Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolickie pisma dla dzieci

Reklama

Jak promować swoje tytuły, jak się wzajemnie wspierać i jakie podejmować ogólnopolskie inicjatywy, które przyczynią się do wzrostu czytelnictwa? Zastanawiali się nad tym przedstawiciele redakcji dziecięcych pism katolickich z całego kraju. Już po raz trzeci przyjechali oni do Lipnicy Murowanej w diecezji tarnowskiej.
W czasie spotkania ustalono, że redakcje będą promować swoją ofertę w zeszytach do katechezy, których wydania podejmie się Wydawnictwo Diecezji Sandomierskiej. Zapewnili o tym goszczący w Lipnicy Murowanej przedstawiciele Wydawnictwa.
Spotkanie było także okazją do dyskusji nad kondycją prasy katolickiej w Polsce. Mówił o tym Włodzimierz Chorązki z Ośrodka Badań Prasoznawczych Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor Katalogu Mediów Polskich. Przyznał, że pisma katolickie dla dzieci przegrywają często z ofertą dużych koncernów medialnych. Wł. Chorązki uważa, że wydawcy pism katolickich dla najmłodszych powinni na miarę swoich możliwości finansowych proponować czytelnikom nowoczesne i atrakcyjne formy przekazu. "Do pisma można dołączyć płytę CD-ROM, zamieścić ciekawy komiks lub nawiązać kontakt z czytelnikami za pomocą Internetu" - proponował Wł. Chorązki. Większość katolickich pism dla dzieci posiada już swoje witryny internetowe i wykorzystuje sieć www do promocji swoich tytułów. Kondycję prasy katolickiej w Polsce Chorązki określił jako dobrą.
Spotkanie redakcji pism katolickich dla dzieci zorganizowała redakcja Promyczka Dobra z Nowego Sącza. Okazją było liturgiczne wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy. Ks. Andrzej Mulka - redaktor naczelny Promyczka Dobra zauważył, że spotkanie odbywa się zawsze w dworku błogosławionych Marii Teresy i Urszuli Ledóchowskich, które wydawały pisma dla dzieci. "Są to niejako nasze patronki" - mówił ks. Mulka.
Obecnie w Polsce ukazuje się 12 katolickich pism dla dzieci. W większości są to miesięczniki. Do najpopularniejszych pism należą: Mały Gość Niedzielny, Mała Niedziela, Mały Przewodnik Katolicki, Anioł Stróż, Dominik, Jaś, Świat Misyjny i Promyczek Dobra. Ich nakład waha się od 10 do 240 tys. egzemplarzy.

Krzysztof Drwal

60 lat Armii Krajowej

Reklama

14 lutego 1942 r. gen. Władysław Sikorski - wódz naczelny i premier rządu Rzeczypospolitej Polskiej przesłał drogą radiową do kraju rozkaz dla gen. Grota-Roweckiego:
"Znoszę dla użytku zewnętrznego nazwę ZWZ. Wszyscy żołnierze w służbie czynnej w kraju stanowią Armię Krajową podległą Panu Generałowi jako jej dowódcy. Stanowisko Pana Generała nosi nazwę: Dowódca Armii Krajowej".
Po przegranej kampanii wrześniowej 1939 r. w całym kraju powstawały samorzutne liczne sprzysiężenia, również wojskowe. Głównym nurtem była tajna organizacja wojskowa, która podlegała naczelnym władzom kraju na emigracji - Służba Zwycięstwu Polski, powołana w walczącej Warszawie 27 września 1939 r., przekształcona w styczniu 1940 r. w Związek Walki Zbrojnej - ZWZ. Właśnie 14 lutego przypada 60. rocznica przemianowania tego Związku na Armię Krajową. Z tą nazwą organizacja przeszła do historii.
W skład Armii Krajowej weszły również inne organizacje wojskowe: Szare Szeregi, Narodowa Organizacja Wojskowa, Bataliony Chłopskie. Organizacja i działalność Armii Krajowej obejmowały cały kraj, mimo podziałów dokonanych przez okupantów. W okupowanym i podzielonym przez zaborców kraju istniało państwo podziemne - jednolite, z zakonspirowanym aparatem władzy, z Delegaturą Rządu na szczeblu centralnym oraz administracją wojewódzką i powiatową. Działało zakonspirowane szkolnictwo wyższe i średnie.
Armia Krajowa była organizacją wojskową Polskich Sił Zbrojnych. Liczyła 400 tys. osób. Została rozwiązana rozkazem gen. Leopolda Okulickiego, wydanym w Częstochowie 19 stycznia 1945 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bogdan Jezierski

Setne urodziny siostry zakonnej

9 lutego br. s. M. Florentyna Cesarz - służebniczka dębicka świętować będzie niecodzienny, można powiedzieć podwójny, jubileusz: 100 lat życia i 75 lat profesji zakonnej.
Bp Kazimierz Górny - ordynariusz diecezji rzeszowskiej przewodniczyć będzie w tym dniu uroczystej koncelebrowanej Eucharystii w parafii pw. św. Michała Archanioła w Ropczycach-Witkowicach, podczas której Jubilatka odnowi swe zakonne śluby.
S. Florentyna urodziła się w Chechłach k. Ropczyc (diecezja rzeszowska) w rodzinie głęboko religijnej. W wieku 24 lat wstąpiła do założonego przez bł. Edmunda Bojanowskiego Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Dębickich, które na wzór Maryi Niepokalanej w duchu miłości i prostoty podejmuje pracę opiekuńczo-wychowawczą i katechizację wśród dzieci, opiekę nad chorymi i posługę ubogim. Po złożeniu pierwszych ślubów Jubilatka podjęła posługę wychowawczyni w ochronce dla dzieci w Dominikowicach. Następnie pracowała w Ropczycach, Szebniach, Brzezinach k. Ropczyc, w Żabnie, w domu generalnym w Dębicy. Od 24 lat mieszka w domu zakonnym w Ropczycach-Witkowicach. Dziś służy Kościołowi i Zgromadzeniu modlitwą, spokojnym przyjmowaniem cierpienia i niedomagań związanych z wiekiem. Dzięki zachowanej trzeźwości umysłu, kilkuosobową wspólnotę zakonną ubogaca doświadczeniem życiowym i niezwykłym poczuciem humoru.

Oprac. s. M. Oktawiana Bańcerek

Wadowiczanie modlili się w intencji Ojca Świętego

Reklama

16 stycznia na Jasną Górę przybyli mieszkańcy Wadowic, aby jak co miesiąc w dniu wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża modlić się w jego intencji. Tradycja wyjazdów na Jasną Górę zapoczątkowana została we wrześniu ub.r.
W Kaplicy Matki Bożej Mszę św. dla kilkudziesięciu pielgrzymów odprawił ks. Krzysztof Główka, wikariusz z Wadowic i inicjator pielgrzymek. " Przybywamy, by modlić się za Ojca Świętego, o jego zdrowie, a także wspierać jego dążenia o zachowanie pokoju na całym świecie - powiedział ks. Główka. - W miarę naszych możliwości będziemy starać się także wędrować na Jasną Górę w tradycyjnej pieszej pielgrzymce, która ma miejsce w lipcu, i zawsze 16. dnia miesiąca być przy Matce Bożej, aby modlić się w intencjach Papieża".

Wołanie o pokój dla świata

24 stycznia w duchowej łączności z Ojcem Świętym - z okazji trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - na Jasnej Górze miała miejsce ekumeniczna modlitwa "Wołanie o pokój dla świata". Wieczorem ks. Andrzej Przybylski odprawił Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej dla kilkusetosobowej grupy młodzieży Częstochowy. Po Eucharystii nabożeństwu różańcowemu przewodniczył o. Kamil Szustak, natomiast rozważania tajemnic różańcowych poprowadził ks. Marcin Hintz, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie. Nabożeństwo przygotowane zostało przez duszpasterstwa akademickie Jasnej Góry i EMAUS.

Konferencja hospicyjna

W dniach 26-27 stycznia w Domu Pielgrzyma odbyła się Konferencja Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, która przebiegała pod hasłem: Hospicjum w służbie umierającym. Spotkanie rozpoczęła Msza św. w Kaplicy Matki Bożej, sprawowana przez metropolitę częstochowskiego - abp. Stanisława Nowaka. W trakcie Konferencji ok. 220 osób wysłuchało m.in. następujących referatów: Opieka u kresu życia; Formy opieki hospicyjnej nad dziećmi w okresie terminalnym choroby nowotworowej; Rola psychologiczna w zespole opieki domowej; Mity i prawdy o morfinie; Modlitwa w hospicjum; Etyka a ekonomia w opiece nad terminalnie chorymi. Nad całością spotkania czuwała prezes Stowarzyszenia Anna Kaptacz.

Spotkanie opłatkowe "Betel"

27 stycznia na Jasnej Górze odbyło się spotkanie opłatkowe osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół zrzeszonych w Federacji Organizacji Wspólnot Dobroczynnych "Betel".
Najliczniej przybyli przedstawiciele z Częstochowy, Pajęczna, Radomska i Myszkowa, których powitał w Kaplicy Matki Bożej przewodniczący Federacji - Andrzej Kalinowski.
"Ludzie, którzy cierpią, uzupełniają cierpienie Jezusa Chrystusa za Kościół. Oni są Jezusowi potrzebni, są dla Niego bardzo ważni, bo On przez nich i w nich objawia, że jest Zbawicielem" - mówił w homilii abp Stanisław Nowak. Do ok. 500-osobowej grupy uczestników zwrócił się słowami: "Bądźcie światłem, bądźcie ciepłem, bądźcie miłością. Starajcie się iść tą drogą, która jest Waszą drogą, którą obserwujemy, którą nieraz podziwiamy, widząc w Was dużo prostoty, dobroci, życzliwości, uśmiechu i naturalności".
Po Eucharystii miało miejsce spotkanie opłatkowe i kolędowanie w Sali Papieskiej. Specjalne podziękowania otrzymały osoby, które w szczególny sposób zaznaczyły swoją obecność wśród niepełnosprawnych. Nagrody otrzymali: Elżbieta Pacyna, Franciszek Kasprzak i Dorota Bartosz oraz Lech Jędryka, Andrzej Bociański i ks. Stanisław Gębka.

W SKRÓCIE

22 stycznia w Kaplicy Różańcowej Mszę św. dla Instytutu Edukacji Narodowej przy Radiu Maryja odprawił o. Stanisław Rudziński. Następnie ponad 100-osobowa grupa wysłuchała wykładu Krzysztofa Wereckiego pt. Szanse i zagrożenia dla Polski wobec Unii Europejskiej.

23 stycznia w Kaplicy Matki Bożej o. Dariusz Nowicki odprawił Mszę św. za synów ziemi częstochowskiej poległych w powstaniu styczniowym. W nabożeństwie wzięli udział kombatanci, działacze ruchu niepodległościowego i związkowego oraz młodzież. Inicjatorem spotkania były: Jasnogórska Fundacja PRO PATRIA, Zarząd NSZZ "Solidarność", Regionalna Sekcja Oświaty i Wychowania "Solidarność" oraz dr Tadeusz Gałecki.

27 stycznia podprzeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski z okazji Dnia Celnika odprawił Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej dla 30-osobowej grupy pracowników oddziału celnego w Częstochowie i ich rodzin.

27 stycznia w Bazylice Jasnogórskiej odbył się koncert kolęd w wykonaniu Chóru Mieszanego i Chóru Kameralnego Instytutu Muzyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie pod batutą Przemysława Jeziorowskiego i Orkiestry Kameralnej "Camerata Impuls" pod dyrekcją Małgorzaty Kaniowskiej. Współorganizatorem koncertu (o charakterze charytatywnym) był Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater" w Częstochowie.

ZAPOWIEDZI

14 lutego - Dzień Solidarności z Dziećmi w Afryce i otwarcie na Jasnej Górze wystawy Dzieci Afryki.

15 lutego - 5-lecie Instytutu Edukacji Narodowej.

O. Robert M. Łukaszuk OSPPE - rzecznik prasowy Jasnej Góry

Tydzień w Polsce

O. Marian Żelazek, werbista, od 50 lat pracujący wśród trędowatych w Indiach, został oficjalnie ogłoszony polskim kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla. Członkowie komitetu, który zgłosił kandydaturę o. Żelazka, napisali w uzasadnieniu m.in: "Uważamy, iż prawdziwy i trwały pokój zależy w dużej mierze od czynów ludzi będących natchnieniem dla tych, którzy pragną budować harmonijne światowe społeczeństwo. Sądzimy, że osiągnięcia o. Żelazka zasługują na międzynarodowe uznanie, i z tych powodów popieramy nominację o. Mariana Żelazka do Pokojowej Nagrody Nobla w 2002 r.".

Kościół katolicki w Polsce przekaże Węgrom relikwie św. Jadwigi Królowej. Zostaną one złożone w kościele Franciszkanów w Egerze.

Kościół katolicki w Polsce obchodził po raz drugi Dzień modlitw poświęconych islamowi. Głównym punktem obchodów było spotkanie w kościele św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Rząd przedstawił program społeczno-gospodarczy dla Polski. Premier Leszek Miller powiedział, że podstawą tego programu są zobowiązania wyborcze SLD, UP i PSL.

Na wezwanie Ojca Świętego do modlitwy o pokój odpowiedzieli 24 stycznia br. także polscy posłowie. W południe, tuż przed rozpoczęciem obrad, odmówili Ojcze nasz i wezwali wstawiennictwa Matki Bożej. Modlitwę poprowadziła z sejmowej mównicy wiceprzewodnicząca klubu Ligi Polskich Rodzin - Anna Sobecka.

Posłowie: Tadeusz Iwiński, Jerzy Jaskiernia i Marcin Libicki oraz senator Jerzy Smorawiński zostali wybrani do władz Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Sojusz Lewicy Demokratycznej poniósł spektakularną porażkę w Sejmie. Posłowie PSL porozumieli się z opozycją i wbrew SLD przegłosowali, że tegoroczne wybory samorządowe odbędą się jesienią br., a głosy liczone będą metodą preferującą mniejsze ugrupowania. Na tym samym posiedzeniu PSL głosował z opozycją przeciw rządowemu projektowi wydłużenia terminu zwrotu VAT-u firmom i utrzymaniu akcyzy na biopaliwa. SLD zapowiedział walkę o zmianę przyjętych ustaw w Senacie.

SLD nie zrezygnuje z prób wyłączenia pracowników wywiadu i kontrwywiadu z procesu lustracyjnego - na czym zależy prezydentowi. Po przegranym głosowaniu w Sejmie (również za sprawą PSL), Sojusz będzie próbował zmienić ustawę lustracyjną w Senacie.

Sejm postanowił o obłożeniu akcyzą energii elektrycznej. Rachunki wzrosną o ok. 9 proc., jeśli ustawę zaakceptuje Senat i prezydent.

Sejm uchylił immunitet poselski Andrzeja Leppera.

Senat z półtoramiesięcznym opóźnieniem przyjął uchwałę upamiętniającą 20. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. SLD i UP przeforsowały zapis, iż stan wojenny "z perspektywy czasu jest oceniany jako smutna konieczność wyboru mniejszego zła".

Senat postanowił niemal jednogłośnie, że 2 maja będzie Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Ustawę musi jeszcze zatwierdzić Sejm.

Na prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" wybrano ponownie prof. Andrzeja Stelmachowskiego.

Były zomowiec Ireneusz Kościuk, oskarżony o udział w śmiertelnym pobiciu Grzegorza Przemyka, ponownie stanie przed sądem. Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił uniewinniający go wyrok.

Prasa podała, że ponad 1000 osób straci w tym roku pracę w publicznej telewizji - z powodu kryzysu na rynku reklam i spadku wpływu z abonamentów.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ona była światłem. 8. rocznica śmierci Sługi Bożej Heleny Kmieć

2025-01-16 08:17

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Mat.prasowy/Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

24 stycznia 2025 r. mija 8 lat od tragicznej śmierci Sługi Bożej Heleny Kmieć. Tego dnia w Libiążu będziemy wspominać młodą polską wolontariuszkę, która zginęła w czasie misji w Boliwii. Mszy Świętej sprawowanej w kościele św. Barbary w Libiążu będzie przewodniczył bp Jan Zając, a po Eucharystii odbędzie się premiera filmu “Misja Zambia”.

Mimo że od śmierci Heleny Kmieć mija już 8 lat, to blask jej życia wciąż rozświetla drogi osób, które ją znały lub zostały zainspirowane jej postawą niesienia dobra na cały świat. Dlatego też tegorocznym obchodom nieprzypadkowo towarzyszy hasło „Ona była światłem”.
CZYTAJ DALEJ

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny: męska wspólnota religijna musi przyjąć kobietę

2025-01-16 08:06

[ TEMATY ]

Hiszpania

Adobe Stock

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż przepisy statutu katolickiej wspólnoty, na mocy których jej członkami mogą być tylko mężczyźni, mają charakter dyskryminacyjny i są niezgodne z tamtejszym prawem - informuje Ordo Iuris.

W 2008 roku María Teresita Laborda Sanz, obywatelka Hiszpanii, złożyła wniosek o przystąpienie do Papieskiego, Królewskiego i Czcigodnego Niewolnictwa Najświętszego Chrystusa z La Laguna (Pontificia, Real y Venerable Esclavitud del Santísimo Cristo de La Laguna), czyli założonej w 1545 roku wspólnoty katolickiej z siedzibą w La Laguna na Wyspach Kanaryjskich. Wniosek kobiety spotkał się z odmową bractwa, jako że przystąpić do niego mogą tylko osoby płci męskiej.
CZYTAJ DALEJ

Świadectwo lekarza: dziękuję Panu Bogu, bo to On stoi za zmianą mojego postrzegania in vitro

2025-01-16 21:10

[ TEMATY ]

świadectwo

in vitro

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka

– Kiedy wykonuje się USG w czwartym, piątym tygodniu od poczęcia, to już można zauważyć bicie serduszka. Zawiązek serca zaczyna bić około osiemnastego, dwudziestego pierwszego dnia życia! – mówi tegoroczny laureat nagrody „Przyjaciel życia”, Tadeusz Wasilewski, lekarz specjalista ginekolog położnik i założyciel Kliniki leczenia niepłodności „NaProMedica” - informuje o tym Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka.

Karolina Krawczyk: Przez czternaście lat pracował Pan, wykonując procedury in vitro. Dlaczego w ogóle zaczął Pan stawiać sobie pytania o etyczną stronę tej metody? Co takiego się wydarzyło?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję