Tradycyjnie w czerwcu odbywają się pielgrzymki Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, które przypominają o potrzebie rozbudzenia większej miłości do Serca Bożego oraz adoracji Go w Najświętszego Sakramencie.
W tym roku pielgrzymka ta odbędzie się po raz trzydziesty szósty, 19 czerwca, pod hasłem: „Twego panowania nam trzeba”. Uroczystości przebiegać będą w duchu dziękczynno-błagalnym w 100. rocznicę drugiego poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W programie pielgrzymki m.in.: Msza św. o 13.30 pod przewodnictwem bp. Stanisława Salaterskiego, spotkanie modlitewne w bazylice jasnogórskiej, okolicznościowa konferencja, adoracja Najświętszego Sakramentu i różaniec.
Straż Honorowa skupia ludzi pragnących odpowiedzieć na skargę Jezusa w Ogrójcu: „Czy nie mogliście czuwać jednej godziny ze Mną?” i którzy starają się swoim wynagrodzeniem i miłością pocieszać Jezusowe Serce.
Początki Arcybractwa Najświętszego Serca Pana Jezusa sięgają wieku XIX, zwanego wiekiem Serca Jezusowego. Członkowie Arcybractwa podejmują codziennie 1 godzinę czuwania w jedności z Jezusem Eucharystycznym. Do Ruchu należą zarówno kapłani i siostry zakonne, jak i świeccy: dzieci, młodzież i osoby dorosłe.
Reklama
Na Jasnej Górze codziennie o 19.00 sprawowane jest przez cały czerwiec nabożeństwo czerwcowe. Składa się ono z adoracji Najświętszego Sakramentu i Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa, która powstała w XVIII w. w Marsylii, błagano nią o ratunek w czasie zarazy.
Adoracja Najświętszego Sakramentu odbywa się codziennie od 6.00 do 21.00 w Kaplicy Sakramentu Pokuty i Pojednania. Do adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie zachęca jasnogórskie Bractwo Eucharystyczne.
O kulcie Serca Bożego przypomina na Jasnej Górze także zabytkowa kaplica w bazylice. Pochodzi z XVII w., a jej obecny wygląd i wystrój to efekt przebudowy w drugiej połowie XVIII w.
Od początku XX w. w ołtarzu głównym znajduje się figura Pana Jezusa z otwartym sercem, które jest symbolem miłości Chrystusa do każdego człowieka.