Spotka się tam z młodymi ludźmi z różnych regionów Włoch, którzy brali udział w pierwszej części programu dotyczącego zdrowia psychicznego w czasie pandemii. Podzielą się oni swymi doświadczeniami w obecności m.in. Patrizia Bianchiego, ministra edukacji Włoch, które wsparło program, oraz przedstawicieli ministerstwa zdrowia.
Ojciec Święty rozmawiać też będzie z młodzieżą iberoamerykańską, która przedstawi konkluzje z spotkania w Madrycie na temat wspólnych marzeń o drodze do lepszej przyszłości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ponadto papież połączy się online z uczniami nowych szkół Scholas Occurentes z Sydney w Australii, Walencji w Hiszpanii i Waszyngtonie w USA. Wysłucha także młodych Argentyńczyków z regionu El Impenetrable na równinie Gran Chaco, inaugurując nowy program zapobiegania uzależnieniom.
Otworzy też Międzynarodową Szkołę Liderów Środowiskowych, inspirowaną encyklikami „Laudato si’” i „Fratelli tutti”, oraz Szkołę Formacji Politycznej.Reklama
Wizyta zakończy się otwartym dialogiem Franciszka ze światową wspólnota Scholas z pięciu kontynentów.
Scholas Occurrentes to światowa sieć szkół pod patronatem Kościoła katolickiego, utworzona w celu wspierania więzi między wszystkimi szkołami na świecie. Jej misją jest „integracja uczniów poprzez inicjatywy technologiczne, sportowe i artystyczne, które wspierają wychowanie do kultury spotkania”. Stawia sobie za zadanie dzielenie się projektami, zwłaszcza ze szkołami z mniejszymi środkami, na rzecz edukacji bez wykluczeń. Pierwsze placówki tego rodzaju powstały po podpisaniu odpowiedniego porozumienia przez znanych piłkarzy: Argentyńczyka Lionela Messiego i Włocha Gianluigiego Buffona w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk 13 sierpnia 2013 r. Odbył się wówczas towarzyski mecz piłki nożnej dla uczczenia papieża między drużynami Argentyny i Włoch.
Poprzednikami Scholas Occurentes były programy „Szkoły Sąsiedzkie” i „Szkoły Siostrzane”, powstałe z inspiracji ówczesnego arcybiskupa Buenos Aires kard. Jorge Mario Bergoglio. Ich linią przewodnią były słowa obecnego papieża: „Połączyć szkoły, sport ludowy i solidarność”. Uważał on, że znane postacie, zwłaszcza sportu, będą wychowywać miliony dzieci swoim przykładem oraz że sport i sztuka ludowa stanowią wspaniałe narzędzia kształtowania wartości.
19 marca 2014 r. Stolica Apostolska oficjalnie uznała Scholas Occurrentes za prywatną fundację, podlegającą od sierpnia 2015 r. Kongregacji ds. Duchowieństwa. Przewodniczą jej profesorowie José María del Corral i Enrique Palmeyro, którzy wraz z bp. Marcelo Sanchezem Sorondo tworzą kierownictwo Scholas. Fundacja ma własny hymn „Sembradores del encuentro” (Siewcy spotkania). Tworzy sieć ponad 400 tys. instytucji edukacyjnych w 190 państwach. Ma 15 siedzib w różnych krajach: Argentynie, Chile, Watykanie, Kolumbii, Hiszpanii, Haiti, Włoszech, Meksyku, Mozambiku, Panamie, Paragwaju, Portugalii, Rumunii, Japonii i USA. W najbliższych latach zamierza otworzyć siedziby w kolejnych państwach.