Reklama

30-lecie Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród najważniejszych wydarzeń pasterzowania bp. Kazimierza Majdańskiego dostrzec należy wizytę Papieża Jana Pawła II w Szczecinie. Oczekiwanie na Ojca Świętego było ogromne. Już podczas drugiej pielgrzymki do ojczyzny w 1983 r. odbyło się spotkanie Papieża ze szczecińską wspólnotą diecezjalną na Jasnej Górze, podczas którego Ojciec Święty poświęcił kamień węgielny, wzięty z Bazyliki św. Piotra w Rzymie, pod szczecińskie Seminarium Duchowne. Wizyta Ojca Świętego w Szczecinie odbyła się 11 czerwca 1987 r. i trwała 7 godzin i 15 minut. Były to dla wszystkich bardzo wzniosłe chwile. Papież spotkał się z różnymi grupami szczecinian w trzech miejscach: na Jasnych Błoniach (sprawował tutaj Mszę św. w intencji rodzin ziemi pomorskiej i całej Polski; na koniec poświęcił figurkę Matki Bożej Fatimskiej, która nawiedziła wszystkie parafie naszej diecezji), w Seminarium Duchownym (gdzie wmurował kamień węgielny) i w bazylice katedralnej (spotkał się tutaj z duchowieństwem, alumnami, siostrami zakonnymi i członkami instytutów świeckich).

Szczególnie wielką troską bp Kazimierz Majdański otaczał rodziny i Seminarium Duchowne. W tym celu 18 stycznia 1979 r. w Szczecinie założył punkt konsultacyjny Zakładu Teologii Praktycznej - Studium nad Rodziną przy Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Zakład ten, a później Instytut Studiów nad Rodziną ATK, składał się z czterech pracowni. Studiowali w nim również księża. Wizyta Pani Jasnogórskiej ( od września 1990 r. do 1 września 1991 r.) odbywała się również w duchu wezwania "Jasnogórska Matko Kościoła - ocal miłość i życie" .

Seminarium Duchowne, będące sercem diecezji, głęboko leżało na sercu jego Pasterzowi. Alumni ciągle kształcili się gościnnie w Seminarium w Gościkowie-Paradyżu. Dopiero w 1977 r. przeniesiono alumnów szóstego roku studiów do Szczecina i umieszczono na plebanii parafii pw. Świętej Trójcy. Było to roczne Studium Pastoralne. Od 1982 r. trzy ostatnie roczniki przebywały w Szczecinie, mieszkając na plebaniach przy parafiach pw.: św. Kazimierza, Świętej Trójcy, św. Jakuba Apostoła oraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Golęcinie. Prace budowlane nowego gmachu uczelni rozpoczęto dopiero 11 sierpnia 1983 r. Do wznoszonego budynku przy ul. Papieża Pawła VI nr 2 we wrześniu 1985 r. przeniósł się szósty rocznik, a w 1987 r. już wszystkie zamieszkały w nowym Seminarium.

Pasterza diecezji niepokoiła również mała liczba powołań kapłańskich. Stąd w 1985 r. wyruszyła ze Szczecina piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy w następnym roku rozpoczęli 9-letnią nowennę o powołania kapłańskie i zakonne. Podobnie trud pracy kapłańskiej na tych ziemiach trwożył serce bp. Kazimierza Majdańskiego. Aby ich praca była skuteczna, Ksiądz Biskup sprowadził do Szczecina Siostry Karmelitanki. Pierwsze dwie karmelitanki przybyły tutaj 25 marca 1983 r. W Szczecinie w tym czasie modliło się i pracowało dwieście sióstr (1985 r.) - była to największa liczba sióstr na terenie diecezji w okresie 25-lecia.

W pasterskiej posłudze Ordynariuszowi pomagali oprócz bp. Jana Gałeckiego bp. Stanisław Stefanek i bp Marian Błażej Kruszyłowicz.

Czas formowania zaznaczył się również powołaniem do działania nowych struktur: Kapituły Kolegiackiej w Kamieniu Pomorskim, Sądu Biskupiego, Rady Duszpasterskiej i Społecznej oraz ustanowieniem nowego składu Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultatorów. Dla prężniejszego działania duszpasterskiego bp Kazimierz Majdański 22 czerwca 1985 r. utworzył 11 nowych dekanatów, a 31 grudnia następnego roku trzy kolejne.

Zaszczytem dla naszej diecezji, i oczywiście osobistym, było przyznanie 3 sierpnia 1991 r. bp. Kazimierzowi Majdańskiemu Orderu Wielkiego Niemieckiego Krzyża Zasługi z Gwiazdą przez prezydenta NRF Richarda von Weizsacker´a. Ksiądz Biskup jest pierwszym Polakiem, który otrzymał tak wysokie odznaczenie.

Te wielkie zasługi Pasterza szczecińskiego zostały docenione przez Papieża Jana Pawła II, który bullą Totus Tuus Poloniae Populus wśród 11 nowych metropolii ustanowił również szczecińsko-kamieńską. Ojciec Święty przyjął rezygnację bp. Kazimierza Majdańskiego z urzędu pasterskiego i mianował go biskupem ad personam.

Pierwszym metropolitą został dotychczasowy biskup chełmiński Marian Przykucki. Ingres Księdza Arcybiskupa do bazyliki katedralnej odbył się w Niedzielę Palmową - 12 kwietnia w obecności nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka. Paliusz - znak władzy metropolitalnej - nowy rządca otrzymał 29 czerwca w Bazylice św. Piotra w Rzymie.

Dewizą abp. Mariana Przykuckiego jest zawołanie: Błogosławieni pokój czyniący. Tę zasadę z całym oddaniem wciela w życie. Na szczególne uznanie zasługują zabiegi Metropolity o afiliację szczecińskiego Seminarium Duchownego do Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu. Ziściło się to 5 sierpnia 1994 r., gdy Kongregacja Wychowania Katolickiego wydała odpowiedni dekret. Obecnie od listopada 1998 r. Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne należy do Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Budowa gmachu seminaryjnego wraz z kaplicą została zakończona i nuncjusz apostolski abp. Józef Kowalczyk 23 października 1993 r. dokonał aktu poświęcenia kaplicy i błogosławieństwa całego Seminarium.

W ramach Wyższego Seminarium Duchownego Ksiądz Arcybiskup 1 września 1992 r. erygował Archidiecezjalne Kolegium Teologiczne w Szczecinie - sekcja katechetyczna, a następnie w Stargardzie Szczecińskim - sekcja nauk o rodzinie. Idąc w duchu szkolnictwa, Ksiądz Arcybiskup 3 maja 1992 r. powołał do istnienia Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Maksymiliana Kolbego w Szczecinie. W 1993 r. swą działalność rozpoczęły Katolickie Licea Ogólnokształcące im. św. Jadwigi Królowej w Świnoujściu, im. ks. kard. A. Hlonda w Stargardzie Szczecińskim i wieczorowe w Pyrzycach. 1 września 1994 r. powstał w Szczecinie Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego i Liceum Ogólnokształcące, a ostatnio utworzono Szkołę Podstawową im. Świętej Rodziny w Szczecinie. Dla podniesienia poziomu życia intelektualnego i religijnego na wsi szczecińskiej Ksiądz Arcybiskup powołał do istnienia z dniem 1 lipca 1993 r. trzy Ludowe Uniwersytety Katolickie w Barzkowicach, Wolinie i Zielinie.

1 stycznia 1995 r. Ksiądz Arcybiskup ustanowił Archidiecezjalną Radę Ciągłej Formacji Duchowej i Studium Teologiczne dla Kapłanów. Dla koordynacji nauki natomiast Metropolita szczecińsko-kamieński powołał Centrum Edukacyjne.

Ksiądz Arcybiskup, troszcząc się o duszpasterstwo młodzieży, ministrantów i powołania kapłańskie, włączył w kalendarz zadań: Dni Młodych (w związku z Niedzielą Palmową), pielgrzymkę młodzieży maturalnej na Jasną Górę, rekolekcje grup młodzieżowych, sylwestrowe spotkanie młodzieży Europy i Światowe Dni Młodych z Papieżem. Z duszpasterstwem młodzieży łączy się rozwój ruchów religijnych, które w 1993 r. stworzyły federację (obejmuje ona obecnie ponad dwadzieścia organizacji i ruchów kościelnych i ok. siedem tysięcy uczestników).

Od początku swej posługi abp Marian Przykucki podnosił odpowiedzialność laikatu za misję Kościoła. Dlatego 15 października 1992 r. został otwarty w archidiecezji II Plenarny Synod. Zaangażowanych jest w nim trzysta czterdzieści siedem zespołów. Od 15 czerwca 1994 r. zainaugurowana została działalność Akcji Katolickiej, która powołała sto kół z ponad tysiącem członków.

W okresie pasterzowania abp. Mariana Przykuckiego można mówić o wielkim rozwoju sanktuariów. Obok istniejących sanktuariów maryjnych - w Siekierkach i na osiedlu Słonecznym - powołano następne w: Brzesku, Choszcznie, Resku i Trzebiatowie; Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu i Szczecinie oraz Serca Pana Jezusa w Szczecinie.

Dla usprawnienia pracy duszpasterskiej abp Marian Przykucki 22 maja 1992 r. ustanowił Sąd Metropolitalny I i II instancji. Dekretem z 1 października tegoż roku powołał Radę Kapłańską i Kolegium Konsultatorów. Jeszcze tego roku, 3 listopada, powstała Arwizja - Radiowo-Telewizyjna Redakcja Programów Katolickich. Istniejące Archidiecezjalne Radio As (od 1 sierpnia 1994 r.) 1 września 1998 r. przekształciło się w spółkę producencką Radia Plus, a 6 września tegoż roku Kościół nad Odrą i Bałtykiem zaczął ukazywać się w ramach dodatku do Tygodnika Katolickiego Niedziela.

Abp Marian Przykucki 1 stycznia 1995 r. dokonał nowego podziału na dekanaty. Obecnie jest ich trzydzieści sześć, w tym siedem w Szczecinie. Erygował również dwie nowe kapituły kolegiackie: jedną ( 1 listopada 1992 r.) przy kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu, drugą (1 lipca 1995 r.) w Stargardzie Szczecińskim, przy kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata.

Z wielką radością przyjęto fakt poświęcenia nowego budynku Kurii Biskupiej przy ul. Papieża Pawła VI. Aktu tego dokonał nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk 18 listopada 1998 r. Również długo oczekiwany dom dla księży emerytów doczekał się swojego istnienia w Kamieniu Pomorskim. W grudniu tegoż roku Ksiądz Arcybiskup w obecności kanoników Kamieńskiej Kapituły Kolegiackiej dokonał jego poświęcenia.

Należy zaznaczyć również dwa szczególne wydarzenia, które dokonały się w tym czasie. 3 października 1992 r. na zamku szczecińskim abp Kazimierz Majdański otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego. Natomiast w grudniu 1994 r. decyzją Ojca Świętego podniesiono do godności biskupiej ks. dr. Pawła Cieślika - rektora Seminarium Duchownego.

Ojciec Święty Jan Paweł II 1 maja 1999 r. ustanowił dotychczasowego biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego (1999 - ) drugim metropolitą szczecińsko-kamieńskim. Ksiądz Metropolita odbył ingres do bazyliki katedralnej 23 maja. Nowy Metropolita, kontynuując dzieło poprzednika w zakresie stworzenia Wydziału Teologicznego, kładzie nacisk na pogłębianie jedności i wiary wśród wiernych przez Eucharystię, sakrament pojednania i modlitwę. A głównym Jego zamierzeniem jest przeprowadzenie pierwszego w ramach archidiecezji synodu.

W 30-rocznicę istnienia diecezji (od 25 marca 1992 r. archidiecezji) mieszka w niej 1 078 800 wiernych, skupionych w 267 parafiach, 36 dekanatach i 696 kościołach. Posługę pełni 655 kapłanów, w tym 471 diecezjalnych, 177 zakonnych i 7 z innych diecezji. Ojcowie zakonni, z 9 zakonów i zgromadzeń zakonnych, pracują w 38 parafiach. Na terenie diecezji działają 23 zakony i zgromadzenia żeńskie w 41 placówkach (169 sióstr - 1996 r.) oraz 9 placówek Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża (75 sióstr - 2002 r.).

W tym czasie została odbudowana katedra, powstał nowy budynek Kurii Metropolitalnej oraz Seminarium Duchownego (AWSD w Szczecinie jest sekcją Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu; zaawansowane są prace związane z powołaniem Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Szczecińskim), a Sąd Biskupi otrzymał miejsce po dawnej Kurii Biskupiej. Spośród pozostałych instytucji naukowych działają: Instytut Studiów nad Rodziną i Kolegium Teologiczne, a centralnych struktur diecezjalnych: kapituły - katedralna i trzy kolegiackie; sanktuaria - szaść maryjnych, dwa Miłosierdzia Bożego i jedno Najświętszego Serca Pana Jezusa; muzeum, powstaje także archiwum. Duszpasterstwo zwyczajne jest dobrze rozwinięte, działają stowarzyszenia, a także coraz prężniej instytucje charytatywne i oświatowe.

A życie duchowe? Patronka archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej - Matka Kościoła - w Kanie Galilejskiej mówiła: "Czyńcie, cokolwiek wam mój Syn powie" (J 2, 5). Oby Jej słowa były przez nas coraz głębiej przeżywane.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śladem świętej z Magdali

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. 16

[ TEMATY ]

św. Maria Magdalena

Maria z Magdali

pl.wikipedia.org

Piero di Cosimo, Maria Magdalena

Piero di Cosimo, Maria Magdalena

O Marii z Magdali wiemy jedynie tyle, że Jezus wkroczył w jej życie, uwalniając ją od siedmiu złych duchów. Owa liczba podkreśla wielki ciężar, który zdjął z niej Zbawiciel, i niezwykłą przemianę, jaka w niej nastąpiła.

Maria Magdalena, a raczej Maria z Magdali, bo tak naprawdę po imieniu świętej Ewangelia wspomina miejscowość, z której owa kobieta pochodziła. Czyni tak, by odróżnić ją od innych Marii, które wspominane są w jej tekstach, poczynając od Matki Jezusa. Imię Maria było bowiem równie popularne w czasach biblijnych jak dziś. My posługujemy się jego greckim brzmieniem. W języku aramejskim wymawiano je jako „Mariam”, zaś po hebrajsku „Miriam”. Jak zatem zwracano się do naszej bohaterki? Pewnie zależało to od sytuacji i od tego, kto ją spotykał. Dla nas jej imię zostało zachowane w grece, gdyż w tym języku spisano teksty natchnione Nowego Testamentu. Nie jest też jednoznaczna treść, która kryje się pod tym imieniem. Może ono określać gorycz lub smutek, a także odpowiadać słowu „pani”. Może również oznaczać przyczynę radości lub ukochaną (przez Jahwe). To ostatnie znaczenie jest dość niepewne i opiera się na związkach z egipskim słowem mrjt – ukochana. Które z nich wiąże się z kobietą, o której opowiada Ewangelia? Czy znajdziemy jedno właściwe, czy też wszystkie po trochu oddają dzieje jej życia: te związane z goryczą i bólem doświadczenia zła, te naznaczone radością uwolnienia z sideł szatana, i te, w których odnalazła głębię i piękno miłości Boga? Tu pozostawmy każdemu miejsce na własną odpowiedź.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Dwie osoby zaatakowane przez nożownika, napastnikiem obcokrajowiec

2024-07-22 20:13

[ TEMATY ]

Warszawa

Karol Porwich/Niedziela

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazał w poniedziałek mł. asp. Kamil Sobótka z Komendy Stołecznej Policji.

Mł. asp. Kamil Sobótka z Komendy Stołecznej Policji przekazał PAP, że o godz. 15 policja przyjęła zgłoszenie o 26-letnim obcokrajowcu, który zaatakował dwóch 15-latków w Lesie Bródnowskim. Poinformował, że nastolatkowie w wyniku obrażeń trafili do szpitala. "Nie wiemy, w jakim stanie są zaatakowani" - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Co z tą religią w szkołach? Czy nastąpiło ostatecznie rozwiązanie?

2024-07-22 20:03

[ TEMATY ]

religia

Karol Porwich/Niedziela

Minister edukacji narodowej w zeszłym tygodniu udzieliła kilku wywiadów, w których jednoznacznie stwierdziła, że od 1 września 2025 r. będzie tylko jedna lekcja religii w szkołach. Swój plan zamierza zrealizować za pomocą rozporządzenia ignorując i Konstytucję, i Konkordat. Twierdzi, że szkoła ma uczyć a nie wychowywać.

Walka z religią w szkołach rozpoczęła się niedługo po zaprzysiężeniu nowego rządu. Wówczas resort edukacji znalazł się w rękach partii z lewej strony areny politycznej. Pierwszym symptomem "alergii na lekcje religii" był styczniowy projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych. Słynne rozporządzenie dotyczące zniesienia prac domowych proponowało również – oprócz ograniczenia zajęć domowych – zmianę polegającą na rezygnacji z wliczania do średniej ocen rocznych lub końcowych – ocen klasyfikacyjnych z religii i etyki. W marcu Barbara Nowacka, minister edukacji narodowej podpisała nowelę dokumentu. W związku z powyższym, od września br. – oceny z etyki i religii nie będą wliczane do średniej ocen rocznych (także w szkołach katolickich)! Kolejnym krokiem resortu był projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. W projektowanej nowelizacji chodziło o umożliwienie organizowania lekcji religii i etyki w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej obejmującej uczniów oddziałów lub klas, w których na lekcję religii zgłosiło się siedmiu lub więcej uczniów. Rozwiązanie miało dotyczyć także przedszkoli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję