W Polsce uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego obchodzona jest w siódmą niedzielę po Wielkanocy.
Jest to szczególny czas odpustu w małej parafii niedaleko lotniska im. Władysława Reymonta na Pienistej. Poprzedziło je Triduum Eucharystyczne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Duchowe i modlitewne przygotowanie do tego odpustu parafianie rozpoczęli w czwartek 13 maja koronką do Miłosierdzia Bożego i adoracją Najświętszego Sakramentu, następnie było nabożeństwo majowe i Msza święta. I tak samo każdego z trzech dni, kiedy wierni modlili się zarówno w kościele parafialnym, jak i w kręgach rodzinnych Kościoła Domowego. W niedzielę 16 maja uroczystą sumę odpustową odprawił ks. prof. Stanisław Skobel.
Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego została erygowana 1 października 1989 roku dekretem ówczesnego biskupa Władysława Ziółka. Wydzielono ją z części parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi – Retkini. W maju 1992 roku rozpoczęto budowę kościoła, a w tym samym roku 27 września świątynię w stanie surowym poświęcił pasterz diecezji. Budynek kościoła zbudowany jest na planie krzyża greckiego. Kształt przestrzenny bryły oparty jest o dwie skrzyżowane nawy nakryte dwuspadowym dachem drewnianym (przypominającym nieco styl zakopiański), pokryty dachówką blaszaną. Na narożnikach przecinających się naw znajdują się okrągłe słupy żelbetonowe unoszące konstrukcję podtrzymującą skrzyżowanie połaci dachowych. Od strony południowej umieszczono kruchtę, od strony wschodniej – kaplicę, a od strony północnej – zakrystię i kancelarię, salę parafialną i plebanię. Na ścianie głównej prezbiterium, nad tabernakulum, umieszczono figurę Chrystusa w obłoku chwały wstępującego do nieba. Okrągłe słupy na narożnikach przecinających się naw ozdobione są rzeźbami w kształcie symboli ewangelistów. W ołtarzach bocznych przy prezbiterium po prawej znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, zaś po lewej obraz Jezusa Miłosiernego. Wystrój wnętrza dopełniają stacje drogi krzyżowej i witraże autorstwa ks. prof. Tadeusza Fudryny SDB, zaś na niewielkim chórze znajdują się elektroniczne organy. Po prawej stronie świątyni jest mała kaplica, w której zawieszono krzyż pochodzący z kaplicy Ośrodka Prewencji Policji. Pod sufitem wiszą dwa żyrandole neogotyckie z 1910 roku. Przed kościołem znajduje się krzyż, a na placu w cieplejsze dni ustawiane są ławeczki, na których wierni mogą uczestniczyć we mszach świętych.
Parafia liczy nieco ponad 3,5 tys. osób. W ostatnich latach dosyć mocno się rozrasta, gdyż wokół niej, jak i na pobliskich lotnisku terenach powstają nowe bloki mieszkalne, przez co średnia wieku znacznie odstaje od tzw. „średniej łódzkiej”. W nowo powstałe osiedla wprowadzają się głównie młodzi ludzie, często z małymi dziećmi. Od samego początku za budowę kościoła i życia parafialnego odpowiedzialny był i jest po dzień dzisiejszy ks. kan. dr Kazimierz Zaleski. Przez 32 lata istnienia parafia miała ośmiu wikariuszy, obecnie te posługę sprawuje ks. Damian Szczepanik. Na terenie parafii znajdują się dwie kaplice: kaplica pw. św. Pawła Apostoła w Ośrodku Prewencji Policji oraz kaplica Portu Lotniczego im. Wł. Reymonta. W ramach Liturgicznej Służby Ołtarza działają ministranci, lektorzy i bielanki, widoczne szczególnie w trakcie barwnych procesji Bożego Ciała ulicami osiedla. Działa także Zespół Synodalny Młodzieży, Grupa różańcowa Rycerstwa Niepokalanej i Czcicieli Matki Bożej, Grupa różańcowa Rady Parafialnej i Grupa Synodalna.