Reklama

Co dalej z Telewizją Puls?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdy w 2000 r. postanowiliśmy budować nową ofertę programową o charakterze konkurencyjnym wobec czołowych stacji telewizyjnych w Polsce, wiele osób spoglądało na te plany z niedowierzaniem. Jak konkurować z medialnymi gigantami, którym w dodatku sprzyjają prądy kultury masowej, nastawionej na tanią rozrywkę nawet za cenę przekraczania norm moralnych. Drzwi, przez które chce przejść TV Puls, od początku były bardzo wąskie. Z jednej strony musieliśmy podjąć konkurencję o widza, który szuka rozrywki i widzi w telewizji przede wszystkim relaks. Z drugiej strony powołaliśmy telewizję po to, by proponować taką rozrywkę, po której widz nie ma kaca moralnego. Wystarczyło 12 miesięcy, by wyemitować 19 marca 2001 r. sygnał nowej TV Puls z naszego studia. Program szybko okazał się pełnoprawnym konkurentem pod każdym względem dla wszystkich polskich stacji telewizyjnych.

Program TV Puls - ciągły wzrost

Jaki jest stan TV Puls na dziś? Na ile udało się zrealizować początkowe zamierzenia?
Nasza propozycja programowa dziś, cały czas rozwijana, to przede wszystkim familijna i bezpieczna dla widzów rozrywka. Nasza rosnąca biblioteka seriali i filmów fabularnych to coraz więcej hitów światowego kina starannie dobranych przez nasz zespół.
Konkurujemy na rynku telewizyjnym także dzięki rzetelnej informacji. Nasz główny program informacyjny - Wydarzenia zdobył szybko dobrą ocenę i został doceniony przez widzów i fachowców. Rzetelność informacji i publicystyki - szczególnie w czasach silnego upolitycznienia głównych polskich telewizji - jest dla nas wielką misją społeczną. Także nasza publicystyka - codzienne Pytania Krzysztofa Skowrońskiego, cotygodniowa Piątka u Semki, Otwarte Studio oraz magazyn katolicki Polak, katolik, obywatel zyskały już swoją stałą widownię i dobrą markę.
Nasze pasmo filmów dokumentalnych, gdzie przybliżamy kulturę narodową oraz prezentujemy najciekawsze propozycje światowych producentów filmów dokumentalnych (BBC), również zostało dostrzeżone. Jest to dziś najszersze pasmo dokumentów w polskich stacjach.
Nasza telewizja - nie unikając błędów i potknięć - rozwija się dynamicznie pod względem programowym. Opierając się na najlepszych fachowcach sztuki telewizyjnej, szkolimy coraz więcej młodych ludzi, by w przyszłości coraz lepiej i szerzej zajmować się nowoczesnymi mediami. Bawimy tak, by nasz widz nigdy nie poczuł się zażenowany, tłumaczymy na specyficzny język nowoczesnej telewizji wartości kultury narodowej i chrześcijańskiej, przybliżamy coraz szerzej pełen obraz wydarzeń z Polski, świata i Kościoła.
Mamy szansę zająć trwałe i wysokie miejsce wśród największych polskich stacji telewizyjnych. Pnące się w górę wskaźniki oglądalności naszej stacji dowodzą tego bezspornie.
Mimo to przyszłość telewizji jest wciąż sprawą, o którą wielu pyta z niepokojem. Nie bez powodu. Telewizja wciąż nie osiągnęła bowiem wielu celów kluczowych dla jej dalekosiężnej przyszłości.
Przez rok wytężonej pracy nad polepszaniem oferty programowej i lepszym spełnianiem wymogów koncesji nie udało się nam poszerzyć znacząco zasięgu antenowego.
Nasz rozwój jest wciąż hamowany przez brak równoprawnej pozycji w zakresie ilości częstotliwości telewizyjnych przyznawanych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Reklama

Częstotliwości TV Puls - ciągła stagnacja

Gdy 19 marca 2001 r. pierwszy raz został wyemitowany sygnał naszej nowej TV Puls, podział częstotliwości między polskie telewizje wyglądał następująco:
TV Puls - 13,5%
TVN - 37,0%
TV 4 - 27,5%
Polsat - 84%.
Mieliśmy nie tylko 2-, 3-krotnie mniejszy zasięg, ale dodatkowo KRRiT przez długi czas nie pozwalała nam na zmianę nazwy, co utrudniało kampanię promocyjną. Kolejnym utrudnieniem było blokowanie prawa do emitowania pełnego zakresu czasu reklamowego, który jest podstawowym źródłem utrzymania każdej telewizji naziemnej w Polsce.
W tym czasie trwał już konkurs na nowe częstotliwości telewizyjne, rozpisany przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. W jego wyniku najbardziej zwiększył się zasięg TVN, który otrzymał nowe nadajniki w Wałbrzychu, Szczecinie i Suwałkach. Dwie częstotliwości otrzymał kanał TV4 - w Rzeszowie i Lublinie. Natomiast dopiero w Częstochowie i Bielsku-Białej przyznano nadajniki TV Puls. W wyniku tego konkursu w listopadzie 2001 r. podział rynku telewizyjnego wyglądał następująco:
TV Puls - 15%
TVN - 39,5%
TV4 - 29,7%
Polsat - 84%.
Symboliczny wzrost zasięgu nie zmienił nic w zakresie proporcji siły głównych stacji telewizyjnych. Nadal nie jesteśmy dopuszczeni do tego, by konkurować o widza na równych prawach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wyzwanie roku 2002

Jednak do najważniejszych wyzwań, jakie czekają nas w najbliższym czasie, należy konkurs na częstotliwości, jakie znalazły się w gestii Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na skutek wycofania się z nadawania naziemnego telewizji Canal+. Konkurs ten ma dotyczyć największych polskich miast - Katowic, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Bydgoszczy i Gdyni, a także miejsc, gdzie co prawda nadajemy, ale z o wiele gorszą mocą - Warszawy, Krakowa i Łodzi.
TV Puls w wyniku tego konkursu mogłaby zwiększyć swój zasięg nawet do 30%. Pozostając na skutek dotychczasowej polityki Krajowej Rady najmniejszym polskim nadawcą telewizyjnym, Puls miałby szansę na odrobinę równiejszą konkurencję. Jednak dotychczasowe wyniki prac KRRiT zmierzają do tego, by w ogóle nie rozpisywać tego konkursu i odłożyć wspomniane częstotliwości do wykorzystania w nieznanej przyszłości.
Jakie są powody Krajowej Rady? Budowa cyfrowej telewizji naziemnej. Używany jest taki właśnie argument, mimo że w oficjalnych dokumentach Krajowej Rady na ten temat zakłada się wykorzystanie całkiem innych zasobów częstotliwości (wojskowych).

Oferta bardziej różnorodna

Odwlekanie ogłoszenia nowego konkursu jest próbą zahamowania wzrostu TV Puls, która jest już dziś poważnym konkurentem dla wszystkich stacji działających w Polsce. Hamowanie rozwoju sieci nadajników TV Puls ma także znamiona ochrony interesów gospodarczych innych stacji. Jest to także bezprecedensowa próba zamrożenia rynku telewizji w kształcie dalece odbiegającym od ustawowej zasady pluralizmu ofert telewizyjnych. Ten aspekt sprawy bezpośrednio godzi w prawa widzów, którzy są w konsekwencji dotychczasowych decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pozbawiani prawa do różnorodnej - w tym familijnej - oferty programowej.
Niemniej ważne jest ograniczenie pluralizmu ośrodków informacji i publicystyki. Uzależnienie od SLD - partii dominującej w rządzie oraz w parlamencie, której przedstawiciel zasiada także w Pałacu Prezydenckim - przynajmniej 3 głównych, najsilniejszych programów telewizji publicznej jest sytuacją niebezpieczną dla swobodnego informowania obywateli o sprawach publicznych.
Mamy szansę na podjęcie konkurencji, która może zaowocować zrównoważeniem oferty mediów w Polsce tak pod względem kulturowym, obyczajowym, jak i społecznym i politycznym. Ta szansa wymaga jednak zdecydowanych kroków od wszystkich, którzy w dzisiejszym stanie rzeczy nie czują się dobrze i dostrzegają zagrożenia stąd płynące.

Autor jest redaktorem programowym TV Puls.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja prasowa ws. posła Romanowskiego: rząd Donalda Tuska torturuje więźniów politycznych

2024-07-17 11:49

[ TEMATY ]

Marcin Romanowski

Łukasz Brodzik

Poseł PiS Marcin Romanowski, który był zatrzymany w związku ze śledztwem dot. Funduszu Sprawiedliwości, wyszedł na wolność tuż przed północą we wtorek na mocy decyzji Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa. Powodem jest chroniący go immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W związku z tą sprawą w środę pod budynkiem Rady Europy odbyła się konferencja prasowa.

W konferencji wzięli udział m.in. Patryk Jaki, Mariusz Kamiński, Marlena Maląg.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: strona internetowa w 10 językach informuje o noclegach w klasztorach w Roku Świętym

2024-07-17 11:21

[ TEMATY ]

klasztor

Rok Święty 2025

nocleg

Włodzimierz Rędzioch

Centralny portal „Ospitalita e accoglienza religiosa in Italia” oferuje obecnie około 100 000 łóżek w prawie 3 000 klasztorach i innych instytucji religijnych we Włoszech. W samym Rzymie 157 z nich przygotowuje się obecnie na spodziewany napływ pielgrzymów w Roku Świętym 2025. Z myślą o jubileuszu organizatorzy portalu umieścili w Internecie informacje dotyczące Roku Świętego w dziesięciu językach.

Przyszli pielgrzymi udający się do Rzymu mogą z centralnej strony zarezerwować nocleg w instytucji kościelnej, pobrać oficjalną aplikację Roku Świętego, poprosić o paszport pielgrzyma lub wyświetlić kalendarz wydarzeń zaplanowanych dotychczas przez Watykan.

CZYTAJ DALEJ

Wizyty dusz czyśćcowych u ojca Pio: wielokrotnie przychodziły do niego, szukając pomocy

2024-07-17 21:27

[ TEMATY ]

czyściec

św. o. Pio

Krzysztof Tadej

Niezmienione ciało św. Ojca Pio spoczywa w szklanym sarkofagu w San Giovanni Rotondo

Niezmienione ciało św. Ojca Pio spoczywa w szklanym sarkofagu w San Giovanni Rotondo

Ojciec Pio mocno wierzył w świat nadprzyrodzony i w Kościół składający się zarówno z żyjących, jak i ze zmarłych, którzy dostąpili chwały nieba albo w czyśćcu doznają bolesnego oczyszczenia po śmierci. Był głęboko przekonany, że te trzy stany wzajemnie się komunikują, wspierają i na siebie oddziałują - czytamy w książce "Największe tajemnice czyśćca. Błogosławieństwo oczyszczającego ognia".

Niebo to doskonała wspólnota ze Stwórcą i wszystkimi zbawionymi. Czyściec jest „przedsionkiem” nieba, miejscem oczyszczania dusz tych, którzy wymagają jeszcze pracy nad sobą, aby dojrzeć do doskonałej miłości, koniecznej do osiągnięcia nieba.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję