołany przez cara Aleksandra I dekretem 7/19 lipca 1816 r., stanowił pierwszy z pięciu wydziałów Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Zatwierdzony bullą papieża Piusa VII z 3 października 1818 r., składał się z sześciu katedr. Jednak już na początku 1823 r. zawieszono w nim wykłady na skutek intryg komisarza pełnomocnego przy Radzie Stanu Królestwa Polskiego - M. Nowosilcowa. Rada Administracyjna przygotowała projekt utworzenia dla kleryków odrębnego zakładu i Aleksander I dekretem z 11/23 listopada 1823 r. powołał Seminarium Główne.
Kilkuletnia działalność Wydziału Teologii, jak i nieco dłuższa Seminarium Głównego, miała dla Warszawy pewne znaczenie, przygotowała teren pod pracę dydaktyczno-naukową Akademii Duchownej.

- Historia nie dała jednak wielkich szans na prawdziwy rozwój teologii w ramach Uniwersytetu.

- Stało się tak, ponieważ już w 1823 r. Wydział, a w 1835 r. Uniwersytet zostały zamknięte przez cara Mikołaja I. Nakazem carskim z 1835 r. utworzono Rzymsko-Katolicką Akademię Duchowną. Dopiero 23 lipca 1836 r. dokonano powołania Akademii. Patronem Akademii został św. Jan Kanty.

- Należy sądzić, że powstanie Akademii miało duże znaczenie dla Polaków. Polską bowiem rządzili zaborcy.

- Bez wątpienia. W okresie swojego istnienia, aż do 1867 r., stanowiła ona ośrodek kształcący elitę umysłową polskiego duchowieństwa. Ale w 1839 r. władze carskie postanowiły przenieść Rzymsko-Katolicką Akademię Duchowną z Wilna do Petersburga, by odizolować się od środowiska polskiego i móc silniej wpływać na jej funkcjonowanie.

- Tak sprawy wyglądały w czasach zaborów. Przyszedł jednak 1918 rok i odzyskanie przez Polskę niepodległości.

- Odrodzenie Wydziału Teologii na Uniwersytecie Warszawskim nastąpiło 10 maja 1918 r. Wydział rozpoczął swoją działalność 18 maja 1918 r., a wykłady od 27 maja tegoż roku. Od roku 1920/21 zmieniono nazwę na Wydział Teologii Katolickiej. 4 kwietnia 1920 r., decyzją papieża Benedykta XV, uzyskuje on aprobatę kościelną. Trzeba przyznać, że lata międzywojenne były bardzo pracowite dla uczelni. W roku akademickim 1938/39 pracowało 20 wykładowców. Wydział posiadał 14 katedr i 3 sekcje teologiczne: biblijno-dogmatyczną, historyczno-prawną i teologiczno-filozoficzną.

- Potem przyszła II wojna światowa, która poczyniła wielkie spustoszenia w polskiej nauce. Jednak wiele polskich uczelni natychmiast po wyzwoleniu zaczęło organizować życie naukowe.

- Tak też było z Wydziałem Teologii Katolickiej, który rozpoczął pracę w roku akademickim 1945/46. Niestety, 2 sierpnia 1954 r. władze komunistyczne PRL podjęły uchwałę wyodrębnienia Wydziału Teologii Katolickiej z Uniwersytetu. Na wniosek bp. M. Klepacza zmieniono jego nazwę na: "Akademia Teologii Katolickiej". 22 listopada 1954 r. odbyła się inauguracja pierwszego roku akademickiego nowej uczelni. Rektorem został ks. J. Czuj, prorektorami: ks. T Kruszyński, ks. M. Michalski, ks. S. Kowalski. W roku akademickim 1954/55 studiowało na Wydziale 336 studentów.

- Jak wiadomo, lata pięćdziesiąte były wyjątkowo przykre dla Kościoła, a zatem także dla uczelni katolickich.

- Dla ATK były to czasy bardzo trudne, gdyż relacje z władzami państwowymi nie zawsze układały się pomyślnie. Wydział Teologiczny doznawał z ich strony licznych ograniczeń. Jednak profesorowie, nie zważając na różnorodne trudności, pracowali naukowo, tworząc własne, sławne szkoły badawcze. Wielu z nich też doznawało licznych szykan i utrudnień w zdobywaniu stopni naukowych itp. Mimo to wypracowano własną drogę łączącą teorię z praktyką, myśl teologiczną z duszpasterstwem i pracą ewangelizacyjną. Uprawiano przy tym teologię polemiczną, broniąc nauki Kościoła katolickiego przed ateistycznymi interpretacjami różnych ośrodków szkolnych wspieranych przez władze Polski.

- Szczególną rolę w tych czasach odegrał Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.

- 25 stycznia 1960 r. doszło do spotkania Senatu z Księdzem Kardynałem. Od kwietnia 1959 r. posiadał on już pismo Kongregacji Seminariów i Uniwersytetów, delegujące mu władzę w zakresie kościelnym nad Akademią. Kard. S. Wyszyński niestrudzenie walczył o rozwój polskiej teologii i o rozwój inwestycyjny uczelni, wspierając starania o budowę jej nowego gmachu. W trudnych czasach rządów komunistycznych, wobec niejednoznacznej, nieżyczliwej postawy władz państwowych, bronił podstaw jej autonomii. Prymas Tysiąclecia zawsze bowiem uważał, że ATK "...wypełnia na terenie Stolicy zadanie użyteczne, konieczne i pilne".

- I zaczęła rzeczywiście mocno oddziaływać, stanowiąc bardzo ważny ośrodek myśli teologicznej.

- W szybkim czasie na Wydziale powstało 7 kierunków studiów. Najbardziej został rozbudowany kierunek katechetyczny. Utworzono też kierunek teologii praktycznej. W 1981 r. powołano katedrę Teologii Życia Wewnętrznego, a w 1989 r. - Sekcję Teologii Duchowości. Powstały też w 1969/70 r. Zaoczne Studia Teologii Ogólnej. 4 marca 1970 r. powołano Studium Pastoralno-Biblijne. Po 20 latach Wydział liczył 17 katedr.

- Ale po upadku komunizmu powstała nowa sytuacja...

- Dlatego Wydział Teologiczny ATK od samego początku włączył się w przygotowanie kadr naukowych dla Wydziałów Teologicznych w Opolu, Poznaniu, Radomiu, Katowicach, Olsztynie, Toruniu i Białymstoku. Wielu pracowników naukowych Wydziału Teologicznego jest jednocześnie organizatorami tych rodzących się wydziałów. Bliższa współpraca ( na podstawie umów) prowadzona jest z Wydziałem Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i z Katedrą Teologii Katolickiej na Uniwersytecie w Białymstoku oraz z licznymi Wyższymi Seminariami Duchownymi. Ponadto współpracuje m.in. z Uniwersytetami w Bonn i Dreźnie, Instytutem Katolickim w Paryżu oraz z ośrodkami teologicznymi na Białorusi, Ukrainie i Litwie. W ramach Wydziału Teologicznego od 20 lat istnieje Instytut Studiów nad Rodziną w Łomiankach. Obecnie w ramach Wydziału istnieją też: Studium Biblijno-Pastoralne, Studium Misjologiczne, Studium Akcji Katolickiej, Podyplomowe Studium Katechetyczno-Pedagogiczne, Podyplomowe Studium Dziennikarstwa, Podyplomowe Studium Teologii i Instytut Teologii Apostolstwa (Ołtarzew). W ramach Wydziału funkcjonuje 13 sekcji.
Świadectwem żywotności Wydziału Teologicznego niech będzie też fakt, że od 1954 r. do końca roku akademickiego 2000/2001 na Wydziale przeprowadzono 110 przewodów habilitacyjnych, uzyskano ( w tym także przez nostryfikację) 523 tytuły doktorskie, 1083 licencjaty kanoniczne, 6517 magisteriów oraz 1654 dyplomów licencjata zawodowego. Obecnie na Wydziale Teologicznym pracuje 37 samodzielnych i 36 młodszych pracowników naukowych. Na studiach magisterskich dziennych uczy się 951, na zaocznych 3021 studentów, na studiach doktoranckich 244. Wśród nich są też studenci, duchowni i świeccy z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Kazachstanu, Słowacji, Słowenii, Armenii i in.

- Z najnowszym okresem historii Uczelni nierozdzielnie związana jest postać jej drugiego Wielkiego Kanclerza - kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski.

- Na wzór swego poprzednika Ksiądz Prymas włączył się w nurt rozwoju ATK. Popierał aktywnie starania o jej rozwój inwestycyjny, szczególne zaś zasługi położył przy utworzeniu na bazie Akademii Teologii Katolickiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W ciągu 20 lat sprawowania urzędu Wielkiego Kanclerza troszczył się też nieprzerwanie o umacnianie kadry naukowej i rozwój dziedzin teologicznych. Prymas Glemp widzi szczególne miejsce Akademii w życiu Kościoła w Polsce. Pozytywnie też ocenia wywiązywanie się uczelni z jej zadań, mimo niesprzyjających okoliczności.

- Szczególnym świadectwem i niejako uwieńczeniem ( choć oczywiście nie końcem) tych pozytywnych dokonań uczelni jest przekształcenie w 1999 r. Akademii Teologii Katolickiej w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

- 3 września 1999 r. ogłoszona została ustawa Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, powołująca do życia UKSW, 29 września nastąpiło podpisanie umowy, która zgodnie z wymogami Konkordatu, określa formę nadzoru kościelnego nad tzw. wydziałami nauk kościelnych, do których zalicza się Wydział Teologiczny. Na jej podstawie w dalszym ciągu funkcję Wielkiego Kanclerza Wydziału pełni Metropolita Warszawski Józef Kardynał Glemp, Prymas Polski.
W ramach nowego Uniwersytetu, 24 maja 2000 r., decyzją Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej, Wydział Teologiczny otrzymał Certyfikat Jakości Kształcenia na kierunku studiów "teologia".
Chciałbym na zakończenie dodać, że więcej informacji o życiu i historii naszego Wydziału znaleźć można w numerze 3-4/2001 Kronik Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

- Dziękuję za rozmowę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jerozolima: policyjny nalot na sanktuarium „Pater Noster”

2024-11-09 14:22

[ TEMATY ]

sanktuarium

Jerozolima

Pater Noster

nalot policji

Adobe Stock

Kościół Pater Noster, Jerozolima

Kościół Pater Noster, Jerozolima

W czwartek 7 listopada podczas wizyty francuskiego ministra spraw zagranicznych Jeana-Noela Barrota, izraelska policja dokonała nalotu - bez żadnego upoważnienia - na sanktuarium „Pater Noster” w Jerozolimie. Doszło do incydentu dyplomatycznego. Jest to katolicki budynek sakralny znajdujący się na Górze Wniebowstąpienia we Wschodniej Jerozolimie w Ziemi Świętej. Nazywana jest również Éléona (z greckiego elaiōn „gaj oliwny”).

Kościół ten został zbudowany w miejscu, w którym według tradycji Jezus nauczył swoich uczniów Modlitwy Pańskiej. Miejsce to należy do francuskiej domeny narodowej w Ziemi Świętej - od końca XIX wieku Kościół i klasztor są od 1901 eksterytorialne i należą do Posiadłości Francji w Ziemi Świętej. Władze francuskie uznały ten akt za poważne naruszenie prawa międzynarodowego.
CZYTAJ DALEJ

Panie, ucz mnie pięknej wrażliwości na potrzeby bliźnich i wielkiej ofiarności!

2024-11-08 07:52

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

João Zeferino da Costa/ en.wikipedia.org

Ważne jest, by chcieć i umieć dzielić się z innymi. Trzeba to robić mądrze, w taki, sposób, jak jest to możliwe, na ile mnie stać. Jezus nie żąda, bym oddał wszystko, co posiadam. On chce natomiast, bym dał drugiemu to, czego w danej chwili potrzebuje najbardziej, co jest mu niezbędne do życia. Muszę zatem prosić Pana o dobre oczy i wrażliwe serce, by patrzeć na innych, widzieć ich potrzeby i wychodzić naprzeciw.

Jezus, nauczając rzesze, mówił: «Strzeżcie się uczonych w Piśmie. Z upodobaniem chodzą oni w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. Objadają domy wdów i dla pozoru odprawiają długie modlitwy. Ci tym surowszy dostaną wyrok». Potem, usiadłszy naprzeciw skarbony, przypatrywał się, jak tłum wrzucał drobne pieniądze do skarbony. Wielu bogatych wrzucało wiele. Przyszła też jedna uboga wdowa i wrzuciła dwa pieniążki, czyli jeden grosz. Wtedy przywołał swoich uczniów i rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała na swe utrzymanie».
CZYTAJ DALEJ

Od wtorku cykl wydarzeń z okazji VIII Światowego Dnia Ubogich

2024-11-09 19:48

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Ubogich

Maciej Orman/Niedziela

Wydarzenia dla osób potrzebujących pomocy przygotował z okazji VIII Światowego Dnia Ubogich łódzki Caritas wraz z partnerami. Spotkania z ekspertami oferującymi różnego rodzaju wsparcie, wspólne posiłki i zbiórki charytatywne rozpoczną się we wtorek i potrwają do niedzieli.

W niedzielę 17 listopada ósmy raz obchodzony będzie ustanowiony przez papieża Franciszka Światowy Dzień Ubogich. Dyrektor Caritasu Archidiecezji Łódzkiej Tomasz Kopytowski poinformował, że w Łodzi obchody tego święta potrwają niemal przez cały tydzień i rozpoczną się we wtorek 12 listopada. Pozwoli to organizatorom skupić się na różnych aspektach ubóstwa i formach wsparcia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję