Kolejny zjazd księży pochodzących z Łodygowic odbył się 16 listopada w Mszanie Dolnej. Niewielka wioska Łodygowice na Żywiecczyźnie może pochwalić się trzydziestoma sześcioma żyjącymi kapłanami, którzy się tu urodzili. Księża pochodzący z liczącej około 7 tys. osób miejscowości w Kotlinie Żywieckiej pracują w kilku diecezjach Polski, w Rzymie, a także na misjach w dorzeczu Amazonki.
Tym razem gospodarzem tegorocznego spotkania był ks. dr Tadeusz Mrowiec, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej. Jak wyjaśnia ks. dr Stanisław Cader, uczestnik spotkania, zjazd był dobrą okazją do podzielenia się aktualnym doświadczeniem w służbie kapłańskiej, „umocnieniem w dalszej wierności Chrystusowi, Najwyższemu Kapłanowi i w jedności kapłanów w różnym wieku, z różnych diecezji oraz wspólnot zakonnych, ale połączonych miejscem pochodzenia”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Podczas Mszy św. księża modlili się za nieobecnych kolegów, zmarłych księży, zwłaszcza tych, którzy wpłynęli na ich kapłańskie powołanie. W szczególności wspominano śp. ks. prałata Jana Marszałka. Modlono się też za księży obchodzących jubileusze kapłaństwa. Główny celebrans – ks. dr Stanisław Więzik – obchodzi złoty jubileusz, a współcelebransi – ks. Jacek Furtak i ks. Stanisław Wójcik – są srebrni jubilatami. Ks. Jacek Furtak w kazaniu mówił o matkach kapłanów, które czerpią wiarę i siły z modlitwy do Matki Bożej. Przypomniał o wdzięcznej pamięci za stałą ich obecność w życiu kapłana, zwłaszcza poprzez modlitwę. Kaznodzieja nawiązał również do kończącego się Roku Wiary, podkreślając wartość wiary oraz obowiązek ciążący na kapłanie, polegający na ciągłym pomnażaniu i przekazywaniu jej innym.
Spośród trzydziestu sześciu księży pochodzących z Łodygowic na spotkanie przybyło dwudziestu czterech z trzech diecezji: krakowskiej, bielsko-żywieckiej i sosnowieckiej. Po Mszy św. do kapłanów dotarła wiadomość o nominacji nowego biskupa diecezji bielsko-żywieckiej – ks. prof. Romana Pindla. Wśród łodygowickich kapłanów wielu pracuje w archidiecezji krakowskiej: w Zakopanem, w Libiążu, Krakowie, Dziekanowicach, Świątnikach. Inni pracują w diecezji bielsko-żywieckiej i sosnowieckiej. W Rzymie pracuje ks. infułat Michał Jagosz, kanonik kapituły bazyliki Santa Maria Maggiore, a od prawie 40 lat w Amazonii służy na misjach ks. Józef Maślanka.
Ks. Cader przypomina sobie, że w latach 70. ub. wieku trwała „rywalizacja”, dotycząca ilości powołań kapłańskich, między Łodygowicami a Makowem Podhalańskim. „Tylko, że Maków miał wówczas ponad 20 tys. mieszkańców a Łodygowice zaledwie 5 tys.” – wyjaśnia ksiądz przewagę Makowa. Z Łodygowic pochodzi także ponad 10 sióstr zakonnych.