Reklama

Wiadomości

Para prezydencka w liście do pielęgniarek i położnych: chcemy z całego serca podziękować za służbę

Chcemy z całego serca podziękować za służbę w ostatnim roku, gdy przyszło nam mierzyć się z nieznanymi wcześniej wyzwaniami związanymi z pandemią koronawirusa - napisała para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda w liście z okazji Dnia Położnej i Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak poinformowano w środę na stronie internetowej KPRP, szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych odczytała list pary prezydenckiej podczas wirtualnego spotkania z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki oraz Dnia Położnej.

Para prezydencka złożyła w nim życzenia, pogratulowała również pielęgniarkom i położnym. "Chcemy dzisiaj z całego serca podziękować szczególnie za służbę pełnioną w ciągu ostatniego roku, kiedy przyszło się mierzyć z nieznanymi wcześniej wyzwaniami związanymi z pandemią koronawirusa" - napisali prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podkreślili, że "w tych nie raz dramatycznych okolicznościach doskonałe przygotowanie zawodowe, profesjonalizm i oddanie swojej pracy pielęgniarek i położnych przyczyniły się do uratowania zdrowia i życia wielu tysięcy pacjentów".

Podziel się cytatem

"Wiedza, umiejętności i doświadczenie, a zarazem współczucie, empatia i zwykła ludzka dobroć, z jakimi wykonują panie swoją pracę, mają ogromne znaczenie i są powszechnie doceniane" - czytamy w liście.

Para prezydencka podkreśliła, że pielęgniarki "zawsze stoją na pierwszej linii frontu w zmaganiach z chorobami i mają najbliższy i najczęstszy kontakt z cierpiącymi bliźnimi". Położne - jak zaznaczono w liście - towarzyszą pacjentkom w najważniejszych, przełomowych chwilach życia, wspierając je w okresie ciąży, porodu i połogu oraz opiekując się matkami i ich nowonarodzonymi dziećmi.

"Z tych też powodów, w obliczu niezwykle groźnej epidemii, należą panie do osób najbardziej narażonych na zarażenia, a - mimo to - z odwagą, determinacją i pełnym poświęceniem służą panie drugiemu człowiekowi. Pań postawa budzi nasz głęboki szacunek i w pełni zasługuje na wdzięczność milionów rodaków" - czytamy w liście.

Para prezydencka wyraziła najwyższe uznanie dla pracy pielęgniarek i położnych, życzyła im również "zdrowia i wszelkiej pomyślności w dalszym pełnieniu tej wyjątkowej misji dla dobra innych ludzi, a także w życiu osobistym i rodzinnym".(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ godl/

2021-05-12 14:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiona położna

Niedziela Ogólnopolska 42/2020, str. 40-41

[ TEMATY ]

Auschwitz

położna

Materiały prasowe

Mama rodziła mnie od poniedziałku do środy, aż straciła przytomność. Urodziłam się malusieńka. Ważyłam niecałe 2 kg. Nadali mi numer obozowy 89136 – mówi w filmie jedna z ocalonych przez Stanisławę Leszczyńską

Mama rodziła mnie od poniedziałku do środy, aż straciła przytomność. Urodziłam się malusieńka. Ważyłam niecałe 2 kg. Nadali mi numer obozowy 89136 – mówi w filmie jedna z ocalonych przez Stanisławę Leszczyńską

Była położną, ale więźniarki nazywały ją mamą. W warunkach obozu Auschwitz-Birkenau przyjęła ponad 3 tys. porodów, nie tracąc żadnego dziecka.

Porody: Bogdana Chrześciańskiego, Barbary Puc, Barbary Taras, Zofii Wareluk i Stefanii Wernik oraz 3 tys. innych osób odbierała ta sama akuszerka – Stanisława Leszczyńska. Czyniła to w dramatycznych okolicznościach – w obozie zagłady. Niektóre z tych osób są współbohaterami filmu dokumentalnego Położna, przybliżającymi postać Stanisławy Leszczyńskej i zaświadczającymi o świętości bohaterki – jej proces beatyfikacyjny trwa od 1991 r. Narratorem w filmie jest jej wnuczka – Elżbieta Wiatrowska, a dokument wyreżyserowała Maria Stachurska, dla której położna była cioteczną babcią.
CZYTAJ DALEJ

Jubileusz Misjonarzy Miłosierdzia, ponad 500 kapłanów ze wszystkich kontynentów

2025-03-26 19:52

[ TEMATY ]

rok jubileuszowy

Vatican News

Szóste duże wydarzenie jubileuszowe odbędzie się w dniach 28-30 marca i wezmą w nim udział księża Misjonarze Miłosierdzia z całego świata. Spodziewane jest pisemne przesłanie Papieża Franciszka, który wciąż przechodzi rekonwalescencję i nie będzie mógł być obecny.

Włochy, Stany Zjednoczone, Polska, Brazylia, Hiszpania, Francja, Meksyk, Niemcy, Słowacja, Filipiny, Bangladesz, Ukraina, Kolumbia, Indie: to m.in. z tych krajów pochodzi około 500 Misjonarzy Miłosierdzia, którzy od najbliższego piątku będą przeżywać swoje spotkanie jubileuszowe. To szóste z wielkich wydarzeń w kalendarzu Roku Świętego poświęconego nadziei. Franciszek, który powrócił do Domu św. Marty po ponad miesięcznej hospitalizacji w Klinice Gemelli, nie będzie mógł uczestniczyć w uroczystości, ale skieruje do misjonarzy swoje przesłanie.
CZYTAJ DALEJ

Holandia/ 5 osób rannych w ataku nożownika w centrum Amsterdamu

2025-03-27 18:53

[ TEMATY ]

nożownik

Amsterdam

PAP/INTER VISUAL STUDIO

Policja na miejscu ataku nożownika w pobliżu placu Dam w Amsterdamie, Holandia

Policja na miejscu ataku nożownika w pobliżu placu Dam w Amsterdamie, Holandia

Co najmniej 5 osób zostało rannych w czwartek w ataku nożownika, do którego doszło w centrum Amsterdamu na placu przylegającym do Pałacu Królewskiego - poinformowała holenderska policja. W związku ze zdarzeniem służby aresztowały jedną osobę.

Policja odgrodziła plac, a na miejsce zdarzenia przyleciał śmigłowiec ratunkowy.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję