Reklama

Sanktuaria Maryjne Archidiecezji

Władna Królowa z Wierzchlasu (9)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wzniesienie porosłe lasem

Tytuł dzisiejszej refleksji zaczerpnięty został z lokalnej pieśni sanktuaryjnej ułożonej pod koniec XX w. przez jednego z mieszkańców Wierzchlasu. Refren tej pieśni brzmi następująco:

O Wierzchlejska Matko Boska

Władna nam Królowo

Łask Dawczyni, Monarchini

Matuchno Jezusowa

Wierzchlas został zaliczony przez Arcybiskupa Metropolitę Częstochowskiego do rejestru lokalnych sanktuariów maryjnych z uwagi na otoczony wielką czcią wiernych obraz Najświętszej Maryi Panny - kopię wizerunku częstochowskiego. Parafia położona jest w pięknym rejonie archidiecezji, w odległości 7 km od Wielunia. Jej topograficzna nazwa pochodzi od wzniesienia porosłego lasem, które znajdowało się w pobliżu.

Początki parafii

Miejscowość należy do najstarszych osad na ziemi wieluńskiej, przy czym pierwsze oficjalne wzmianki pochodzą z połowy XV w. Dokładnie opisuje Wierzchlas arcybiskup gnieźnieński Jan Łaski. Można przypuszczać, że parafia erygowana tu była znacznie wcześniej, być może za czasów Kazimierza Wielkiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Najpierw była kaplica

O pierwotnej drewnianej świątyni nie zachowały się żadne dokładniejsze informacje. Obecny kościół parafialny pw. św. Mikołaja został zbudowany staraniem kolatorów osiadłej tu rodziny Wierzchleyskich. Początkowo była to niewielka kaplica w gotyckim stylu, stanowiąca oratorium rezydencji Wierzchleyskich. Prawdopodobnie jest to obecne prezbiterium świątyni z zabytkowym ołtarzem głównym, w którym znajduje się otoczony czcią obraz Matki Bożej. Z czasem oratorium rozbudowano i powiększono o nawę obecnego kościoła. W 1603 r. podczas pożaru spłonął drewniany dach. W 1760 r. kosztem właściciela wsi Felicjana Wierzchleyskiego, oraz staraniem ówczesnego proboszcza ks. Józefa Krynickiego dokonano przebudowy domu Bożego wyposażając go w piękne ołtarze w stylu rokokowym. W ołtarzu głównym ponad obrazem Matki Bożej w owalu znajduje się inne malowidło przedstawiające św. Mikołaja, patrona świątyni.

Reklama

Cudowny obraz

Sam cudowny obraz pochodzi najprawdopodobniej z XVIII w. W opinii historyków sztuki zastąpił on inną starszą kopię ikony Matki Bożej Częstochowskiej znajdującą się w Wierzchlesie znacznie wcześniej i już wtedy słynącą łaskami. Akta wizytacji biskupiej z 1668 r. wspominają iż "w wielkim ołtarzu tutejszej świątyni znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej z dwoma pozłacanymi, srebrnymi koronami, 19 wotami". O obrazie tym, a także o niezwykłym jego kulcie wspominają również dokumenty wizytacji biskupich z 1730 i 1746 r. Wynikałoby z tego, że cześć oddawana Maryi w Wierzchlesie jest głęboko zakorzeniona w historii i tradycji tej parafii. Jej wyrazem są także wzmianki o pielgrzymkach do Wierzchlasu z Dzietrznik, Pątnowa, Mierzyc, Masłowic, Rudy, Łaszewa i Kraszkowic, które niegdyś należały do parafii sanktuaryjnej.

Wierzchlas wczoraj i dzisiaj

Wierzchlas w naszych czasach zmienia swój socjologiczny obraz. Tak jak wszędzie docierają tu różne wpływy nie zawsze korzystne dla moralnego rozwoju mieszkańców. Trzeba jednak widzieć dobro. Piękna, nowoczesna szkoła z niezwykle życzliwą Kościołowi kadrą pedagogiczną. Wierzchlas również na stałe wpisuje się w dzieje literatury polskiej. Popularna pisarka, Ewa Szumańska opisuje dzieje kultu, historię osady oraz osobiste wrażenia z tego sanktuarium w swej książce pt. Drogi ( Kraków 1991). Dzieło to jest owocem jej pielgrzymki szlakiem świątyń maryjnych w rejonie wieluńsko-radomszczańskim. W Wierzchlesie obraz Matki Bożej pokryty jest srebrną sukienką ufundowaną przez tutejszego proboszcza ks. Klemensa Brzozowskiego w 1886 r. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, iż w kronice parafii można zobaczyć rachunki z pracowni grawerskiej w Częstochowie, które firma wystawiła za wykonaną pracę na nazwisko fundatora ks. Brzozowskiego.

