Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wkraczając w nowy rok, prosimy Maryję, by nam błogosławiła, by ofiarowała nam Jezusa, nasze pełne Błogosławieństwo, w którym Ojciec pobłogosławił raz na zawsze historię, sprawiając, że stała się historią zbawienia. Światło i nadzieję na to zadanie czerpiemy z Chrystusa. Dziecina narodzona w Betlejem jest Słowem przedwiecznym Ojca, które stało się ciałem dla naszego zbawienia, jest "Bogiem z nami", który niesie z sobą tajemnicę prawdziwego pokoju. On jest Księciem Pokoju.

Jan Paweł II

(Z homilii podczas Mszy św. noworocznej - 1 stycznia 2002 r.)

Jan Paweł II do Polaków

Wśród ok. czterech tysięcy pielgrzymów biorących udział w pierwszej w tym roku audiencji generalnej, która odbyła się w Auli Pawła VI, byli Polacy z kraju i emigracji. Z Łodzi do Watykanu przybyła grupa pielgrzymów z Kurii Arcybiskupiej, z Chicago - grupa modlitewna i teatralna "Wieczernik" oraz pielgrzymi indywidualni. Odśpiewali oni Papieżowi kolędę Przybieżeli do Betlejem.
"Witam pielgrzymów z Polski i Polonię. Wszystkim życzę radości Bożego Narodzenia i szczęśliwego nowego roku. Szczęść Boże!" - powiedział Ojciec Święty.

Audiencja generalna 2 stycznia 2002 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

Reklama

30 grudnia 2001 r. w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Ojciec Święty mówił o znaczeniu i roli rodziny. Objął myślą wszystkie rodziny świata i złożył im życzenia na nowy, 2002 r. Oto pełny tekst papieskiego przemówienia:
"Od groty betlejemskiej, gdzie w Świętą Noc narodził się Zbawiciel, kierujemy wzrok ku skromnemu domowi w Nazarecie, ażeby kontemplować Świętą Rodzinę Jezusa, Maryi i Józefa, której uroczystość obchodzimy dzisiaj w radosnej i rodzinnej atmosferze Bożego Narodzenia.
Odkupiciel świata wybrał rodzinę na miejsce swych narodzin i swego dorastania, uświęcając w ten sposób tę podstawową dla każdego społeczeństwa instytucję. Okres spędzony w Nazarecie, najdłuższy w Jego życiu, pozostaje otoczony wielką tajemnicą, a Ewangeliści przekazali nam niewiele wiadomości na ten temat. Jeżeli jednak pragniemy zrozumieć dogłębnie życie i posłannictwo Jezusa, musimy zbliżyć się do tajemnicy Świętej Rodziny z Nazaretu, by obserwować i słuchać. Dzisiejsza liturgia stwarza nam ku temu opatrznościową okazję.
Skromne domostwo w Nazarecie jest dla wszystkich wierzących, a szczególnie dla chrześcijańskich rodzin, prawdziwą szkołą Ewangelii. Podziwiamy tu realizację Bożego planu uczynienia z rodziny głębokiej wspólnoty życia i miłości; tu uczymy się, że każda chrześcijańska rodzina wezwana jest do tego, ażeby być ´Kościołem domowym´, gdzie błyszczeć muszą cnoty ewangeliczne. Skupienie i modlitwa, wzajemne zrozumienie i szacunek, osobista dyscyplina i wspólnotowa asceza, duch poświęcenia, praca i solidarność - to rysy, które sprawiają, że Rodzina z Nazaretu jest wzorem wszystkich naszych ognisk domowych.
Wartości te uwypukliłem w adhortacji apostolskiej Familiaris consortio, której dwudziestolecie przypada w mijającym roku. Przyszłość ludzkości zależy od rodziny, którą w dzisiejszych czasach bardziej niż jakąkolwiek inną instytucję dotykają głębokie i gwałtowne przemiany kulturowe i społeczne. Kościół jednak nigdy nie zaprzestał ´ofiarowania pomocy tym, którzy znając wartości małżeństwa i rodziny, starają się pozostać im wierni; tym, którzy w niepewności i niepokoju poszukują prawdy; i tym, którzy niesłusznie napotykają na przeszkody w realizowaniu własnej wizji rodziny´ (Familiaris consortio, 1). Poczuwa się on do swej odpowiedzialności i dzisiaj również ´pragnie służyć każdemu człowiekowi, zatroskanemu o losy małżeństwa i rodziny´ (tamże).
Ażeby móc wypełnić to swoje naglące posłannictwo, Kościół liczy w sposób szczególny na świadectwo i wkład rodzin chrześcijańskich. Owszem, w obliczu zagrożeń i trudności, jakie przeżywa instytucja rodziny, wzywa do dodatkowej odwagi duchowej i apostolskiej, świadomy, że rodziny wezwane są do tego, ażeby być ´znakiem jedności´ i dawać świadectwo ´o Królestwie i pokoju Chrystusowym, do którego zdąża cały świat´ (tamże, 48).
Niechaj Jezus, Maryja i Józef błogosławią wszystkim rodzinom świata i bronią je, ażeby panowały w nich pogoda i radość, sprawiedliwość i pokój, które rodzący się Chrystus przyniósł w darze ludzkości".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jan Paweł II przyjął Premiera RP

Słowami: "No to spotykamy się w nowym roku" - powitał premiera RP Leszka Millera Jan Paweł II, przyjmując go 3 stycznia br. na audiencji prywatnej. "Czuję się zaszczycony, jest to moja pierwsza wizyta w tym roku" - odpowiedział szef rządu polskiego.
Jako serdeczną określił rozmowę Jana Pawła II z Premierem RP rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls w krótkim oświadczeniu wydanym po spotkaniu.
Oto pełny tekst tego komunikatu:
"Dziś rano Ojciec Święty przyjął na audiencji premiera Rzeczypospolitej Polskiej pana Leszka Millera, któremu towarzyszyła jego rodzina i członkowie delegacji. Następnie premier został przyjęty przez kardynała Angelo Sodano, sekretarza stanu. W toku serdecznych rozmów poruszono stosunki między Stolicą Apostolską a Polską w świetle wielkiej tradycji religijnej tego kraju. Omawiano ponadto problemy integracji europejskiej i sytuacji międzynarodowej".
Z upoważnienia prezydenta i we własnym imieniu poprosiłem Papieża o rychły przyjazd do kraju - powiedział premier Leszek Miller na konferencji prasowej 3 stycznia w Watykanie. Dodał, że "władze Rzeczypospolitej poczytywałyby sobie za zaszczyt, gdyby Papież odwiedził Polskę jak najszybciej".

Uroczyste "Te Deum" za 2001 rok

"Proszę Boga o siłę, by kontynuować, jak długo On zechce, wierną służbę Kościołowi w
Rzymie i całemu światu" - powiedział Papież w czasie uroczystych Nieszporów na zakończenie 2001 r. Nabożeństwo, które wyjątkowo odbyło się w Bazylice św. Piotra, rozpoczęło odśpiewanie dziękczynnego Te Deum. Homilię Jan Paweł II rozpoczął od pytania, jakie Apostołowie postawili Chrystusowi: "Panie, czy już czas?" (por. Dz 1, 6). "Ileż to razy człowiek zadaje sobie to pytanie, zwłaszcza w dramatycznych chwilach dziejów! Żywe jest w nim pragnienie poznania sensu i dynamiki wydarzeń indywidualnych i wspólnotowych, jakie go spotykają. Chciałby wiedzieć ´zawczasu´, co zdarzy się ´potem´, ażeby nie być zaskoczonym. Również Apostołowie okazali się podatni na to pragnienie. Jezus jednak nigdy nie zaspokoił tej ciekawości. Kiedy zadano Mu to pytanie, odpowiedział, że tylko Ojciec Niebieski zna i wyznacza czas i chwile (por. Dz 1, 7)". Papież nawiązał do hymnu Te Deum i podkreślił, że jest on wyrazem naszej głębokiej wdzięczności Bogu za dobro, jakim w ciągu minionych dwunastu miesięcy nas obdarzył. Przypomniał wydarzenia dotyczące diecezji rzymskiej, w tym odwiedziny 300 stołecznych parafii. "Na koniec roku wszelako mamy obowiązek zdać sobie sprawę także z naszych słabości i z momentów, gdy nie byliśmy w pełni wierni miłości Bożej. Prosimy Pana o przebaczenie za nasze błędy i zaniedbania: Miserere nostri, Domine, miserere nostri. Nie przestawajmy z ufnością zawierzać Pańskiej dobroci. On nie omieszka okazać nam miłosierdzie i pomagać nam kontynuować nasze apostolskie zaangażowanie".

Nowy Rok w Watykanie

"Obchodząc pod macierzyńskim spojrzeniem Maryi dzisiejszy Światowy Dzień Pokoju, zastanawiamy się nad pokojem w klimacie powszechnego zaniepokojenia z powodu dramatycznych wydarzeń, które wstrząsnęły światem". Słowa te wypowiedział Jan Paweł II w kazaniu podczas Mszy św., którą odprawił 1 stycznia br. przed południem w Bazylice Watykańskiej. Podkreślił, że "chociaż po ludzku trudno być może patrzeć w przyszłość z optymizmem, nie możemy ulegać pokusie zniechęcenia. Przeciwnie, musimy działać odważnie na rzecz pokoju, z przekonaniem, że zło nie zwycięży".
Wraz z Ojcem Świętym Mszę św. koncelebrowali kardynałowie: Angelo Sodano - sekretarz stanu, FrancWois Xavier NguyeQn Van ThuaQn - przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax", abp Jean-Louis Tauran - sekretarz ds. relacji z państwami Sekretariatu Stanu i bp Giampaolo Crepaldi - sekretarz wspomnianej Papieskiej Rady.
Ojciec Święty przypomniał, że tegoroczny Światowy Dzień Pokoju obchodzony jest pod hasłem: Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia.
"W imię Boga ponawiam mój gorący apel do wszystkich, wierzących i niewierzących, aby dwumian ´sprawiedliwość i przebaczenie´ nadawał zawsze ton stosunkom między osobami, grupami społecznymi i narodami" - stwierdził Ojciec Święty. Zwrócił uwagę, że "apel ten skierowany jest nade wszystko do tych, którzy wierzą w Boga, szczególnie do wyznawców trzech wielkich religii wywodzących się od Abrahama: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, wezwanych, by zawsze stanowczo i zdecydowanie wypowiadać się przeciwko przemocy".
Wezwanie do pojednania i przebaczenia Jan Paweł II ponowił w noworocznych rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański.
Po odmówieniu modlitwy maryjnej i udzieleniu zgromadzonym na Placu św. Piotra w Watykanie błogosławieństwa apostolskiego Papież pozdrowił pielgrzymów z całego świata w różnych językach, m.in. po polsku, rosyjsku i arabsku. Specjalne życzenia pomyślności przekazał też krajom Unii Europejskiej, które wraz z nadejściem 2002 r. przeszły na nową, wspólną dla nich walutę - euro, rozpoczynając w ten sposób nowy etap historyczny. "Niech umacniają się w całej Europie sprawiedliwość i solidarność z korzyścią dla całej rodziny ludzkiej!" - życzył Ojciec Święty.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Santiago de Compostela: trzeci z rzędu rekordowy rok na Drodze św. Jakuba

2025-01-03 17:08

[ TEMATY ]

Santiago de Compostela

Hiszpania

droga św. Jakuba

wikipedia/Edescas2

Droga św. Jakuba

Droga św. Jakuba

Pielgrzymi na Drodze św. Jakuba w 2024 roku po raz kolejny pobili rekord. Jak podaje biuro pielgrzymkowe w Santiago de Compostela, w ubiegłym roku przybyszom z całego świata wydano 499 239 certyfikatów. Czyni to rok 2024 trzecim z rzędu rekordowym rokiem dla tradycyjnego szlaku do Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii po 2022 roku (438 307) i 2023 roku (446 082). Nawet w sylwestra przybyło 183 pielgrzymów.

Droga św. Jakuba, czyli Camino de Santiago, jest europejskim szlakiem pielgrzymkowym, prowadzącym do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. Od IX wieku szlak ten wiedzie pielgrzymów od krajów bałtyckich przez Polskę, Niemcy, Szwajcarię i Francję do grobu św. Apostoła Jakuba (Większego) w hiszpańskim Santiago de Compostela. W tamtejszej katedrze ma znajdować się jego ciało. Nie ma jednej trasy pielgrzymki - uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża
CZYTAJ DALEJ

Biskup legnicki spotkał się z samorządowcami

2025-01-03 16:05

[ TEMATY ]

samorząd

Legnica

bp Andrzej Siemieniewski

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

W legnickim Domu Słowa odbyło się świąteczno-noworoczne spotkanie samorządowców z biskupem legnickim Andrzejem Siemieniewskim. Na zaproszenie odpowiedziało ponad 130 osób, które na co dzień pełnią ważne funkcje w samorządach lokalnych na terenie diecezji legnickiej. Nie zabrakło też przedstawicieli władz Województwa Dolnośląskiego, Sejmiku Dolnośląskiego, parlamentarzystów.

Witając przybyłych, bp Siemieniewski podkreślił, że rok 2025 jest wyjątkowy, jest to rok jubileuszu, który zainaugurował papież Franciszek w Rzymie, w wigilię Bożego Narodzenia. Duchowny wyjaśnił znaczenie tego czasu dla wiernych Kościoła katolickiego, podkreślił też, że jest on także szansą dla wszystkich ludzi dobrej woli na zwrócenie uwagi na swoje obowiązki, oczekiwania i plany, a także na duchową stronę życia.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję