W kościołach diecezji płockiej jest dziś czytane słowo biskupa płockiego Piotra Libery, w związku z 30. rocznicą historycznej wizyty św. Jana Pawła II w Płocku w dniach 7-8 czerwca 1991 roku.
Pasterz Kościoła płockiego przypomina, że mija trzydzieści lat od pamiętnej, historycznej wizyty papieża Polaka w Płocku, w czasie czwartej pielgrzymki do Ojczyzny, której hasłem były słowa: „Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Biskup zaznacza, że Jan Paweł Wielki przypomniał wówczas treść Dekalogu i przykazania miłości. W stolicy diecezji wspominano również objawienia Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej, męczeńską śmierć dziś błogosławionych: abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bpa Leona Wetmańskiego oraz zamknięto 42. Synod Diecezjalny.
Szlak pielgrzymki objął płytę stadionu Wisły Płock, plac przed Wyższym Seminarium Duchownym, Zakład Karny (jedyne więzienie w Polsce, odwiedzone przez papieża), Bazylikę Katedralną i wzruszające spotkanie w domu biskupów płockich, z którego dwóch okien papież przemówił do pielgrzymów.
Reklama
„Na początku czasu transformacji ustrojowej i społecznej św. Jan Paweł II chciał uwrażliwić nas na konieczność liczenia się z Bogiem i Jego prawem w podejmowanych reformach. W czasie homilii podczas Mszy św., której transmisja była także inauguracją działalności Radia Diecezji Płockiej, pierwszej katolickiej rozgłośni radiowej w Polsce” – podkreśla hierarcha.
Cytuje prorocze słowa Ojca świętego z 7 czerwca 1991 roku: „(…) życzę wam, drodzy moi rodacy, żebyście w swoich dążeniach do polepszenia bytu materialnego nie zagubili zwyczajnej ludzkiej wrażliwości na cudzą biedę. I bardzo też uważajmy, żebyśmy się nie stali społeczeństwem, w którym wszyscy wszystkim czegoś zazdroszczą. Przywracajmy blask naszemu pięknemu słowu «uczciwość»: uczciwość, która jest wyrazem ładu serca, uczciwość w słowie i czynie, uczciwość w rodzinie i stosunkach sąsiedzkich, w zakładzie pracy i w ministerstwie, w rzemiośle i handlu, uczciwość, po prostu uczciwość w całym życiu. Jest ona źródłem wzajemnego zaufania, a w następstwie jest także źródłem pokoju społecznego i prawdziwego rozwoju”.
Bp Libera zaprasza diecezjan do włączenia się w diecezjalne dziękczynienie za papieską pielgrzymkę do Grodu Krzywoustego. Świętowanie rozpocznie się w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w parafii pw. św. Jadwigi w Płocku w niedzielę 6 czerwca czuwaniem modlitewnym o godz. 14.30, prowadzonym przez siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.
Reklama
O godz. 15.00 zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, który wygłosi także homilię. Następnie wszyscy przejdą na Plac Celebry w pobliżu Orlen Areny w Płocku, gdzie zostanie odsłonięty i poświęcony nowy pomnik, upamiętniający papieską pielgrzymkę, sfinansowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Płocka, wykonany według projektu prof. Stanisława Słoniny.
Biskup zaprasza do koncelebry zwłaszcza księży, którzy wówczas przygotowywali papieską pielgrzymkę i organizowali przyjazd wiernych z całej diecezji. Liczy na obecność sióstr zakonnych, alumnów seminarium duchownego, osób życia konsekrowanego, przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich, pocztów sztandarowych, osób zaangażowanych w budowę pomnika i wszystkich, którzy chcą wspomnieć tamto historyczne wydarzenie.
Z racji na wymogi sanitarne będzie możliwe uczestniczenie w liturgii także na zewnątrz kościoła oraz za pomocą transmisji.
„Nie gaśmy Ducha, zapalonego na Mazowszu w czasie papieskiej wizyty, za którą dziękujemy Bożej Opatrzności. Owocem tamtego spotkania było wiele wybudowanych kaplic i kościołów na terenie diecezji, peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego we wszystkich parafiach, rozwój kultu Miłosierdzia Bożego, a także działalność Katolickiego Radia Diecezji Płockiej. Jan Paweł Wielki wyznał wówczas: «Mam nadzieję w miłosierdziu Bożym i waszej modlitwie». Niech ta sama nadzieja wypełnia nasze serca w miesiącu poświęconym Sercu Jezusowemu. Przez wstawiennictwo św. Papieża Polaka zawierzamy Chrystusowi na nowo losy naszej diecezji i naszej Ojczyzny” – podsumowuje swoje zaproszenie bp Piotr Libera.
Papież Jan Paweł II odwiedził Płock w dniach 7-8 czerwca 1991 r., podczas czwartej pielgrzymki do Ojczyzny, odbywającej się pod hasłem „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”. Ojciec Święty przybył do Płocka na zaproszenie bp. Zygmunta Kamińskiego. W dniu 7 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, odprawił Mszę św. na placu u zbiegu ulic Gawreckiego, Łukasiewicza i Gwardii Ludowej (obecnie Plac Celebry). Po raz pierwszy w historii odwiedził płocki Zakład Karny, gdzie zaskoczył ochronę, wchodząc między skazanych. Pobłogosławił też pomnik abp. Antoniego J. Nowowiejskiego, męczennika II wojny światowej, znajdujący się przy seminarium.
Wieczorem 7 czerwca Papież przewodniczył nabożeństwu czerwcowemu w bazylice katedralnej, podczas którego zamknął 42. synod diecezjalny. Przez okno domu biskupiego rozmawiał z zebraną pod nim młodzieżą. W tym samym oknie pojawił się 8 czerwca rano, aby pożegnać się z płocczanami. Wizyta Jana Pawła II była jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Płocka i diecezji.