Reklama

Piękny zwyczaj

Do czasu II wojny światowej przed cudownym obrazem płonęło światło umieszczone w wielkiej srebrnej lampie, którą niestety skradli okupanci. Rzadki to już zwyczaj, ale warto go tu wspomnieć, ponieważ jest wzruszającym dowodem miłości tutejszych rodzin do Matki Bożej.

Parafia ma charakter rolniczy. Wielu mieszkańców w gospodarstwach miało krowy. Przez wieki utrwalił się w Wierzchlesie zwyczaj przygotowania wkładu do srebrnej lampy przed obrazem. Otóż kiedy wycieliła się krowa, z pierwszego masła gospodyni ulewała wkład do lampy i z całą rodziną przybywała do kościoła, aby zapalić światło przed Matką Bożą.

Pobożność maryjna

Sanktuarium żyje rytmem roku liturgicznego. Szczególnie ulubioną modlitwą mieszkańców jest Różaniec. Również na podkreślenie zasługuje stała obecność mieszkańców Wierzchlasu na czuwaniu archidiecezjalnym z 11 na 12 każdego miesiąca na Jasnej Górze. Główne odpusty przypadają w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - 15 sierpnia oraz w dniu patrona parafii św. Mikołaja - 6 grudnia. Szczególny charakter ma również dzień 13 sierpnia. W tym dniu w Wierzchlesie zatrzymuje się piesza pielgrzymka zdążająca z Gniezna do Częstochowy. Nie tylko przypomina ona historyczne więzy łączące Wierzchlas, który kiedyś należał do archidiecezji gnieźnieńskiej, ale również przyjęcie pielgrzymów w Wierzchlesie jest manifestacją gościnności otwartych serc i drzwi w rodzinnych tradycjach parafian.

Wydaje się, że taka postawa w dzisiejszej rzeczywistości zasługuje na szczególne uznanie. Otwarte serca dla bliźnich jeszcze szerzej niech się otwierają dla Boga.

Niech każda niedziela i święto gromadzą w tym sanktuarium coraz większą liczbę dzieci, młodzieży i dorosłych w "szkole Maryi" .

Chlubna tradycja zobowiązuje. Należy życzyć mieszkańcom Wierzchlasu, aby wzrastali w łasce i w mądrości, która emanuje z oczu ich "władnej Królowej". Niech mieszkańcy tej parafii wraz z całą archidiecezją poczują się Bogiem silni realizując swoje chrześcijaństwo na miarę wyzwań XXI w.

2002-12-31 00:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba nagrodzili w Licheniu najlepsze programy i wybrali nowe władze

2024-05-20 12:56

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Justyna Zacharek / Biuro Prasowe Licheń

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu odbyła się XIV Konwencja Stanowa polskich Rycerzy Kolumba. Doroczne spotkanie członków męskiej wspólnoty odbyło się pod hasłem nawiązującym do słów z encykliki św. Jana Pawła II Evangelium Vitae (39): „Bóg jedynym Panem życia”.

W czasie tegorocznego uroczystego spotkania Rycerzy z całej Polski wyróżniono najlepsze rady – wspólnoty lokalne działające przy parafiach – oraz ich tegoroczne dzieła. Specjalną nagrodą za działalność odznaczono wspólnotę Rycerzy z Jastrowia (diecezja koszalińsko-kołobrzeska), którzy od chwili powstania w 2020 roku regularnie niosą pomoc miejscowemu zgromadzeniu Sióstr Opatrzności Bożej, a także grupę Rycerzy z Tomaszowa Lubelskiego, która zorganizowała festyn parafialny połączony z Marszem dla Życia i wystawą pro-life. Pozostałe nagrody otrzymali także Rycerze z Wrocławia za promocję Zakonu na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam w czasie niedawnego wydarzenia, a także rada Rycerzy z Ostrowi Mazowieckiej za zorganizowanie festynu rodzinnego w swojej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek - kompozytor, laureat Oscara

2024-05-21 12:48

[ TEMATY ]

śmierć

PAP/Adam Warżawa

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor muzyki filmowej, laureat Oscara za muzykę do "Marzyciela", twórca festiwalu Transatlantyk. Miał 71 lat. Informację podała Polska Fundacja Muzyczna.

"Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł mój mąż Jan A.P. Kaczmarek. Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami… Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej" - napisała Aleksandra Twardowska-Kaczmarek cytowana przez Polską Fundację Muzyczną w mediach społecznościowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję